משה פירוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משה פירוז

הרב ד"ר משה פירוז (נולד ב-1972) הוא הרב הראשי של היהדות הקראית וראש מועצת החכמים שלה. הוא נבחר לקדנציה שנייה של ארבע שנים בתפקידים אלו בינואר 2016.

לפי אתר היהדות הקראית העולמית לרב אין סמכות דתית והוא משמש מנהיג ומנחה בלבד עבור בני העדה. בעקבות עתירתו לבג"ץ נגד ראש הממשלה, הוכר בית הדין הקראי שבו הוא חבר. הוא מחזיק גם בהרשאה לרישום נישואין וגירושין.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת 1972 באור יהודה, בילדותו עברה המשפחה להתגורר בבת-ים. את שירותו הצבאי עשה בחיל האוויר. לאחר שחרורו למד באוניברסיטת בן-גוריון וסיים תואר ראשון בהנדסה גרעינית ותואר שני בניהול והנדסת בטיחות. בהמשך סיים דוקטורט בפקולטה למדעי-הרוח והחברה, באוניברסיטת בן-גוריון. נושא מחקרו: עיונים בספר 'אשכול הכֹפר' לחכם הקראי יהודה הדסי. הוא מתגורר בבאר שבע, נשוי ואב לארבעה ילדים.

במקביל ללימודיו האקדמיים השתתף בשיעורי תורה וימי עיון בבית המדרש הקראי בבאר שבע, בהדרכתם של הרב יוסף מורד והרב מגדי שמואל. הוא הוסמך בשנת 2007 וקיבל תואר "רב" ממועצת החכמים של העדה, והיה מזכיר המועצה. הוא משמש גם שוחט מוסמך. מאז הסמכתו מעביר פירוז שיעורי תורה במושב רנן ומקומות נוספים ומלמד לקראת גיור במסגרת העדה הקראית. הוא מפעיל את פורטל קראים.נט שהוקם בשנת 2004.

בשנת 2011, נבחר לתפקיד הרב הראשי של העדה הקראית בידי מועצת החכמים של העדה, תפקיד בהתנדבות שאליו נבחר לקדנציה שנייה של ארבע שנים בינואר 2016. במסגרת תפקידו משמש כרושם נישואים וגירושים המוכר מטעם המדינה לבני העדה היהודית-קראית, ומקיים לצד רבנים אחרים טקסי נישואים לפי המסורת הקראית. הוא גם חבר הוועדה המייעצת של כתב העת: Karaite Archives 1 (2013).

לפרנסתו עובד פירוז כמהנדס מערכות מחשוב באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב, בעבר הרצה כמורה מן החוץ במחלקה לכימיה.

מאמרים שכתב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיונות