מיירון בוליטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף משחק מסוכן)
עטיפת הספר מכת מחץ

מיירון בוליטראנגלית: Myron Bolitar) היא הדמות המרכזית בסדרת ספרי מתח מאת הסופר האמריקני-יהודי הרלן קובן. הסדרה כוללת אחד עשר ספרים וסיפור קצר. כמעט כולם תורגמו לעברית והופצו בישראל בתרגומו של ירון פריד בהוצאת ידיעות ספרים יחד עם שאר ספריו של הרלן קובן.

הסיפור הקצר "The Rise and Fall of Super D" טרם תורגם לעברית.

בין ספרי הסדרה אין קשר עלילתי, אך הדמויות זהות באופן כמעט מלא. בחלק מספרי הסדרה, מיירון בוליטר מספר את הסיפור בגוף ראשון. מיירון היה כדורסלן מבטיח אך עקב פציעה פרש מהמקצוע. הוא מקים את "מ"ב ייצוג ספורטאים ואמנים", סוכנות שבתחילה מייצגת ספורטאים, אך בהמשך גם אמנים. בסוכנות עובדת גם אספרנזה, מתאבקת לשעבר המכונה "פוקהונטס", וחברתו הטובה של מיירון. חברו הטוב של מיירון, וין, הוא בן למשפחה עשירה, מנותק רגשית, ובעל כישורים פיזיים חריגים, המוכר בביטוי בו הוא משתמש כשהוא עונה לטלפון - "דבר ברור". על אף שנראה כי מיירון הוא הביריון מבין השניים, מיירון הוא זה שנאלץ לרסן את ווין, לעיתים קרובות בלי הצלחה. ווין מתואר כבחור קר ונוקשה מאוד המתייחס לנשים בתור חפצי מין. ווין מתואר כאחד הטובים בעולם בקונג פו ובאמנויות לחימה שונות. מלבד זאת יש לו תמיד שני אקדחים וסכין ויש לו קשרים כמעט בכל מקום. הוא הצד הפרוע והחזק של הצוות אך למרות זאת הוא עוזר פעמים רבות למיירון גם בחלק החשיבתי. מיירון מאופיין כדמות סרקסטית ביותר, אך עם זאת רומנטית כלפי בנות זוגו, היודעת להעביר ביקורת גם על עצמה, בעל יכולת פיזית גבוהה ושליטה מעולה בנשק. הוא בחור גבוה (1.93 מטרים), שלדבריו מביט על הארבעים מהצד הפחות יפה.

עוד מהדמויות המופיעות בכמה מספרי הסדרה: אלי ויילדר- אחת מבנות זוגו של מיירון, אלמנה שבעלה נרצח באירועי ה-11 בספטמבר; זורה, סוכן מוסד לשעבר הידוע בכך שהוא לובש בגדי אישה; סינדי הגדולה, הייתה שותפה של אספרנזה בקרבותיה בעבר וכיום משמשת כמזכירה במ"ב ייצוג ספורטאים ואמנים; תרז קולינס, המופיעה בעיקר בספר "דם חם", לה ולמיירון היה רומן לפני כמעט עשור, והיא פונה אל מיירון על מנת שיעזור לה למצוא את בעלה לשעבר. דמויות נוספות: אמילי דאונינג (חברתו לשעבר של מיירון, לפני שנישאה בליל כלולותיה היא ומיירון קיימו יחסי מין ונולד להם ילד. עם זאת מיירון מתוודע לכך רק שלוש עשרה שנים מאוחר יותר ועוזר להצילו ממוות) ג'סיקה קאלוור, אל ואלן (הוריו של מיירון) ועוד.

בעקבות הסדרה החל קובן בכתיבת ספין אוף, סדרת "מיקי בוליטר", אחיינו של מיירון, שממשיך את העלילה ומיירון עצמו משתתף בה לעיתים רחוקות. הספר האחרון על מיירון, "אבק שרפה", מהווה פיילוט לסדרה החדשה. עד כה יצאו שלושה ספרים בסדרה: "מחסה", "מרחק של שניות" ו"סודות באפילה".

ספרי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרי הסדרה, לפי סדר יציאתם לאור הם:

שם הספר שם מקורי יצא לאור בשנת תורגם לעברית בשנת הוצאה לאור בעברית פרטי עלילה
משחק מסוכן Deal Breaker 1995 2007 ידיעות ספרים הספר הראשון בסדרת מיירון בוליטר, בספר בוליטר סוכן ספורטאים יוצא לחקור את העלמות חברתו של כוכב פוטבול צעיר שהוא מייצג, העלילה מסתבכת כאשר מתגלה עברה של הצעירה אשר גם אחותה הצעירה של חברתו לשעבר של בוליטר ג'סיקה שחוזרת במפתיעה לחייו.
מכת מחץ Drop Shot 1996 2007 ידיעות ספרים מיירון בוליטר חוקר פרשת רצח של טניסאית עבר שניסתה לחזור לשחק, ובודק האם היא קשורה לטניסאי צעיר ומצטיין שהוא החתים בסוכנות שלו. הוא מתמודד גם עם אמה הקנאית של הנרצחת, סנאטור מושחת ומאפיונרים מניו יורק.
מירוץ מטורף Fade Away 1996 2008 ידיעות ספרים בוליטר חוקר את היעלמותו של שחקן כדורסל בקבוצת ה"דראגונס" לבקשתו של מנהל הקבוצה. לשם כך מצטרף לשחק בקבוצת ה"דראגונס" כל זאת תוך כדי שהוא מתמודד עם החזרה לחברתו ג'סיקה, עם אודרי - כתבת הספורט שדורשת לדעת הכול, ועם בריונים שרודפים אחרי השחקן הנעלם. הוא נעזר באספרנזה ובווין - שותפיו לעסק.
מעגל מכושף Back Spin 1997 2010 ידיעות ספרים בוליטר חוקר את היעלמותו של צ'אד-ילד שמשחק גולף, קרוב משפחה של ווין. ווין מסרב בתוקף לעזור לו, ובוליטר נאלץ לעשות זאת לבד תוך כדי ניסיונות החתמה של השחקן שמהווה היריב הגדול של אביו של צ'אד.
מהלך מוטעה One False Move 1998 2010 ידיעות ספרים בוליטר חוקר את העלמות האב של כוכבת כדורסל עולה, תוך כדי שהוא נובר בעברה של משפחתה הוא מסתבך עם המאפיה ומשפחת אצולה מקומית
מסלול מכשולים Final Detail 1999 2012 ידיעות ספרים
מלכודת מאוחרת Darkest Fear 2000 2013 ידיעות ספרים מיירון מתוודע לעובדה שיש לו בן מחברתו לשעבר (אמילי). הילד חולה וזקוק להשתלת מח עצם אחרת ימות, התורם נמצא אך לאחר מכן נעלם. מיירון יוצא למשימה לאחר התלבטויות קשות ונתקל בזהויות בדויות ובמקרי חטיפה אפשריים של רוצח סדרתי. הוא נפגש עם סטן, עיתונאי שפרסם שורה של כתבות של רוצח מסתורי, אך נראה שהעתיקן מספר ישן. סטן מכחיש ושומר על שתיקה בעוד שה-FBI דורש לדעת מהו המקור. לאחר מרדף עם החוטף מתגלה שזהו אביו של סטן, המעורער בנפשו. לאחר מכן אביו מתאבד בכלא ומיירון חושף כי סטן הוא התורם וחותם איתו על עסקה, הוא יתרום את מח העצם ומיירון לא יעיד נגדו. הוא מסכים ולאחר התרומה ג'רמי מתאושש ומבריא. מיירון כולא את סטן לאחר שהתברר שהוא גרם להתאבדותו של אביו
הבטיחי לי Promise Me 2006 2007 ידיעות ספרים בוליטר מקבל שיחת טלפון מאיימי ביל, בתה של ידידת נעוריו. לאחר שיחת טלפון זו נאלץ בוליטר לעמוד מול בעיות שונות הנובעות מהבטחה שנתן לאיימי. לצד סיפורו של מיירון בוליטר, מתגולל סיפורה של רופאה בשנות השישים לחייה. חייה משתנים לאחר שהיא מבחינה בילדה נעדרת שתמונתה פורסמה בכלי התקשורת המקומיים.
דם חם Long Lost 2009 2009 ידיעות ספרים - ירון פריד מיירון בוליטר מקבל שיחת טלפון מתרז קולינס, חברה שלא דיבר איתה במשך שנים ארוכות, המזמינה אותו להגיע לפריז. כשהוא מגיע מתברר שבעלה לשעבר של תרז נרצח, ובתהַּ, מרים שנהרגה בתאונת דרכים בגיל 7, אולי עדיין בין החיים. ביחד עם וין חברו הטוב של מיירון, מנסים השלושה למצוא את מרים.

העלילה מתרחשת בארצות הברית, צרפת, בריטניה ואנגולה. בעלילה מעורבים שוטרים, שרותי הביטחון של המדינות בהן מתרחשת העלילה וכן אנשי המוסד הישראלי. בעלילה מעורבת רשת של טרוריסטים קיצוניים המתכננת פיגועים רחבי היקף.

אבק שרפה Live Wire 2011 2011 ידיעות ספרים מיירון מנסה לטפל בסוזי, לקוחה וטניסאית עבר, ובעלה, זמר מצליח ולקוח נוסף של מיירון, ולקשרים בין עולם הספורטאיות לעולם זמרי הרוק

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]