משמר הרפובליקה (סוריה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משמר הרפובליקה של סוריה
Syrian Republican Guard SSI.svg

סמל המשמר
פרטים
מדינה סוריהסוריה  סוריה
שיוך צבא סוריהצבא סוריה  צבא סוריה
סוג דיוויזיית משמר משוריינת
בסיס האם אל-חמה והר קאסיון, מצפון לעיר דמשק
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1976
מלחמות מלחמת האזרחים בסוריה
נתוני היחידה
כוח אדם כ-25,000 חיילים
פיקוד
מפקדים טלאל מחלוף

משמר הרפובליקה של סוריהערבית: الحرس الجمهوري, בתעתיק מדויק: אלחרס אלג'מהורי, "המשמר הרפובליקני") הוא דיוויזיית משמר משוריינת הממוקמת בדמשק אשר תפקידה להגן על מוסדות ואנשי השלטון של סוריה.

דיוויזיית המשמר נמצאת כיום תחת פיקודו של טלאל מחלוף. היא מונה כ-25,000 חיילים ומוצבת בדמשק, היא נחשבת היחידה הצבאית היחידה בסוריה אשר יכולה לנוע בתוך הבירה הסורית.

היסטוריית שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחידה הוקמה בשנת 1976 לאור התקפות של ארגונים פלסטינים כנגד המשטר בסוריה והכילה בתחילת דרכה כ-10,000 חיילים. הדיוויזיה מזוהה מאוד עם משפחת השלטון הסורי כאשר רבים מבניה שירתו בתפקידים שונים בה, בהם; בשאר אל-אסד שפיקד על חטיבה ואחיו מאהר אל-אסד שמשמש בתפקיד פיקודי בכיר בה. יחד עם הדיוויזיה הרביעית והכוחות המיוחדים, דיוויזיית המשמר נחשבת לאחת היחידות הנאמנות והאיכותיות בצבא הסורי ומורכבת מכ-80 אחוז חיילים וקצינים עלווים.

מלחמת האזרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2011, הורכבה דיוויזיית המשמר משני רגימנטים של חיל רגלים/צנחנים; הרגימנט ה-101 וה-102, בנוסף לשלוש חטיבות חיל רגלים ממוכן; החטיבה ה-104, ה-105 וה-106, לצד רגימנט הארטילריה ה-100. על הנייר מספר החיילים ששירתו בדיוויזיה הגיע לכ-25,000.

במהלך הלחימה יחידות המשמר היו מהנאמנות והאיכותיות ביותר מבין יחידות הצבא הסורי, הם זכו לציוד המתקדם ביותר והיו מאומנים מאוד. מהשלב הראשון השתתפו יחידות הדיוויזיה בקרבות, תחילה בעיקר סביב העיר דמשק - שם מוצבת הדיוויזיה דרך קבע ושם מצוי מושב השלטון הסורי - ובהמשך נשלחו להילחם בכל רחבי סוריה היכן שנדרש. בשונה מיחידות אחרות בצבא הסורי, יחידות המשמר נשלחו לחזית לרוב ברמה גדודית או אף פלוגתית והם לחמו לצד יחידות אחרות של הצבא הסורי. למרות המעמד היוקרתי של המשמר, כבר במהלך 2012 מספר יחידות ספגו אבדות קשות, שני גדודים שלחמו באזור חומס אף ירדו לכוח אדם של 300 חיילים בלבד (מתוך 1,500 על הנייר) מספר שנחשב למינימום האפשרי לקיום גדוד (על פי הדוקטרינה הסורית).[1]

מנאף טלאס, שהיה אחד המפקדים הבכירים במשמר ומקורב לנשיא אסד, ובנו של שר ההגנה, ערק וברח לטורקיה ביוני 2012. ב-18 באוקטובר 2017 עיסאם זאהרדין, שהיה המפקד על כוחות משמר הרפובליקה במדינה, נהרג בקרבות באזור העיר א-זור.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימול הטקטי של המשמר

מאז 2011 מספר יחידות המשמר הסדירות כמעט הוכפל, בנוסף מספר כוחות לוחמים לא סדירים אוחדו ליחידות תחת המשמר, כך לדוגמה הוקם "צבא השבטים" בדרעא באוקטובר 2017.

  • רגימנט המשמר ה-101 (חיל רגלים/מוצנח)
  • רגימנט המשמר ה-102 (חיל רגלים/מוצנח)
  • חטיבה 103 (ממוכנת)
  • חטיבה 104 (ממוכנת)
  • חטיבה 105 (ממוכנת)
  • חטיבה 106 (ממוכנת)
  • רגימנט 100 (ארטילריה)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Water, 2018, עמ' 1-2.
T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.