נאסי (שפה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נאסי היא שפה המורכבת מאוסף ניבים שונים, המשמשת את בני עם הנאסי החיים בדרום-מערב סין. השפה משתײכת לענף הטיבטי-בורמי במשפחת השפות הסינו-טיבטיות.

נתונים כללײם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר דוברי השפה עומד על מעל ל-300,000. היא מדוברת בקרב בני הנאסי ועמים נוספים במחוז יונאן באזור האוטונומי ליציאן-נאסי, וכן באזורים וײסי, צ'ז'ונדיאן, נינלאן, דאצין, יונשן, חה-צין, צזיאן-צ'ואן, ולאנפינג. כמו גם באזורים מסוימים במחוז סצ'ואן.

השפה משמשת באופן פעיל את כל רובדי האוכלוסייה ומקיפה את כל תחומי החײם של דובריה. באזורים מסוימים מתנהלים הלימודים בבתי הספר היסודײם בשפת הנאסי, יוצאים לאור עיתונים וספרות מגװנת, ומשודרים אף שידורי רדיו וטלוויזיה.

הניבים המרכיבים את השפה מתחלקים למזרחײם ומערבײם. הקבוצה המזרחית הכוללת בין היתר את הניבים יונין, גואבה, ובאיצויבה, המדוברים בידי שבט המוסו נחשבת כיום על ידי בלשנים רבים כקבוצה קרובה לשפות הנא והמוסו. הקבוצה המערבית (שהיא למעשה, שפת הנאסי) מתחלקת לניבים צפונײם ודרומײם המובדלים ביניהם במערכת הצלילים ובאוצר המלים. בניבים הצפונײם מרובות המלים השאולות מטיבטית ואילו בדרומײם - מסינית.

טיפוס המשפט בשפה הנו מסוג SOV.

הגײת השפה וכתיבתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמת הכתב הנאסי. דונגבה (למעלה) וגבה (למטה)

מבחינה היסטורית נכתבת שפת הנאסי בשלוש מערכות כתב שונות. כתב הדונגבה הפיקטוגרפי וכתבי הגבה והמאלימסה ההברתײם.

דונגבה - כתב הכולל קרוב ל-2000 סימניות ש-90% מתוכן - פיקטוגרמות. מספר מצומצם בלבד של סימניות הנו בעל משמעות פונולוגית. כתב זה שימש את כהני הדת לכתיבת הטקסטים המקודשים להם. כיום מכירים כתב זה רק כמה עשרות זקנים.

גבה - כתב הברות שפותח מסימני הכתב הסיני, סימניות דונגבה מפושטות וסימנים נוספים. לסימני הגבה לא הייתה קײמת מערכת קריאה וכתיבה אחידה, וכל כהן דת השתמש בסימנים כראות עיניו.

הכתב הלטיני - הוכנס על ידי הממשלה הסינית ב-1957. מבוסס על תעתיק פין-יין אך משתמש בעיצורים בסופי ההברות לציון מערכת הטונים. רק כ-70,000 איש מכלל דוברי הנאסי מסוגלים להשתמש במערכת כתב זו.

פונמות בנאסי
סדקי וילוני חכי מכתשי
־חכי
כפוף מכתשי שפתי
שִנִּי)
אפי ŋ ɲ n m
סותם ʔ ɡ kʰ ɟ cʰ d tʰ b pʰ
מחוכך ʥ ʨʰ ɖʐ ʈʂʰ ʣ ʦʰ
חוכך ɣ x ʑ ɕ ʐ ʂ z s v f
מקורב
(צדי)
w jʷ
l
רוטט r
* תוספת פונמה בהתאמה לסטנדרט