נסים כהן (לוחם אצ"ל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

נסים כהן (1908 - דצמבר 1989) היה מפקד באצ"ל. ברוב שנותיו בארגון היה מפקד סניף תל אביב של האצ"ל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסים כהן נולד בשנת 1908 בתימן להורים שלום ורחל. בשנת 1910 עלתה משפחתו לארץ, והשתקעה בשכונת מחנה יוסף. כהן רכש השכלה כללית, והיה מהראשונים שהצטרפו לתנועת הנוער בית"ר בשנת 1926, ונמנה עם מפקדיה הראשונים. במאורעות תרפ"ט באו לידי ביטוי כושרו המנהיגותי ועוז רוחו כשהשתתף בהגנת שכונת שפירא, שכונות א' וב' (כיום שדרות ח"ן) ושכונת קריית שאול. במאורעות תרצ"ו מונה מטעם האצ"ל למפקד פלוגה על אזור הדרום מזרחי של העיר שגבל עם ערביי יפו.

הוא נטל חלק בטלטלות הארגון, הן בפילוג בשנת 1937 והן בפילוג בשנת 1941. הוא מונה למפקד האצ"ל באזור ת"א, ונמנה עם המפקדה הראשית הארצית של האצ"ל. תרם רבות לשיקום הארגון בעיר. בעת שהות דוד רזיאל בעיראק במאי 1941 הוא מונה לממלא מקומו כמפקד הארגון. עם מותו של רזיאל, התמנה להיות מפקד האצ"ל. אולם לאחר תקופה קצרה הוא המליץ להעביר את הפיקוד לחברו יעקב מרידור.[1]

מרידור סיפר על אותה התקופה כך: "קרה מקרה שמפקד ירושלים החליט לשים פצצה על דלתו של... בניגוד לכל דעה אחרת. הוא לא הביא את העניין בפני המפקדה... כינסנו את המפקדה ופתאום באה הצעה של חבר נוסף במפקדה שמציע את מפקד ירושלים כמפקד האצ"ל. אני הייתי המום, ... לפני שחשבתי מה לעשות ואיך להגיב, קפץ ניסים והציע אותי כמפקד האצ"ל וזאת מבלי להתייעץ איתי".

בין השנים 1939–1944 ידע נסים כהן פעילות מבצעית רבה וענפה, ובכלל זה פיקוד על העלאת עולים בלתי לגאלים מטעם הארגון. הוא נעצר ונכלא פעמים רבות בכלא ביפו, בצריפין, בלטרון, בכלא המרכזי בירושלים, בכלא מזרע ובכלא עכו. זאת עד לאוקטובר 1944 כשגורש לאפריקה יחד עם 250 פעילי האצ"ל. נפטר בדצמבר 1989 ונטמן בבית העלמין טרומפלדור בת"א.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסים כהן על האצ"ל ועל מאסרו, ראיון עם נסים כהן שהוקלט ב-1981

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מכון ז'בוטינסקי, ע"א\9\41 שלושים למותו של ניסים ז"ל, 4 בינואר 1990, דברי יעקב מרידור, עמ'3