נפוליאון אז'ן לואי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בגיל 22, בלונדון
עם אמו, הקיסרית אז'ני, 1862 (בגיל 6)
מותו במלחמת הזולו, ציור מאת Paul Jamin

נפוליאון אז'ן לואי ז'אן ז'וזף בונפרטהצרפתית: Napoléon Eugène Louis Jean Joseph Bonaparte;‏ 16 במרץ 1856 - 1 ביוני 1879), הנסיך האימפריאלי של צרפת (prince impérial de France), היה בנם היחיד של קיסר צרפת נפוליאון השלישי ורעייתו הקיסרית אז'ני דה מונטיז'ו. לאחר מות אביו הוכתר על ידי המלוכנים הצרפתים (ה"בונפרטיסיטים") כקיסר הטוען לכתר נפוליאון הרביעי, תואר שלא מומש משום ששהה בגלות בבריטניה שעה שבצרפת התקיימה הרפובליקה השלישית.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפוליאון אז'ן לואי נולד שעה שאביו כיהן כקיסר. הוא הוטבל בקתדרלת נוטרדאם בפריז וסנדקו היה האפיפיור פיוס התשיעי (באמצעות הנונציו שלו בפריז), סנדקיתו הייתה ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת.

בפרוץ מלחמת פרוסיה צרפת, והוא בן 14, לקח אותו אביו עמו למטהו בזארבריקן, אולם משהמצב הפך למסוכן, נשלח הנער לבלגיה. לאחר התבוסה הצרפתית הועבר לבריטניה, שם התאחד עם אמו ואביו.

בבריטניה חיה המשפחה בצ'יזלהרסט. ב-1873 נפטר נפוליאון השלישי ונפוליאון אז'ן לואי הוכתר על ידי המלוכנים הצרפתים (ה"בונפרטיסיטים") כקיסר נפוליאון הרביעי. כשמלאו לו 18 נשלח הנסיך להכשרה צבאית באקדמיה הצבאית המלכותית בווליץ' והצטרף לרגימנט הארטילריה המלכותי בדרגת לוטננט (כמו נפוליאון הראשון, ששירת בחיל התותחנים). באותה עת נפוצו שמועות על אירוסיו הקרבים לביאטריס, נסיכת הממלכה המאוחדת, בתה של המלכה ויקטוריה וידידת המשפחה. אולם, בראשית 1879 הצטרף, למרות מחאותיהן של אז'ני והמלכה ויקטוריה, לכוחות הבריטים שלחמו במלחמת אנגליה-זולו באפריקה, כמשקיף במטה מפקד הכוחות. ב-1 ביוני, ולמרות הגדרתו כבלתי-קרבי, הוביל הנסיך הנלהב על דעת עצמו התקפה נגד אנשי הזולו ונהרג. מותו הכה באבל כבד את אז'ני ויחד עמה את הבונפרטיסטים ואף את המלכה ויקטוריה שראתה באפשרות הזיווג בין בתה לנסיך פתח של תקווה לאירופה.

נקבר באחוזת משפחתו בכנסייה הקתולית בפארנבורו.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האסטרואיד 45 Eugenia, שהתגלה ב-1857, נקרא על שמה של אמו, הקיסרית אז'ני[1]. את האסטרואיד מקיף אסטרואיד-לוויין (שהתגלה ב-1999) ונקרא "הנסיך הקטן", של שם הנסיך[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]