לדלג לתוכן

נונציו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "נונציו" מפנה לכאן. לערך העוסק בזמר איטלקי, ראו נונציו גאלו.
הארכיבישוף קרל-יוזף ראובר, נונציו לבלגיה ולוקסמבורג, 2007
הנונציו האפיפיורי נוחת בארץ הקודש לרגל חגיגות יובל המאה לחג הפסחא, 2 באפריל 1933

נונציולטינית: nuntius apostolicus) הוא שליח האפיפיור, שבין תפקידיו מכהן גם כשגריר הוותיקן במדינה או בארגון בינלאומי. את התפקיד מאייש ארכיבישוף, הנבחר על ידי משרד החוץ של הוותיקן. במשרת הנונציו מכהן איש דת, ועם זאת, אין זו משרה דתית אלא אדמיניסטרטיבית.

לנונציו שני תפקידים: האחד הוא ראש המשלחת הדיפלומטית של הוותיקן לארץ יעד, שגריר ככל שגריר אחר, הכפוף לדיני אמנת וינה; בתפקידו השני הנונציו הוא הנציג המקשר בין הממסד הקתולי המקומי לבין "הכס הקדוש". לתפקיד זה נלווה, בעיקר בעבר, מרכיב של בקרה ופיקוח על התנהלותו של הממסד הקתולי המקומי. במדינות קתוליות מקובל שהנונציו הוא בכיר חברי הסגל הדיפלומטי במקום ("ראש הסגל הדיפלומטי"), דבר המקנה לו מעמד מיוחד בטקסים, קבלות פנים וכדומה. מעמד של בכירות לנונציו בקרב הסגל הדיפלומטי נוהג גם ברבות ממדינות אירופה שאינן קתוליות כגרמניה, שווייץ, הונגריה ועוד. במקרים בהם מוזמן הנונציו לקיים טקס דתי, הוא עושה זאת מתוקף היותו ארכיבישוף ולא מתוקף תפקידו כנציג דיפלומטי.

בנוסף למדינות עמן מקיים הוותיקן יחסים דיפלומטיים, נשלחים נונציו גם לארגונים בינלאומיים. כך מכהן נונציו כמשקיף קבוע באומות המאוחדות ונונציו מכהן גם בליגה הערבית, שחלק ניכר מהמדינות החברות בה אינן מקיימות יחסים דיפלומטיים עם הוותיקן. קיימות מדינות אליהן נשלח נונציו על אף שאינו מוכר כשגריר על ידי הממשלה המקומית ומתפקד רק כשליח לקהילה הקתולית במקום וכנציג האפיפיור דה פקטו, ללא מעמד רשמי. במעמד לא-רשמי כזה היה שנים רבות הנונציו לארצות הברית ולבריטניה. בישראל מכהן נונציו החל מ-1993 לאחר כינון יחסים דיפלומטים בין המדינות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נונציו בוויקישיתוף