לדלג לתוכן

סביבון רגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערכה של שלושה סביבוני רגל בגדלים שונים

סביבון רגל הוא סביבון שייחודו העיקרי הוא בכך שהוא מופעל באמצעות כף הרגל. לסביבונים מבנה מוארך וחלול המזכיר בצורתו פעמון, והפעלתם נעשית על ידי דריכה חזקה ומהירה על הקצה הרחב שלהם. ייחוד נוסף של סביבונים אלו קשור לעובדה שניתן לשמר את התנועה הסיבובית שלהם לפרקי זמן ארוכים על ידי בעיטה סיבובית בטכניקה מיוחדת. תכונה זו מאפשרת לפתח בעזרתם משחק הדומה מאוד באופיו למשחק כדורגל. המשחק פותח על ידי ממציא המשחקים דוד הירש, ויצא לאור לראשונה בשנת 1989.

ערכת המשחק כוללת שלושה סביבונים חלולים בגדלים שונים. הקצה הרחב של הסביבונים פתוח, וניתן לצרור אותם זה בתוך זה (בדומה לבובות "בבושקה"). ממדיהם הפיזיים של סביבוני הרגל גדולים יחסית לאלו של רוב הסביבונים. גובהה של ערכת המשחק הוא כ-20 ס"מ, וקוטרה כ-10 ס"מ. הסביבונים עשויים מפוליפרופילן, שהוא חומר פלסטי גמיש וחזק המסוגל לעמוד בעומסים הגדולים המופעלים עליהם בעת הפעלתם.

הפעלה וטכניקות משחק

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעלה ראשונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
הפעלה ראשונית. החץ מציין את כוון תנועת הרגל
רגע לאחר הפעלה בו-זמנית של שלושה סביבוני-רגל בגדלים שונים
בעיטה סבובית בסביבון-רגל בינוני
ריצה עם סביבון-רגל קטן על לוח הרמה

בשונה מסביבונים אחרים, שהפעלתם נעשית ממצב התחלתי שבו ציר הסימטריה שלהם ניצב למשטח, סביבוני-רגל מופעלים ממצב התחלתי שבו ציר הסימטריה כמעט מקביל למשטח. מניחים את הסביבון על צדו על הקרקע, ומניחים את אצבעות כף הרגל על קצהו הרחב. במצב זה, נעזרים במשקל הגוף על מנת להפעיל לחץ על הסביבון, ומושכים את הרגל בתנועה מהירה וחזקה בכיוון למטה ולאחור. פעולה זו מקנה לסביבון תנועה סיבובית וכן גורמת, בו בזמן, לשיגורו בתנועה קשתית קדימה תוך שהוא משנה את כיוון ציר הסיבוב שלו במרחב. עם נחיתתו על הקרקע מתייצב הסביבון בתנועה סיבובית כשציר הסיבוב מאונך לקרקע. המרחק אותו עובר הסביבון בשלב ההפעלה הראשונית יכול לנוע בין סנטימטרים ספורים למספר מטרים. ניתן להפעיל את הסביבונים בנפרד, וניתן להפעיל שניים, ואף שלושה סביבונים, בעת ובעונה אחת. הפעלה בו זמנית של מספר סביבונים נעשית על ידי צרירתם זה בתוך זה, והפעלתם באופן דומה לאופן בו מפעילים סביבון יחיד. קיימת גם אפשרות להפעיל עד שישה סביבונים על ידי שימוש בשתי ערכות מלאות אותן מפעילים בניתור תוך שימוש בשתי הרגליים.

הפעלת המשך

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שמושג הסיבוב הראשוני ניתן לשמר את התנועה הסיבובית של הסביבון לפרקי זמן נוספים על ידי שבועטים בהם שוב ושוב בעיטות סיבוביות בכיוון הסיבוב שלהם. בעיטה סיבובית היא בעיטה שאינה פוגעת בסביבון במרכז הכובד שלו אלא בהיקפו. מעבר לשימור התנועה הסיבובית, ניתן באמצעות טכניקה זו לגרום להעפת הסביבון למרחק של עשרות מטרים. עובדה זו מאפשרת לפתח עם הסביבונים משחק הדומה באופיו למשחק כדורגל.

פעילות עם לוח הרמה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביזר נוסף המצורף בדרך כלל לערכת המשחק הוא לוח דק שגודלו 30X40 ס"מ לערך. את הלוח אוחזים ביד אחת, ובעזרתו ניתן להרים את הסביבונים מהקרקע בעודם מסתובבים ולפתח משחק מסירות בדומה למשחק מטקות. בנוסף, ניתן לבצע, בעזרת הלוח, סדרה של תעלולי זריזות וקואורדינציה בדומה לתעלולי ג'אגלינג למיניהם.

הסבר פיזיקלי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדריכה על קצהו של הסביבון מקנה לו תנועה סיבובית מהירה סביב ציר הסימטריה שלו. יחד עם זאת, כיוון שהדריכה מתבצעת בחלק הסביבון המרוחק ממרכז הכובד שלו, נגרמת לסביבון תנועה סיבובית נוספת סביב ציר המאונך לציר הסימטריה. שתי תנועות סיבוביות אלו יוצרות תנועה סיבובית שקולה סביב ציר שאינו מקביל לאף אחד מהצירים הראשיים של הסביבון. כאשר וקטור התנע הזוויתי של גוף איננו מקביל לאחד משלושת ציריו הראשיים אזי הגוף יבצע תנועה הקרויה פרצסיה חופשית. תנועה זו גורמת לשינוי המגמה של ציר הסימטריה של הסביבון במרחב, ומביאה אותו ממצב שבו הציר כמעט מקביל לקרקע למצב שבו הוא ניצב לה.

המשחק הומצא ופותח על ידי ממציא המשחקים והצעצועים הישראלי, דוד הירש. פיתוח המשחק החל בשנת 1981 ונמשך שנים רבות. המשחק יצא לאור לראשונה בברזיל בשנת 1989 על ידי חברת Estrela. ההמצאה הוכרה כפטנט בישראל, בארצות הברית (פטנט מס' us5122089), ובארצות נוספות. בישראל משמש המשחק להפעלות המוניות בעיקר בתקופת חג החנוכה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]