מטריושקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטריושקות

מטריושקהרוסית: Матрёшка; הנובעת מהשם מטריונה שהיה אחד מהשמות הנפוצים בתחילת המאה העשרים. בעברית מכונה בטעות גם בבושקה, מרוסית: Бабушка, סבתא) היא סדרה של בובות חלולות, עשויות עץ, שנמצאות זו בתוך זו.

מטריושקה פתוחה
מטריושקה "יהודית"

מטריושקה החיצונית היא הבובה הגדולה ביותר, ובתוכה בובה נוספת, קטנה ממנה במעט כך שתוכל להיכנס בתוך הבובה הגדולה. בתוך המטריושקה הקטנה יותר נמצאת בובה קטנה קצת יותר, וכן הלאה. כל אחת מן הבובות, פרט לפנימית ביותר עשויה משני לחלקים: עליון ותחתון. החלק העליון מעוגל ומזכיר צורה של ראש וכתפיים, החלק התחתון שטוח ומאפשר עמידה יציבה של הבובה על השולחן. במטריושקה טיפוסית יש בין ארבע לשבע בובות הנמצאות זו בתוך זו. הבובה הפנימית ביותר (שהיא גם הקטנה ביותר) איננה חלולה. המטריושקה המסורתית היא בדמות של אישה החובשת על ראשה מטפחת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטריושקה, שמקורה ברוסיה, נחשבת לסמל בעיני העם הרוסי. למרות זאת, הבובה יוצרה לראשונה ביפן, ורק בשלהי המאה ה-19 החלו לייצר אותה גם ברוסיה. בתערוכה עולמית שהתקיימה בפריז בשנת 1900 מטריושקה הוצגה לראשונה. במהלך שנות ה-20 של המאה ה-20 התגבש עיצובה הנוכחי.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "matryoshka" נגזר מהשם הרוסי "Matryosha" שהוא שם רוסי נפוץ. מקור שם זה הוא מן המילה הלטינית «mater», שפירושה הוא אמא. דמות המטריושקה מעוצבת כמו אמא טובת לב, בריאה ושמנמנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]