סדרה של צרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Lemony audio.jpg

סדרה של צרותאנגלית: A Series of Unfortunate Events) היא סדרת ספרים בת שלושה עשר ספרים. הספרים נכתבו על ידי הסופר למוני סניקט (שם העט של דניאל הנדלר), ואוירו על ידי ברט הלקויסט. בסדרת הספרים, מתוארים חייהם האומללים של יתומי בודלר, מהרגע בו הוריהם מתו בשריפה מסתורית ובעקבות כך - התהפכו חייהם. העלילה סובבת סביב שלושת הילדים, ויולט הבכורה, בת 14, ממציאה שניתנה בכישרון רב, קלאוס, בן 12, שאוהב לקרוא ספרים והתינוקת סאני, בעלת שיניים חזקות וחדות במיוחד. לאחר שהוריהם נספו בשריפה, הם נשלחים על ידי הבנקאי העירוני אל האפוטרופוס שלהם - אל הרוזן אולף, שחקן תיאטרון כושל ואיש מרושע שרוצה לגנוב את הונם בכל פעם מחדש.

לספרים מבנה קבוע - בכל ספר חדש לבני בודלר יש אפוטרופוס חדש במקום אחר, אך הרוזן אולף כל הזמן מגלה על מיקומם ומתחפש לאדם אחר על מנת לשטות בסביבה. במהלך הספרים מגלים בני בודלר על סודות שרודפים את הוריהם, ועל ארגון סודי שקשור לרוזן אולף ומהווה תשובה לצרות שרודפות אותם.

הסדרה מאופיינת בהמון הומור שחור, ציניות ומשחקי מילים. הסדרה גם זכתה לעיבוד קולנועי בשנת 2004, בכיכובו של ג'ים קארי בתפקיד הרוזן אולף. בשנת 2017 עלה בנטפליקס גם עיבוד טלוויזיוני לסדרת הספרים.

חמשת הספרים הראשונים בסדרה תורגמו לעברית, אך תרגום שאר הספרים לא נמשך, עקב כישלון הספרים בישראל.[דרוש מקור]

הספרים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריכה בעברית מס' הספר שם הספר שם באנגלית אפוטרופוס בני בודלר כריכה מקורית
התחלה נוראה.jpg 1 התחלה נוראה The Bad Beginning הרוזן אולף The Bad Beginning.jpg
ויולט, קלאוס וסאני בודלר, מקבלים בשורה שהוריהם נספו בשריפה נוראה שכילתה את ביתם. השלושה עוברים לגור עם שחקן תיאטרון כושל - הרוזן אולף הנוראי, האכזרי והחמדן שמנצל אותם. אולף מתכנן להשתלט על הון משפחת בודלר (שוויולט אמורה לקבל כשתגיע לבגרות) באמצעות חתונה עם ויולט במהלך הצגה שהוא מעלה. בספר זה, מגלים בני בודלר את להקת התיאטרון של אולף ואת האובססיה שלו לעיניים.
חדר הזוחלים.jpg 2 חדר הזוחלים The Reptile Room ד"ר מונטגומרי מונטגומרי The Reptile Room USA.png
שלושת היתומים עוברים לגור עם ד"ר מונטגומרי מונטגומרי, המכנה את עצמו הדוד מונטי. מונטי הוא הרפטולוג בעל אוסף זוחלים גדול. ללא ידיעתו של מונטי, מבחינים בני בודלר ברוזן אולף, שחוזר מחופש לסטפנו, עוזרו החדש של דוד מונטי, ומתכנן רצח.
החלון הרחב.jpg 3 החלון הרחב The Wide Window ג'וזפין אנוויסל The Wide Window USA.png
הילדים עוברים לגור עם דודתם, ג'וזפין אנוויסל האלמנה, ליד האגם הדומע, אשר פוחדת מכל דבר (החל מכשירים חשמליים, אש לסוכני נדל"ן) ומאוד אוהבת דקדוק, בזמן שהרוזן אולף ממשיך לרדוף אחר הילדים - הפעם מחופש לקפטן בלוף, ימאי חסר רגל מפני שלטענתו נאכלה על ידי עלוקות הדומע, דבר שנגע מאוד לליבה של האלמנה אנוויסל.
המנסרה המחפירה.jpg 4 המנסרה המחפירה The Miserable Mill אדוני, צ'ארלס The Miserable Mill USA.png
היתומים עוברים לקריית-שפל, אשר רובה נהרסה בשריפה קטלנית, לעבוד במקום הנקרא "מנסרת ריחות-המזל". השלושה נמצאים תחת השגחתו של בעל המנסרה, אדוני, ושותפו, צ'ארלס. הפעם, אולף מחופש לשירלי, מזכירה חדשה במרפאת העיניים בעיירה, שאותה מנהלת האופטומטריסטית ד"ר ג'ורג'ינה אורוול.
הפנימייה המחמירה.jpg 5 הפנימייה המחמירה The Austere Academy סגן-מנהל נירון Austere academy.jpg
הילדים נשלחים ללמוד בפנימיית פרופרוק, פנימייה המנוהלת על ידי נירון, מנהל מרושע שבטוח בנפלאות יכולותיו (הגרועות) לנגינה בכינור. ופוגשים את דנקן ואיזדורה קווגמייר, שניים מילדי שלישיית קווגמייר, שבדומה לבודלרים, הוריהם ואחד מאחיהם (קוויגלי) מתו בשריפה. גם הוריהם השאירו אחריהם הון עצום. דנקן ואיזדורה נחטפים על ידי הרוזן אולף וחבורתו. בספר זה, הרוזן מחופש למאמן ג'נגיס לספורט. בספר זה מופיעה לראשונה תעלומת V.F.D.
- 6 המעלית המזויפת The Ersatz Elevator ז'רום ואסמה עליבות Ersatz elavator.jpg
הילדים נשלחים לגור אצל ז'רום ואזמה עליבות העשירים, שגרים בפנטהאוז עם 66 קומות. ביום שהגיעו, השלושה לא השתמשו במעלית, מהסיבה שמעליות ואורות כבר לא אופנתי. בספר, אולף מתחזה לגונתר. לאסמה סקוולור אכפת רק מכסף וממה שאופנתי (היא הסכימה לאמץ את היתומים רק בגלל שיתומים זה אופנתי). ז'רום אינו מוכן להתווכח איתה, או עם כל אחד אחר, והוא שמח מאוד על שאימצו את היתומים לאו דווקא בגלל שזה אופנתי, ומנסה לעזור להם ולעודד אותם אך ללא הצלחה בגלל נוכחותה של אסמה. V.F.D עדיין לא מתגלה.
- 7 הכפר הנתעב The Vile Village כפר אוהבי הציפורים Vile village.jpg
הילדים נשלחים לגור בכפר בשם V.F.D בחסותו של איש התחזוקה הקטור. בספר הילדים מקבלים מכתבים מאיזדורה קווגמייר שמספרת להם היכן הרוזן אולף מחביא אותם. הרוזן אולף מתחזה לבלש דופין ואסמה מתחפשת לשוטרת לוסיאנה. בסוף הספר, הילדים מואשמים בטעות ברצח של אולף, שבכלל לא מת, מכיוון שנמצאה גופתו של אחיו של למוני סניקט, גם לאחיו היה קעקוע של עין על הקרסול.
- 8 המרפאה המסוכנת The Hostile Hospital האל Hostile hospital.jpg
הילדים בורחים מהמשטרה ולכן הם מחליטים להתחפש כדי לשטות באולף ועוזריו. הם מגיעים לבית חולים ומתחילים לעבוד בארכיון בשם V.F.D עם האל. בספר זה הם מגלים פרטים מעניינים על עברם ועל השריפה שפרצה בביתם.
- 9 הקרנבל צמא הדם The Carnivorous Carnival מאדאם לולו Carnivorouscarnival.jpg
שלושת הילדים עוברים לעבוד בקרקס, המנוהל על ידי מגדת עתידות שעובדת עם אולף. ויולט וקלאוס מתחפשים לתאומים סיאמיים וסאני מתחפשת לתינוק-זאב. הילדים ממשיכים לחקור את תעלומת ה-V.F.D, מגלים כיצד אולף מצא אותם בכל פעם, מקבלים עזרה מאדם לא צפוי ונפגשים עם אנשים יוצאי דופן.
- 10 המדרון החלקלק The Slippery Slope קוויגלי קווגמאייר Slipperyslope.jpg
בספר זה, סאני נחטפת על ידי הרוזן אולף הבורח אל הרי מורטמיין. יתומי בודלר הבכורים יוצאים לחיפוש אחר אחותם ובדרך מגלים פרטים על מהותו של ארגון ה-V.F.D, על הקרע בארגון, על שני שותפים נוראיים של הרוזן אולף, על צנצנת סוכר מסתורית ועל ניצול מהשריפה.
- 11 המערה המחרידה The Grim Grotto קפטן ווידרשינס ופיונה Grimgrotto.jpg
שלושת יתומי בודלר מגיעים לצוללת הקוויקווג בפיקודו של קפטן ווידרשינס ובתו החורגת פיונה. צוות הצוללת יוצא לשליחות מטעם ה-V.F.D בחיפוש אחר צנצנת הסוכר הנזכרת בספר הקודם. בדרך מגלים היתומים עוד מידע על הקרע בארגון, על פטריה קטלנית ועל פרנלד - אחד מחסידיו של אולף - האיש עם הקרסים במקום ידיים.
- 12 הסכנה הלפני אחרונה The Penultimate Peril דיואי דנומו ThePenultimatePeril.jpg
היתומים מגיעים למלון דנומו, המשמש כמקום המפלט האחרון של ה-V.F.D, בו מתארחים רשעים וחברי הארגון לקראת הפגישה המיוחדת של הארגון. הילדים לומדים על הצדדים הפחות טובים של הוריהם, מגלים פרטים מעברו של הרוזן אולף ונאלצים לעשות מעשים לא טובים בעצמם.
- 13 הסוף The End ישמעאל Lemonysnickettheend.jpg
בספר האחרון בסדרה, הילדים מגיעים לאי בודד שהקהילה בו מקבלת אליה רק אנשים נדיבים. אולף נעלם, והצרות מתחילות.

ספרים נלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

# שם הספר תאריך יציאה מספר עמודים כריכה
1 Lemony Snicket: The Unauthorized Autobiography en מאי 2002 240 / 211 LemonySnicketUA.png
הספר הוא אוטוביוגרפיה על למוני סניקט, הדובר בסדרת הספרים, הכוללת מידע לגבי תעלומות שונות בסדרת הספרים.
ביניהן: מהו ה-V.F.D? מיהו בכלל למוני סניקט, למה הוא עוקב אחר הילדים ולאן נעלמו הקוואגמיירים.
2 Volunteer Training: The Puzzling Puzzles en 21 בפברואר 2006 104 The Puzzling Puzzles.jpg
3 The Beatrice Letters en ספטמבר 2006 72 Beatriceletters.jpg
הספר מכיל אוסף של מכתבים בין למוני סניקט לבין ביאטריס (2), דמות שאותה הוא מזכיר רבות בספריו. בנוסף, הספר מכיל כרזה ורמזים המוחבאים במכתבים (אנגרמה, לדוגמה).

הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סדרה של צרות (סרט)

ב-17 בדצמבר 2004 יצא לקולנוע הסרט "סדרה של צרות". הסרט מבוסס על עלילת שלושת הספרים הראשונים בסדרה. בסרט משתתפים ג'וד לאו (למוני סניקט), ג'ים קארי (הרוזן אולף), אמילי בראונינג (ויולט), ליאם אייקן (קלאוס), קארה ושלבי הופמן (סאני), בילי קונולי (הדוד מונטי), מריל סטריפ (הדודה ג'וזפין) ודסטין הופמן בתפקיד מבקר תיאטרון.

הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סדרה של צרות (סדרת טלוויזיה)

ב-13 בינואר 2017 רשת Netflix העלתה לשידור את הסדרה "סדרה של צרות". עונתה הראשונה של הסדרה מבוססת על עלילת ארבעת הספרים הראשונים והעונה השנייה על חמשת הספרים הבאים, והעונה השלישית בהתאם. בסדרה משתתפים - פטריק וורברטון (למוני סניקט), ניל פטריק האריס (הרוזן אולף), מלינה וייסמן (ויולט), לואיס היינס (קלאוס), פרסלי סמית' (סאני), אסיף מנדבי (הדוד מונטי), אלפרה וודארד (הדודה ג'וזפין) וג'ואן קיוזאק בתפקיד השופטת שטראוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]