לדלג לתוכן

ציניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ציניות היא עמדה המאופיינת באי אמון כלפי בני אדם, מתוך אמונה כי הם אנוכיים מטבעם, וכן חוסר אמון כללי במניעים של אחרים.[1] ציניות מודרנית הוגדרה כיחס של חוסר אמון כלפי ערכים אתיים וחברתיים הנטענים על ידי קבוצות או אנשים מסוימים, ודחייה של הצורך להיות מעורב חברתית.[2] הציניות פסימית לגבי יכולתם של בני אדם לעשות בחירות מוסריות נכונות.[3] במקרים קיצוניים, ציניות יכולה להתפתח למיזנתרופיה; כתוצאה מחוסר אמון בבני אדם, הציניקן עלול להתחיל לשנוא את המין האנושי.[4]

המקור הלשוני של המונח בשמה של תנועה ביוון העתיקה מיסודו של אנטיסתנס, שנקראה "ציניקנים" אף כי אמונותיה היו אחרות.

מקורות היסטוריים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי התפיסה הצינית מיוחסים למאה הרביעית לפני הספירה, כאשר אנטיסתנס ואחר כך דיוגנס מסינופה החלו לבטא את רעיונותיהם הפילוסופיים. הציניקנים האמינו בחיים של סגפנות ומינימליזם, ודגלו בדחיית הרצונות המקובלים, הרכוש החומרי והנורמות החברתיות. הם שאפו להשיג עצמאות באמצעות רדיפה אחר מידות טובות, חוכמה וחופש מהשפעות חיצוניות.

אבולוציה של ציניות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מאות השנים, הציניות התפתחה והופיעה מחדש בצורות שונות, לעיתים קרובות בהשפעת ההקשר החברתי והתרבותי של תקופות שונות. בעידן המודרני, ציניות יכולה להתייחס לגישה כללית של ספקנות, חוסר אמון או התפכחות מהחברה, המוסדות ומהטבע האנושי. זה קשור לעיתים קרובות לפרספקטיבה מיושבת שמניחה מניעים אנוכיים או לא כנים אצל אחרים.

שימוש עכשווי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשפה העכשווית, ציניות משמשת בדרך כלל לתיאור השקפה ספקנית או פסימית על החיים, לעיתים קרובות מסומנת על ידי חוסר אמון בכוונות של אחרים. צורה זו של ציניות יכולה להתבטא כאמונה שאנשים פועלים בעיקר מתוך אינטרס אישי או שהמאמצים האידיאליים הם בסופו של דבר חסרי תועלת.

התנהגות צינית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימינו, המילה משמשת בדרך כלל לתאר, את דעותיהם של אלו שנוטים לפקפק בכנות האנושית, במוסריות ובאלטרואיזם: אלו הטוענים כי רק מניעים אנוכיים מכתיבים את ההתנהגות האנושית. ציניקן מודרני מתייחס בבוז לנורמות חברתיות, בפרט כאלו שמשמשות מטרות סמליות ולא מעשיות, והוא נוטה לבטל חלק ניכר מהאמונות הפופולריות ולהחשיב את כללי המוסר המקובלים כמיושנים או אף כשטויות גמורות.

בשימוש לא מדויק ועל בסיס הכתוב לעיל, "ציניות" יכולה לעיתים לתאר התנהגות או דרך חשיבה שהיא קרה, תועלתנית ומחושבת. לאדם שאין בו אמונה בטוב לבם של בני אדם אחרים עשויים להיות פחות עכבות בשימוש בגישה מחושבת וחסרת חמלה, אך זה אינו בהכרח המקרה עבור כל הציניקנים.

למרות הדימוי השלילי של הציניקנים, ניתן לטעון שהם פשוט "מסרבים להביט בעולם דרך משקפיים ורודים" ואינם חוששים משחיטת פרות קדושות. לרוב, ציניקנים נוטים לראות את עצמם ככאלה, ומחשיבים את עצמם כבעלי חשיבה פתוחה ומשוחררת, ואת מבקריהם בתור אנשים הטומנים את ראשם בחול.

הציניקנים עשויים להיראות כאילו הם מאמצים אורח חשיבה של "אל תתערב, זה רק יכול לגרום צרות", אבל חוסר המעש שלהם לרוב נובע מאמונה פטאליסטית עמוקה יותר לפיה לא ניתן לשנות דבר ממילא. לכן לעיתים משתמשים במילה "ציניות" כדי לתאר פסיביות הנובעת, לכאורה, מהשקפה מפוכחת על העולם.

מבקרי הציניות נוטים להתייחס לציניות כאל צורה של מיזנתרופיה או ניהיליזם וכפוגעת במהלך החיים התקין.

ציניות וסרקזם

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעברית הישראלית השתרש השימוש במילה "ציניות" כמילה נרדפת לסרקזם, אף ששימוש זה אינו נכון, כך הוא נתפש בחברה. ציניקן עשוי להשתמש בסרקזם כדי לומר אמירות ציניות, אך אין זה מתחייב מהמציאות.

דוגמאות לאמירות ציניות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • "שמעתי שכוכבת הטלוויזיה נסעה למזרח הרחוק לסייע לנפגעי הצונאמי. מה לא עושים בשביל יחסי ציבור..." (דוגמה לחוסר אמון במניעים אלטרואיסטיים).
 • "בשביל מה להצביע בבחירות? ממילא כולם מושחתים ומתעסקים רק בסידור ג'ובים לעצמם ולמשפחה." (דוגמה להשקפה הפטאליסטית לפיה כולם פועלים ממניעים אנוכיים בלבד).
 • "הוא הרוויח מזה שאמו חולת האלצהיימר נפטרה. גם ירושה גדולה וגם לא צריך להמשיך לשבור את הראש איך לטפל בה" (דוגמה לדרך חשיבה תועלתנית, קרה ומחושבת).
 • "בשביל מה צריך לעמוד בצפירה? זה לא יחזיר לחיים אף אחד" (דוגמה להתייחסות בביטול לנורמות חברתיות שאינן "מעשיות").
 • "כשאדם אחד מת זו טרגדיה. כשעשרים מיליון אנשים מתים זו סטטיסטיקה" (דוגמה לאמירה כנה ומחושבת, אך קרה וחסרת רגש). האמירה מיוחסת לסטלין.
 • "הבחור הציע לבקר אותי בעבודה ולהביא קצת טייק-אווי. הוא בטח סתם רוצה לבדוק את הסחורה" (דוגמה לחוסר אמון במחוות רומנטיות אלטרואיסטיות)
 • "אם אני ממילא לא יכול לשנות דבר, אז למה עלי להיות אדם רע ולבחור לעסוק דווקא בפשע?" (דוגמה בה ציניות יכולה לשמש כנשק נגד גישה צינית)

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ Luis E. Navia, Classical Cynicism: A Critical Study, Westport, CT: Greenwood, 1996, p. 1.
 2. ^ Luis E. Navia, The Adventure of Philosophy, 1999
 3. ^ Synonym for cynicism (n) - antonym for cynicism (n) - Thesaurus - MSN Encarta, web.archive.org, ‏2010-04-23
 4. ^ Melissa Dahl, Your Misanthropy Is Only Hurting You, The Cut, ‏2014-05-28 (באנגלית אמריקאית)