סוכנות האטום האירופית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סוכנות האטום האירופיתאנגלית: Euratom) היא ארגון בינלאומי המסדיר את נושא האנרגיה הגרעינית באירופה ואשר מבחינה משפטית מובחן ונפרד מהאיחוד האירופי, אך חברות בו אותן מדינות והוא מנוהל בידי אותם גופים כמו האיחוד האירופי.

הארגון הוקם ב-25 במרץ 1957 בד בבד עם ארגון הקהילה הכלכלית האירופית, וייסד את אמנת האטום האירופית. בשנת 1967 השליטה והניהול בסוכנות עברו לראשי הקהילה הכלכלית האירופית, שהפכו מאוחר יותר עם הצטרפותן של מדינות חדשות לאיחוד האירופי במתכונתו החדשה, עם זאת הארגון עדיין נשמר כיישות משפטית וארגון נפרד מהאיחוד האירופי.

סמל האיחוד האירופי
מדינות החברות בסוכנות האטום האירופית

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האומות החברות בקהילה האירופית הציעו להגדיל את כוחן של המדינות החברות בקהילת הפחם והפלדה האירופית כך שיכסו גם סוגי אנרגיה אחרים. אך ז'אן מונה, מצידו רצה קהילה נפרדת לענייני האנרגיה הגרעינית ומינה את לואיס ארמנד לחקור לגבי סיכויי וצרכי השימוש באנרגיה גרעינית באירופה. בדו"ח שלו קבע לואיס כי יש לפתח ולשכלל את השימוש באנרגיה גרעינית באירופה כתגובה להידלדלות מאגרי הפחם, וכדרך להפחית תלות עתידית במדינות הנפט. מדינות הבנלוקס וגרמניה לעומת זאת סברו כי יש להקים גוף אירופאי מרכזי שיחלוש על כל הסוגיות שלמדינות החברות יש עניין בהן, מדינת צרפת וז'אן מונה מצידם סברו כי המשימה קשה ומורכבת מידי בשביל לאגד הכול תחת קורת גג אחת והציעו כי תוקם סוכנות אטום אירופית נפרדת בצד קהילה אירופית כלכלית שתטפל בשאר הסוגיות, בין היתר בסמכויות הקודמות של קהילת הפחם והפלדה כדרך ליישב את שתי התפיסות.

הכנס הבינלאומי על הקהילה הכלכלית וסוכנות האטום בארמון "ול דוצ'ה" בשנת 1956, היווה את הקרקע ליצירתן של שתי האמנות שנחתמו בוועידת רומא, אמנת האטום האירופית ואמנת השוק המשותף, אשר נחתמו ב-25 במרץ 1956 ונכנסו לתוקף ב-1 בינואר 1958. עוד נקבע כי תפקידה של סוכנות האטום הוא קידום שיתוף הפעולה והתיאום בין המדינות במישור האנרגיה הגרעינית. כמו כן נקבע כי הסוכנות תחלוק עם הקהילה הכלכלית את אותה מועצת שרים ואותו בית דין וסמכות בוררות, אך לא את אותם מנהלים. כמו כן לקהילת האטום יהיו גם מועצה ונציבות משלה, אך היא תחזיק בפחות סמכויות מאחותה הגדולה והוותיקה, קהילת הפחם והפלדה האירופית.

כדי לחסוך במשאבים, מוזגו שתי קהילות נפרדות אלו אשר נוצרו ברומא לגוף אחד, על ידי חתימה על אמנת המיזוג ב-1965. המנהלים של הקהילה האירופית הכלכלית לקחו פיקוד גם על קהילת האטום, וביחד עם קהילת הפחם והפלדה היוו שלושתן את הקהילות האירופיות. ב-1993 נחתמה אמנת מאסטריכט, אשר יצרה את האיחוד האירופי אשר הטמיע לתוכו את כל שלוש הקהילות הקודמות, עם זאת סוכנות האטום עדיין מהווה אישיות משפטית נפרדת.

מטרות והישגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרות סוכנות האטום הן לפתח שוק המתמחה בפיתוח אנרגיה גרעינית והפצתה בין חברות האיחוד, כמו גם פיתוח תחום האנרגיה הגרעינית ומכירת עודפים למדינות אשר אינן חברות באיחוד. פרויקט מרכזי בו מעורבת הסוכנות כיום היא הסיוע לפרויקט איטר, כור ההיתוך הבינלאומי המוקם בצרפת. כמו כן הסוכנות מקיימת מנגנון המאפשר לקיחת הלוואות לצורך פרויקטים גרעיניים במדינות האיחוד. בנוסף לכך, הסוכנות חתמה באמנת האטום על סעיף המחייב אותה לשקול ולשמור על חיי האדם ואיכות הסביבה בכל הקשור לאנרגיה גרעינית ברחבי האיחוד.

נשיאי סוכנות האטום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטרם השליטה בסוכנות עברה לראשי הקהילה הכלכלית האירופית (1957 - 1967) היו חמש תקופות בחירות לנציבות, ונבחרו שלושה נשיאים שונים לכהן:

  • לואיס ארמנד (צרפת) 1957–1959
  • אטיין הירש (צרפת) 1959–1962
  • פייר צ'טנט (צרפת) 1962–1967

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]