סולטנות נג'ד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, ואף שהמידע בו כנראה אמין רצוי להוסיף לו מקורות.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סולטנות נג'ד
سلطنة نجد
ממשל
משטר מלוכני
אבן סעוד
שפה נפוצה ערבית
עיר בירה ריאד 24°38′N 46°43′E / 24.633°N 46.717°E / 24.633; 46.717
(והעיר הגדולה ביותר)
גאוגרפיה
יבשת אירואסיה
היסטוריה
הקמה  
הקמה 1921
פירוק  
פירוק 8 בינואר 1926
ישות קודמת אמירות ריאד
אמירות חאיל
ישות יורשת ממלכת נג'ד וחג'אז
דמוגרפיה
דת אסלאם
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סולטנות נג'דערבית: سلطنة نجد) היא מדינה שקמה בעקבות כיבוש אמירות חאיל על ידי האמיר אבן סעוד שהכריז על עצמו כסולטן על כל אזור נג'ד בעקבות כך.

השתלטות בית סעוד טרם הכיבוש במרחב חצי האי ערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההכנות לכך התחילו עם חתימת ברית דארין ב-26 בדצמבר 1915 בינו לבין סיר פרסי קוקס כנציג הממשלה הבריטית. לפיו אבן סעוד הסכים לא לתקוף את מדינות החסות הבריטיות כווית, קטר וחוף שביתת הנשק אך לא נתן ערבויות כי לא יתקוף את שריף מכה והסכים להילחם כנגד האימפריה העות'מאנית ביחד עם האימפריה הבריטית.

לאחר המלחמה הכניע בעזרתה ובשיתוף עם כוחות אח'וואן בהנהגתו של סולטאן בין באח'אד בין חאמיד אלעוטייבי את נתמכי האימפריה העות'מאנית, אמירות חאיל. תחילה, עיר הבירה שלו, חאיל, הושמה במצור באפריל 1921 ומנהיג בית ראשיד חתם על הסכם הפסקת אש עם איבן סעוד. אך באוגוסט אותה השנה העיר שוב הושמה במצור ונכנעה ב-2 בנובמבר.

לאחר מלחמת כווית-נג'ד שהתנהלה בין 19191920, ב-2 בדצמבר 1922 אבן סעוד חתם על פרוטוקול עוקיר, לפיו, הממלכה קבעה גבול צפון-מזרחי עם עיראק וכווית. כמו כן, גם האזור הנייטרלי בין עיראק וערב הסעודית והאזור הנייטרלי בין כווית וערב הסעודית.

כיבושי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 1924 מלך חג'אז חוסיין הכריז על עצמו כח'ליפה. לאחר שמן העולים לרגל מנג'ד נמנעה כניסה למקומות הקדושים בחג'אז, ב-29 באוגוסט אותה השנה פתח נג'ד במלחמה כנגד חג'אז.[דרוש מקור]

לאחר שהכניע את טאיף הוא התקדם יחד עם כוחות אח'וואן למכה ונכנס אליה ב-13 באוקטובר ללא קרב. האספה האסלאמית אותה כינס בריאד ב-24 באוקטובר אותה השנה אישרה את השליטה של בית סעוד על מכה. לאחר יותר משנה כבש איבן סעוד ב-12 בדצמבר 1925 את מדינה ותוך 12 יום נוספים גם את ינבוע. ב-22 בדצמבר הוא הכניע גם את ג'דה ולאחר שנכנס בשעריה ב-8 בינואר 1926 נהיה פרט לסולטנות נג'ד גם מלך חג'אז והממלכה נקראה נג'ד וחג'אז.