סולימאן בן קוטלמיש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סולימאן בן קוטלמיש
Kutalmışoğlu Süleyman Şah
לידה 1020 ~
השושלת הסלג'וקית
נהרג 1086
סולטנות רום
השושלת הסלג'וקית
אב קוטלמיש עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים קיליג' ארסלאן הראשון עריכת הנתון בוויקינתונים
סולטאן רום
10771086
(כ־9 שנים)
→ התפקיד הוקם

סולימאן בן קוטלמיש (טורקית: Kutalmışoğlu Süleyman Şah) (המאה ה-11 המוקדמת – 1086) היה מצביא טורקי אשר מרד בשנת 1060 באימפריית הסלג'וקים והקים את סולטנות רום עם הכיבוש בשנת 1075 של הערים ניקאה (איזניק) וניקומדיה (איזמיט) באנטוליה. שלט בסולטנות רום משנת 1077 ועד לנפילתו ב-1086[1].

סולימאן היה בנו של קוטלמיש, שנאבק ללא הצלחה נגד בן דודו אלפ ארסלאן על כס האימפריה הסלוג'קית הגדולה. כאשר נפטר קוטלמיש בשנת 1064, סולימאן נמלט עם שלושת אחיו אל הרי שור, ושם חיפש מקלט אצל שבטים טורקמנים החיים מחוץ לגבולות האימפריה. אלפ ארסלאן הגיב בהשקת סדרת משלחות עונש כנגדן. מבין ארבעת האחים, סולימאן בלבד שרד את הפשיטות והצליח לגבש את מנהיגותו בשבטים הטורקמנים[2].

בשנת 1078 ביקש הקיסר הביזנטי מיכאל השביעי את עזרתו של סולימאן נגד ניקפורוס בוטניאטיס, מפקד הנושא האנטולי של הסלג'וקים, שקרא תיגר נגד הקיסר על כס המלוכה. סולימאן יירט את הכוח הקטן של בוטניאטיס בין קוטיאום לניקאה, ואז שכנע אותו סולימאן להצטרף למרידתו שלו בכך שהציע לו תמריצים עדיפים על אלה של הקיסר. הצעתו של ניקפורוס לשלטון הייתה מוצלחת, ובתמורה לתמיכתם הורשו הטורקמנים של סולימאן להתיישב בצד האסיאתי של הבוספורוס, ליד קונסטנטינופול עצמה.

בשנת 1084 עזב סולימאן את ניקאה והשאיר את אחיו אבו קאסים אחראי. סולימאן הרחיב את ממלכתו, בשנת 1084 הוא כבש את אנטיוכיה והמשיך לטבוח בתושביה עד כניעתם. יתר על כן, אוצרות כנסיית סנט קסיאנוס נגנבו והכנסייה הוסבה למסגד. סולימאן נהרג ליד אנטיוכיה בשנת 1086 על ידי תותוש הראשון, השליט סלג'וקי בסוריה. בנו של סולימאן, קיליג' ארסלאן הראשון, נלכד, ומאליק שאה (הסולטאן הסלג'וקי) העביר אותו לאספהאן כבן ערובה. לא בטוח אם תותוש הרג את סולימאן מתוך נאמנות למאליק שאה הראשון או פשוט לשם רווח אישי. עם מותו של מאליק שאה הראשון, קיליג' ארסלאן הקים מחדש את סולטנות רום.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]