סוספטיביליות מגנטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

באלקטרומגנטיות, סוספטיביליות מגנטית, או רגישות מגנטית (לטינית: susceptibilis, "פתוח"; מכונה χ) היא מדד למגנטיות של חומר. הסוספטיביליות מציינת אם חומר מסוים נמשך לתוך שדה מגנטי או נהדף ממנו החוצה, ומתוך כך יש השלכות על יישומים מעשיים. מדידות קוונטיות של סוספטיביליות מספקות גם תובנות על מבנה של חומרים, מתן תובנה אודות הקשרים הכימיים ורמות האנרגיה.

הגדרה של עוצמת הרגישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פרמאביליות

סוספטיביליות מגנטית היא קבוע חסר ממדים, המציין את מידת מגנטיות של חומר בתגובה להפעלת שדה מגנטי חיצוני. מונח קשור הוא המגנטיות (magnetizability), היחס בין מומנט מגנטי וצפיפות השטף המגנטי[1]. פרמטר קשור הוא חדירות, אשר מבטא את סך המגנטיזציה של חומר ועוצמתו.

את עוצמת הסוספטיביליות המגנטית , המיוצגת על ידי סמל (לעיתים קרובות פשוט לפעמים – מגנטיים, כדי להבדיל מן חשמלי הרגישות), מוגדר במערכת היחידות הבינלאומית, במערכות אחרות ייתכנו נוספים קבועים לפי הקשר[2].

M=χv H

כאשר:

M הוא מגנטיזציה של החומר (דיפול מגנטי רגע ליחידת נפח), נמדד באמפר למטר.
H הוא כוח השדה המגנטי, אשר גם נמדד באמפר למטר.

לכן חסר גודל חסר ממד.

באמצעות יחידות SI, אינדוקציה מגנטית B קשורה ל-H על ידי מערכת היחסים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "magnetizability, ξ". IUPAC Compendium of Chemical Terminology—The Gold Book (2nd ed.). International Union of Pure and Applied Chemistry. 1997. אורכב מ-המקור ב-2016-03-04. נבדק ב-2016-09-27.
  2. ^ O'Handley, Robert C. (2000). Modern Magnetic Materials. Hoboken, NJ: Wiley. ISBN 9780471155669.