סוס קליידסדייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סוס קליידסדייל
סוס קליידסדייל
ארץ מוצא סקוטלנד
מיון
משפחה סוסיים
מין סוס רמכי
צמד סוסי קליידסדייל רתומים לעגלת תיור
שלישיית סוסי קליידסדייל גוררים משדדה בהדגמת עבודה חקלאית

סוס קליידסדיילאנגלית: Clydesdale) הוא גזע סוס עבודה כבד, אשר מקורו בסוסי עבודה מאזור קליידסדייל בסקוטלנד. סוס זה מיועד למשיכת עגלות משא וציוד חקלאי ומכאן שיוכו לקבוצת סוסי ה"דראפט" (draught horse בבריטניה, draft horse בארצות הברית). אף שבמקורו היה אחד מן הגזעים הקטנים יותר בקבוצת סוסי הדראפט, היום זהו גזע סוסים גבוה. לעיתים קרובות צבעי הסוס הם Bay (גוף בצבע חום-אדמוני, בעוד הרעמה, הזנב, שולי האוזניים וחציין התחתון של הרגליים ("גרביים") שחור) עם כתמים לבנים בשטח ניכר. סוסי קלידסדייל התפרסמו בארצות הברית לאחר שהחל משנות ה-30 של המאה ה-20 החלה חברת יצור הבירה אנהאוזר-בוש להשתמש בסוסים אלה כדי לפרסם את בירת באדוויזר מתוצרתה, כשהם גוררים עגלת בירה מסורתית. בתחילת המאה ה-21 חברת אנהאוזר-בוש מחזיקה בלמעלה מ-250 סוסי קליידסדייל למטרות פרסום בארצות הברית, הידועים בשם "הקליידסדיילים של באדוויזר" (Budweiser Clydesdales)[1]. סוסי קליידסדייל ידועים נוספים משמשים כסוסי הנושאים תופים בתזמורת הרכובה חיל הפרשים הבריטי.

גזע הקליידסדייל פותח בעזרת סוסי הרבעה בלגים אשר יובאו לסקוטלנד והרביעו סוסות עבודה מקומיות. גזע הקליידסדייל מוזכר לראשונה בשנת 1826 ובמחצית הראשונה של המאה ה-19 הוא נפוץ בסקוטלנד וצפון אירלנד. מרשם הגזע הראשון נוסד בשנת 1877. בשלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 יוצאו אלפי סוסי קליידסדייל מסקוטלנד לאזורים שונים בעולם, כולל אוסטרליה וניו זילנד, שם נודעו בכינוי "הגזע שבנה את אוסטרליה". בתקופת מלחמת העולם הראשונה החל מספר סוסי הקליידסדייל לרדת בגלל החדרת מיכון חקלאי וגיוס סוסים רבים לרשות הצבא. ירידה זו במספר סוסי הקליידסדייל המשיכה עד לשנות ה-70, אז הכריזה עליהם הקרן לשימור גזעים נדירים בבריטניה (Rare Breeds Survival Trust) כגזע בסכנת הכחדה. מאז גדל מעט מספר סוסי הקליידסדייל בעולם, אולם הגזע עדיין בסכנת הכחדה.

מאפייני הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה גופו של סוס הקליידסדייל השתנה באופן משמעותי לאורך שנות קיומו של הגזע. בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20 היה זה סוס מוצק וקטן יותר מהשייר, בלגי ופרשרון. החל משנות ה-40 פותח גזע זה בברירה מלאכותית כדי ליצור סוסים גבוהים ומרשימים יותר לצורכי תצוגה ומצעדים. היום גובה הקליידסדייל בין 163 ל-183 ס"מ ומשקלו בין 820 ו-910 ק"ג. קיימים אף זכרים בוגרים גבוהים יותר, אשר משקלם מגיע עד 1,000 ק"ג. לאפו של סוס זה פרופיל קמור מעט, מצחו רחב ואפו רחב. זהו סוס שרירי מאוד וחזק, עם צוואר מקושת, שכמות גבוהות וכתפיים משופעות. מרשמי הגזע של הקליידסדייל מקפידים על איכות הרגליים והפרסות וכן על אופי תנועתו של הסוס, הרמה ברורה של הפרסות המשדרת עוצמה ואיכות. לסוסי קליידסדייל סיכון לחלות במחלת Chronic progressive lymphedema, שהיא ככל הנראה גנטית.

סוסי קליידסדייל הם בדרך כלל בצבעי Bay, אולם גם סוסים בצבעי Roan (שער לבן וצבעוני בתערובת שווה על הגוף, בעוד הראש, הרעמה וחלקן התחתון של הרגלים (מכונה "גרביים") בצבע אחיד), שחור, אפור וערמוני, הם חלק מן הגזע. לרוב הסוסים כתמים לבנים, כולל כתם לבן על קדמת הראש, הרגליים, ותחתית הבטן. לקליידסדייל שיער רב המכסה את החלק התחתון של רגליהם ופרסותיהם. חלק מן המגדלים מנסים ליצור סוסי קליידסדייל עם כתמים לבנים על הראש והרגליים, ללא כתמים על שאר הגוף, כיוון שסוסים אלה נמכרים במחירים גבוהים יותר. זאת על אף שהאגודות המקצועיות של גזע הקליידסדייל אינן מגלות העדפה לסידור צבעים זה.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוסי הקליידסדייל נועדו במקורם להיות סוסי עבודה חקלאית, סוסים לגרירת עגלות פחם במכרות וגרירת עגלות כבדות ברחובות גלאזגו. סוסים אלה משמשים עד היום למטרות גרירת משאות, בחקלאות, ביערנות ולצורכי תחבורה. הקליידסדייל משמש גם לתצוגות סוסים וכסוס לרכיבת פנאי. סוסי הקליידסדייל הידועים ביותר הם אלה הגוררים את עגלת הפרסום של בירה באדוויזר. חברת אנהאוזר-בוש רכשה סוסי הקליידסדייל הראשונים בתום תקופת היובש בארצות הברית ומחזיקה בהם מאז. הסוסים הפכו לחלק מתדמיתה הציבורית של החברה. תוכנית פיתוח הגזע של חברת אנהאוזר-בוש, בדרך של ברירה מלאכותית, תוך קביעת תקנים פנימיים לחלוקת צבעים ומבנה גוף, השפיעה על מראהו של גזע הקליידסדייל כולו בארצות הברית עד כדי כך שרבים שוגים ומאמינים כי צורתם וצבעם של "הקליידסדיילים של באדוויזר" הוא התקן היחיד המקובל לגזע זה.

סוסי קליידסדייל נושאים את נגני התופים של התזמורת הרכובה של חיל הפרשים הבריטי ומובילים את התזמורת במצעדים ומעמדים חגיגיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוס קליידסדייל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]