סוקולנטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
חנות צמחים ובה צמחים סוקולנטים
צמח הבריאות, סנסיווריה, בבניין משרדים
קקטוס Eriosyce aurata

סוּקוּלנטים (לטינית: Succulentus) הם צמחים בעלי עלים וגבעולים עבים ובשרניים המכילים תאים אוגרי מים. משמעות המילה סוקולנט בלטינית היא עסיס.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הסוקולנטים נמנים צמחים ממשפחות רבות ולכולם תכונות משותפות:

  • יכולת לאגור כמויות גדולות של מים.
  • יכולת להצטמק כשהנוזלים אוזלים בעת יובש.
  • יכולת להתעורר לאחר רדת הגשמים.

הסוקולנטים יכולים להמשיך לחיות באזורים יבשים במיוחד ואינם מתים מחוסר מים.

אזורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסוקולנטים מרוכזים בשלושה אזורים עיקריים בעולם:

המשותף לכל שלושת האזורים הוא אקלים ערבתי חמים של גשמים מועטים בעונה החמה ויובש בעונה הקרה.

  • ישראל, ובעיקר בנגב. בזכות האקלים המידברי בנגב, הסוקלנטים ניקלטים ומתפתחים יפה. הסוקלנטים חביבים במיוחד על בעלי גינות פרטיות וציבוריות ,בזכות צריכת המיים המיזערית שלהם[1],

הסוקולנטים לסוגיהם מגוונים מאד. הם נפוצים בכל העולם, מכיוון שבאזורים השונים "אימצו" אותם, ודאגו לאקלומם. חלקם  נראים במיטבם בחורף, וחלקם בקיץ. יש שמתאימים לגידול בחוץ (בקרקע או בכלים/עציצים/מיכלים), ויש שאוקלמו להיות בתוך בתים ללא שמש, אך רצוי שיראו אור. הסוקולנטים הגדלים בבית הם בכלים זעירים בקוטר של כ- 3 סמ' ועד לעציצים ואדניות גדולים[2].

צורה, צבע ותנאי סביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלים בשרניים מאד, בצבעים שונים, ובצורות שונות, לרבות צורות גאומטריות. הצבע משתנה בהתאם לעונה, לטמפרטורה ולמידת החשיפה לשמש. מכיוון שכך, יש יתרון לסוקולנטים בחצר, מכיוון שניתן להזיזם בעונות השונות וממש להשפיע על הצבע המתקבל. למשל: הצבתם במיקרו אקלים קריר, יביא לשינוי צבע העלים הנוטה לאדום; לעומת זאת, הצבתם במיקרו אקלים חמים עם חשיפה ארוכה לשמש, יביא לצבע הנוטה יותר לצהוב עז; לחלקם יש פרחים שיתרונם בגינה שהם פורחים כאשר הפרחים "הרגילים" בתרדמת חורף מסויימת. לאקלום וקליטה טובה בארצנו, מומלץ להסתייע בהמלצות של משתלת מלצר, שנותן קרדיט גם למשתלות אחרות מהן למד. ניתן ללמוד על תנאי הגידול בארץ, גם מנסיונן של המדינות הדרומיות בארה"ב כמו ניו-מקסיקו, אריזונה ודרום קליפורניה[3].

לפי Baldwin (2017), קיימים סוקולנטים עם תופעות של צימוח ציציות/כרבולות(Crested (  Phenomenon. ובעברית קריסטטה) לדבריה, אין תנאים ידועים להופעת הסוג [4]הזה, שהופעתו אקראית. תופעה זו הינה ייחודית לסוקולנטים וקקטוסים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ משתלת מלצר, קטלוג צמחים - משתלת מלצר, משתלת מלצר, 2017
  2. ^ Pamela Crawford, Easy Container Gardens, Color Garden, Incorporation, 2008, פרק 7
  3. ^ Plant Hardiness Data for the United States
  4. ^ Debra Lee Baldwin, Succulent Simplified, Timber Press, 2017