סוקולנטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חנות צמחים ובה צמחים סוקולנטים
צמח הבריאות, סנסיווריה, בבניין משרדים
קקטוס Eriosyce aurata
סוקולנט בשרני וגאומטרי

סוּקוּלֶנטיםלטינית: Succulentus) הם צמחים אשר לרוב בעלי עלים וגבעולים עבים ובשרניים המכילים תאים אוגרי מים, ולכן לא דרושה להם השקיה רבה. משמעות המילה סוקולנט בלטינית היא "עסיס".

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הסוקולנטים נמנים צמחים ממשפחות רבות ולכולם תכונות משותפות:

בזכות תכונותיהם, הסוקולנטים יכולים להמשיך לחיות באזורים יבשים במיוחד ואינם מתים מחוסר מים.

אזורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסוקולנטים מרוכזים בשלושה אזורים עיקריים בעולם:

המשותף לכל שלושת האזורים הוא אקלים ערבתי חמים של גשמים מועטים בעונה החמה ויובש בעונה הקרה.

בזכות האקלים המדברי בנגב, הסוקולנטים נקלטים ומתפתחים יפה[1]. הסוקולנטים חביבים במיוחד על בעלי גינות פרטיות וציבוריות, בזכות צריכת המים המזערית שלהם והשרידות הגבוהה שלהם. הסוקולנטים לסוגיהם מגוונים מאד. הם נפוצים בכל העולם, מכיוון שבאזורים השונים "אימצו" אותם, ודאגו לאקלומם. חלקם נראים במיטבם בחורף, וחלקם בקיץ. יש שמתאימים לגידול בחוץ (בקרקע או בכלים/ עציצים/ מיכלים), ויש שאוקלמו להיות בתוך בתים ללא שמש, אך רצוי שיראו אור. הסוקולנטים הגדלים בבית מתאקלמים יפה בכלים זעירים בקוטר של כ־3 ס"מ ועד לעציצים גדולים[2].

צורה, צבע ותנאי סביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלים בשרניים מאד, בצבעים שונים, ובצורות שונות, לרבות צורות גאומטריות (ראו תמונה). הצבע משתנה בהתאם לעונה, לטמפרטורה ולמידת החשיפה לשמש. מכיוון שכך, יש יתרון לסוקולנטים במיכלים בחצר, מכיוון שניתן להזיזם בעונות השונות וממש להשפיע על הצבע המתקבל. למשל: הצבתם במיקרו אקלים קריר, יביא לשינוי צבע עלים הנוטה לאדום; לעומת זאת, הצבתם במיקרו אקלים חמים עם חשיפה ארוכה לשמש, יביא לצבע הנוטה יותר לצהוב עז; לחלקם יש פרחים שיתרונם בגינה שהם פורחים כאשר הפרחים "הרגילים" בתרדמת חורף מסוימת.

לפי Baldwin 2017, קיימים סוקולנטים עם תופעות של צימוח ציציות/ כרבולות (Crested Phenomenon ובעברית קריסטטה - ראו תמונה). לדבריה, אין תנאים ידועים להופעת הסוג הזה[3] שהופעתו אקראית. תופעה זו היא ייחודית לסוקולנטים וקקטוסים[4].

קריסטטה - סוקולנט בעל צורות ביזריות

בתורת הפנג שואי צורה וצבע של אובייקט מהווים חלק מעקרונות היסוד שלה. לפי מדריך הפאנג שווי לעיצוב הבית, רצוי לעצב חללים בבית עם סוקולנטים בעלי עלים בשרניים ומעוגלים בצבע ירוק, כי הצבע הירוק תורם לרגיעה ואווירת התחדשות[5]. לפי "פפירוס - הפורטל הישראלי לגינון"[6], ניתן להשתמש בסוקולנטים בעלי צורה וצבע שונים ליצירת מרבדים "אומנותיים" על הקרקע וגם בצורה אנכית על קירות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מדובר בסוקולנטים נטולי הקוצים, כלומר קקטוסים.
  2. ^ Pamela Crawford, Easy Container Gardens, Color Garden, Incorporation, 2008, פרק 7.
  3. ^ Debra Lee Baldwin, Succulent Simplified, Timber Press, 2017.
  4. ^ שמעון ביגלמן, גינון ביתי (Home Gardening), הוצאת כתר, 2006 עמ' 169–179.
  5. ^ יפעת טופול, מדריך פנג שואי לעיצוב הבית. דורנת שיווק בע"מ 2003.
  6. ^ פפירוס - הפורטל הישראלי לגינון, www.papirusgan.co.il.