סינג סינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האגף הישן בכלא סינג סינג, 1938

מתקן הענישה סינג סינג (Sing Sing Correctional Facility) הוא בית סוהר בכפר אוסינינג שבמדינת ניו יורק. הוא נמצא במחוז ווסטצ'סטר, במרחק של כ-60 ק"מ מצפון לעיר ניו יורק. שמו בא לו מהשם המקורי של הכפר אוסינינג.

בית סוהר זה היה השלישי שנבנה במדינת ניו יורק, כאשר בית המחוקקים של המדינה הקצה, בשנת 1825, סך של $20,100 כדי לרכוש את מחצבת Silver Mine Farm, ששטחה 0.5 ק"מ² בערך. בית הסוהר היה אמור לממן את עצמו ולא להזדקק לתמיכה מכספי משלם המיסים.

אלאם לינדס (Elam Lynds), מפקד בית הסוהר אובורן (Auburn, בית הסוהר השני של מדינת ניו יורק) לקח 100 אסירים לאתר והם בנו את בית הסוהר החדש. מפקדים מפורסמים נוספים של בית הסוהר מלבד לינדס היו Lewis E. Lawes ו-Thomas Mott Osborne. לאוואס הצליח לנקות את בית הסוהר מהשערוריות שדבקו בו, והצליח לדכא את האלימות שפשטה בו. עם זאת, גם בימיו האפלים ביותר, התנאים בסינג סינג לא היו חמורים כמו במתקני כליאה בדרום כגון פארצ'מן (Parchman, מיסיסיפי) או מתקן המעצר של לואיזינה באנגולה.

סרטי גנגסטרים סייעו להפוך את בית הסוהר לאגדה גם מעבר לגבולות המדינה, ביניהם 'The Big House' (1930) 'Castle on the Hudson' (1940), ו-'20,000 years in Sing Sing' (1932) - המבוסס על ספרו של המפקד לאוואס.

האריס א. סמילר (Harris A. Smiler) היה האדם הראשון שהוצא להורג בכיסא חשמלי בסינג סינג, ב-7 ביולי 1891. מאז 1914 השתמשו אך ורק בכיסא החשמלי בסינג סינג. ההוצאה להורג האחרונה שבוצעה בסינג סינג בוצעה באוגוסט 1963. מדינת ניו יורק ביטלה את עונש המוות שנתיים מאוחר יותר, אולם החזירה אותו לשימוש בשנת 1995. מאז לא נגזר עונש זה על אף אדם במדינה.

ב-8 בינואר 1983 פרצה מרידה בקרב מעל 600 אסירים באגף B, שלקחו 17 סוהרים כבני ערובה. המרד הסתיים לאחר 53 שעות. כיום כלואים בסינג סינג מעל 2,000 אסירים. ישנן תוכניות להפוך את האגף המקורי משנת 1825, שעדיין עומד על תילו, למוזיאון.

אסירים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סינג סינג בוויקישיתוף