סינקרטיזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סינקרטיזםיוונית: συγκρητισμός, סינקרטיסמוס פירושו "איחוד קהילות כרתים") הוא מונח המתאר ניסיון ליישב בין אמונות שונות ואפילו מנוגדות על מנת ליצור מיזוג בין האסכולות השונות. השימוש במונח זה רווח בייחוד בקשר לניסיון למזג וליצור אנלוגיות בין כמה מסורות שבמקורן נוצרו במקומות שונים, בעיקר בתאולוגיה ובמיתולוגיה של דת, ובכך לטעון לקיומו של בסיס משותף. דוגמה מודרנית לסינקרטיזם אפשר לראות בדת הקנדומבלה בברזיל בעלת הסממנים הפגאניים שמקורה אפריקני, אבל מאמיניה רואים עצמם גם כנוצרים קתולים לכל דבר. דוגמה מודרנית נוספת היא דת הקאו דאי(אנ') בוייטנאם המשלבת בין דתות מזרחיות ומערביות שונות.

אלכסנדר הגדול ניסה ליצור דת ממוזגת, הדת ההלניסטית. המיזוג התבטא בשילוב בין הדת היוונית לדתות המזרח כמו במציאת קווי דמיון בין משפחות האלים והתכונות של מרכיביהם [דרוש מקור]. כך יצא שהתפתחו זהויות מהותיות וחיצוניות בין אלי יוון ודמויות מן המיתולוגיה היוונית לבין אלו שבמזרח.

סינקרטיזם ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינקרטיזם ביהדות היא תופעה דתית המוכרת מימי התנ"ך, ומשמעותה עבודת אלילים במקביל לעבודת אלוהי ישראל. הנביאים, חז״ל והוגים יהודיים אחרים התנגדו לסינקרטיזם בכל תוקף, וחשבו שהדרך הנכונה היא להאמין ולעבוד את אלוהי ישראל לבדו.

דוגמה לסינקרטיזם בתנ"ך אפשר למצוא בספר מלכים א', פרק יא, פסוק 4: "ויהי לעת זקנת שלמה נשיו היטו את לבבו אחרי אלוהים אחרים..."; ובהמשך הפסוק נכתב "...ולא היה לבבו שלם עם ה' אלוהיו כלבב דוד אביו".

ניתן למצוא את התפיסה הסינקרטיסטית במלכים א', פרק י"ח. אליהו דורש מהעם להפסיק לדלג מאמונה לאמונה והוא יוצא כנגד התפיסה הזאת.

על פי המקרא, אחת הסיבות לחורבן ממלכת ישראל הייתה הפילוג, והוא בא כעונש על חטאי העם. הפולחן של עמי כנען בבמות השפיע על האמונה והדת יותר מאשר פעולתיהם של נביאי ישראל בשומרון. בחפירות שנעשו על ידי אוניברסיטת ת"א בכונתילת עג'רוד נמצאה חצר פנימית ובתוכה הרבה חרסים עם כתובות בכתב עברי עתיק המתוארכות למאות תשיעית-שמינית לפנה"ס. חוקרים מעריכים שמקום זה היה מרכז דתי פולחני אשר שימש שיירות מישראל ומיהודה בתקופת בית ראשון. על אחד הקירות נמצא מעל ציור (ציור א') כתב עברי עתיק: "ברכתי אתכם ליהוה שומרון ולאשרתו". לפי הפירוש שהכוונה היא לאלה אשרה, הכתובת משקפת פולחן סינקרטיסטי של האלים כבני זוג.

ספר מלכים הוא פולמוס כנגד הסנקרטיזם. נאום המחבר, אחד מנביאי ישראל בתקופה מאוחרת יותר, מביע את היחס של ה' לסינקרטיזם שרווח בממלכת יהודה ובעיקר בממלכת ישראל בתקופות שונות. בתקופת מלכותו של חזקיהו חל שינוי תפיסתי דתי ביחס לסינקרטיזם. הוא ערך רפורמה דתית על ידי ביטול כל הבמות ועבודת האלילים השונים, והחליפם בקיום פולחני מרוכז במקדש בירושלים, "הוא הסיר את הבמות ושבר את המצבות וכרת את האשרה וכתת נחש הנחושת אשר עשה משה כי עד הימים ההמה היו בני ישראל מקטרים לו ויקרא לו נחושתן" -מל"ב י"ח ד. אך הפולחן הסינקרטיסטי שב והתגבר בתקופות מאוחרות יותר.

מיזוּג ושילוּב של יסודות, בדת או בפילוסופיה. בחלק מהדתות הקדומות היה מקובל סינקרטיזם דתי. למשל, בתקופות מסוימות עבדו בני ישראל לה' אלוהי ישראל בדרכי הפולחן של שאר העמים שסבבו אותם: עבדו לו בְּבָּמוֹת, הקימו מזבחות, והקריבו את הזבח ליד עצים מסוימים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.