לדלג לתוכן

סמל אוסטריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל אוסטריה
פרטים
המחזיק בסמל אוסטריה עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך אימוץ 1919 עריכת הנתון בוויקינתונים
התקנים
ציצה כתר מוראלי זהב
מגן שדה גולס, פס ארז'ן (דגל אוסטריה)
תומכים עיט שחור, רגלים ומקור זהב
אלמנטים נוספים ביד שמאל מחזיק העיט מגל זהב, וביד ימין פטיש זהב. לרגלי העיט אזיקי ברזל שבורים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סמל אוסטריה על הפסיפס שבגג קתדרלת סטפנוס הקדוש

עיצוב העיט שמופיע בסמל אוסטריה הנוכחי (ללא שלשלאות) הוכנס לשימוש בשנת 1919 לאחר התפרקות האימפריה האוסטרו-הונגרית, בתום מלחמת העולם הראשונה. העיט דו-ראשי, שסימל את האימפריה האוסטרו-הונגרית, הוחלף בעיט חד ראשי (עיט הרייך).

על חזהו של העיט נמצא המגן הוותיק של דוכסות אוסטריה, ועיצוב בסיסי דומה היווה את הבסיס לדגל אוסטריה.

העיט מחזיק בציפורניו מגל מוזהב (המסמל חקלאות) ופטיש מוזהב (המסמל תעשייה), ובעוד שבמבט ראשון הדבר מעלה אסוציאציות של קומוניזם, הכתר על ראשו מבהיר ששלושתם ביחד מסמלים את האחדות של המעמדות (העובדים, האיכרים והבורגנים).

לאחר מלחמת האזרחים באוסטריה והפיכתה של אוסטריה לרפובליקה פשיסטית, הוחלף העיט החד־ראשי בעיט דו־ראשי, זאת לצד שינוי דגלה של אוסטריה.

שרשראות הברזל הקרועות שעל רגלי העיט מסמלות את שחרור אוסטריה מהאיחוד עם גרמניה הנאציתאנשלוס) (1938–1945) והם התווספו לסמל אחרי מלחמת העולם השנייה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט אצולה/סמל תיאור הסמל והשלט תאריך בשימוש
סמל אוסטריה הגרמנית: לאחר פירוק האימפריה האוסטרו־הונגרית, חלקים מציסלייטניה הפכו לרפובליקה דוברת גרמנית. ברוח זאת, נעשה בסמל שימוש בצבעים הלאומיים של גרמניה כאזכור לצבעי דגל הקונפדרציה הגרמנית. אוסטריה הגרמנית

(12 בנובמבר 1918 עד 21 באוקטובר 1919).

סמל הרפובליקה האוסטרית הראשונה: עיט חד־ראשי שעל חזהו נמצא המגן הוותיק של דוכסות אוסטריה (עיצוב בסיסי דומה היווה את הבסיס לדגל אוסטריה).

העיט מחזיק בציפורניו מגל מוזהב (המסמל חקלאות) ופטיש מוזהב (המסמל תעשייה), ובעוד שבמבט ראשון הדבר מעלה אסוציאציות של קומוניזם, הכתר על ראשו מבהיר ששלושתם ביחד מסמלים את האחדות של המעמדות (העובדים, האיכרים והבורגנים).

הרפובליקה האוסטרית הראשונה: 1919–1934.
סמל אוסטריה הפדרלית (הפשיסטית): עיט דו־ראשי עם הילה. על חזהו המגן הוותיק של דוכסות אוסטריה. אוסטריה הפדרלית (1934, עד האנשלוס, 13 במרץ 1938).
(בפועל) סמל גרמניה הנאצית: לאחר סיפוחה של אוסטריה לשטחי גרמניה, נעשה שימוש בסמל זה בשטחיה של אוסטריה לשעבר כאשר הפכו למחוזות ברייך השלישי. אוסטמארק (13 במרץ 1938, אנשלוס, עד הכרזת העצמאות של אוסטריה מהרייך השלישי, 27 באפריל 1945).
סמל הרפובליקה האוסטרית השנייה: זהה לסמל הרפובליקה הראשונה, אולם נוספו שרשראות ברזל קרועות על רגלי העיט שמסמלות את שחרור אוסטריה מהאיחוד עם גרמניה הנאציתאנשלוס) (1938–1945). אזורי הכיבוש באוסטריה (1945 עד אמנת המדינה האוסטרית, 15 במאי 1955), אוסטריה העכשווית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמל אוסטריה בוויקישיתוף


ערך זה הוא קצרמר בנושא אוסטריה ובנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.