סמל שבדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Greater coat of arms of Sweden.svg
סמל שבדיה הגידול באיור משנת 1900 בערך. מאז 1908, רק הקולר של מסדר המלאכים מקיף את המגן (הקולר הנמוך ביותר שניתן לראות בתמונה)
גרסה פשוטה יותר של סמל שבדיה הגדול
החותם האישי של מלך שבדיה

סמל שבדיה הגדולשבדית: stora riksvapnet) וסמל שבדיה הקטן (lilla riksvapnet) הם סמלי המדינה הרשמיים של שבדיה.

מלבד היותו סמל המדינה הרשמי, סמל שבדיה הגדול הוא גם החותם האישי של המלך, ולפיכך המלך השבדי יכול לקבוע שגם אנשים אחרים מבית המלוכה יוכלו להשתמש בו, בשינויים ובהתאמות הנדרשים.

חלקי הסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגן מחולק לארבעה רבעים באמצעות צלב זהב שזרועותיו מתרחבות בקצוות: ברבעים הראשון והרביעי, ניתן לראות את שלושת הכתרים המלכותיים של שבדיה בזהב על רקע כחול. כתרים אלו היו סמל מאז תקופת שלטונו של אלברכט ממקלנבורג. השדות השני והשלישי, הם כחולים ועליהם שלושה פסים אלכסוניים לבנים גליים. עליהם אריה זהב שלשונו וטפריו אדומים והם מסמלים את שושלת ביילבו. באמצע המגן נמצא מגן נוסף שמחולק בניצב: צידו הימני מחולק באלכסון לצבעים כחול, לבן ואדום ועליהם אגרטל זהב מעוטר. זהו סמלם של בית ואסה (ומכאן האגרטל), שושלת מלכים ששלטו בין השאר בשבדיה בשנים 1523 - 1654. צידו השמאלי של המגן הוא שדה כחול שבראשו שבעה כוכבי זהב, תחתם נשר זהב שהיה סמלו של נפוליאון בונפרטה ותחתיו גשר עם שני צריחים וארבעה עמודים כסף מעל נהר. זהו סמלו של קרל הארבעה עשר, מלך שבדיה אבי שושלת ברנדוט שהיה מרשל צרפת בצבא נפוליאון.

הבסיס[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגן נתמך על ידי שני אריות שלכל אחד מהם יש זנב שקצהו דומה למזלג (queue fourchée). האריות פונים מהמגן ועל הראשים שלהם מצוירים הכתרים המלכותיים. האריה מהווה חלק חשוב בהרלדיקה של שבדיה במהלך מאות השנים האחרונות ובמיוחד בסמלי המדינה.

סמלי המסדרים המלכותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כן, ניתן לראות כי המגן מוקף על ידי הקולר של מסדר המלאכים. מסדר זה הוא אחד החשובים ביותר בשבדיה, ואות המסדר הוא האות החשוב ביותר שהמדינה יכולה לתת לאדם פרטי כלשהו.

לפני 1908 המגן היה מוקף בדרך כלל על ידי הקולר של יותר ממסדר אחד, ובדרך כלל היה מדובר בקולרים של כל ארבעת המסדרים המלכותיים (כוכב הקוטב, וואסה והחרב). כמו כן, הייתה תקופה שבמהלכה הקיף הקולר של מסדר צ'ארלס השמיני את המגן. הקולרים הוספו מסביב למגן בסדר יורד (שנקבע לפי חשיבות המסדרים): מסדר צ'ארלס השמיני, מסדר וואסה, מסדר כוכב הקוטב, מסדר החרב ומסדר המלאכים.

החותם האישי של מלך שבדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורתו של החותם האישי של מלך שבדיה נקבעה ב-1943 באמצעות חוק מיוחד. החותם שנקבע בחוק כולל את החלק המרכזי של סמל שבדיה הגדול. הדגל – המכונה באופן רשמי דגל הפיקוד האישי של הוד מלכותו – וקיים בצורה אחת בלבד. כיום קיים עותק אחד בלבד, ועותק זה הוא עבודת מלאכה של איינאר קדג'ה שהיה אומן הרלדיקה שבדי. הבד שעליו תפור החלק המרכזי של סמל שבדיה מוצמד למוט מתכת באופן קבוע כאשר בראש המוט יש כתר.

סמל שבדיה הקטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל שבדיה הקטן

הגופים העיקריים שמשתמשים בסמל שבדיה הקטנה הם הממשלה השבדית והסוכנויות השונות הכפופות אליה. מסיבה זו ישנם מקרים בהם מוסיפים לסמלה אותות שונים המציינים את סוג הפעילות של הגוף, וזאת רק בתנאי שוועדת ההרלדיקה השבדית אישרה זאת. לדוגמה, ניתן למצוא את הסמל על כל חליפות המדים של משטרת שבדיה. לעתים המגן שבסמל מוקף על ידי סמל מסדר המלאכים.

ההגבלות על השימוש בסמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש בסמלי שבדיה נתון לפיקוח לפי החוק, הקובע כי "בפעילויות מסחריות סמל המדינה, הדגל או כל חותם רשמי אחר של שבדיה לא ישמשו כחלק מסימן רשום או כל סימן אחר עבור המוצרים או השירותים, וזאת בתנאי שלא ניתן אישור מתאים. הוראה זו כוללת כל סימן או טקסט המתייחס לממשלת שבדיה שיכולה לתת אישורה לסימן מסחרי אישור רשמי. הוראה זו כוללת גם את הסמלים המוניציפליים שנרשמו" [1].

כל תמונה או איור המורכבים משלושה כתרים המסודרים שניים מעל אחד נחשבים כהעתק של הסמל הקטן, והשימוש בהם מוגבל על ידי החוק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.