עבד רבו מנסור האדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עבד רבו מנסור האדי
(1 בספטמבר 1945; עדן, תימן) (בן 70)
Abd Rabbuh Mansur Hadi 2013.jpg
שם בשפת המקור عبد ربه منصور هادي
מדינה תימן
נשיא תימן
תקופת כהונה 25 בפברואר 2012 (3 שנים ו-27 שבועות)
הקודם בתפקיד עלי עבדאללה סאלח

עבד רבו מנסור האדיערבית: عبد ربه منصور هادي, תעתיק מדויק מערבית: עבד רבה מנצור האדי; נולד ב-1 בספטמבר 1945) הוא פוליטיקאי תימני המכהן כנשיא תימן החל מה-25 בפברואר 2012. קודם לכן כיהן כסגנו של נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח מאז 3 באוקטובר 1994. הוא מונה לתפקיד נשיא תימן בפועל ב-4 ביוני 2011 במהלך ההפגנות בתימן, לאחר שהנשיא עלי עבדאללה סאלח נפצע בפיצוץ בארמונו והובל לטיפול רפואי בערב הסעודית. הנשיא סאלח חזר מערב הסעודית לאחר כשלושה חודשים, אך ההפגנות נגדו המשיכו ולכן נאלץ סאלח להעביר את הנשיאות לסגנו האדי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדי נולד ב-1 בספטמבר 1945 בכפר ד'כין שבמחוז אבין שבדרום תימן. הוא סיים את לימודיו באקדמיה צבאית בפדרציה הדרום הסעודית בשנת 1964.

בשנת 1966 סיימו את לימודיו לאחר שקבלו מלגה צבאית ללימודים בבריטניה, שבו הוא למד לדבר אנגלית שוטפת.

התגייס לצבא צפון תימן בשנת 1970 באותה שנה, הוא קיבל מלגה צבאית ללמודי טנקים במצרים למשך שש שנים.

לאחר מכן האדי בילה את ארבע השנים הבאות בברית המועצות במכללה לפיקוד צבאי.

הוא כבש כמה עמדות צבאיות בצבא של בצפון תימן עד 1986, כשהוא נמלט לצפון תימן עם עלי מוחמד נאצר,נשיא דרום תימן. לאחר נסיעתו של עלי נאסר המפלגה הסוציאליסטית התימנית איבדה את השלטון במלחמת אזרחים בשנת 1986.

האדי קודם לדרגת גנרל בכיר בשנת 1990.

הוא נשאר נאמן לנשיא עלי נאסר מוחמד במהלך מלחמת האזרחים בדרום תימן. במהלך מלחמת אזרחי 1994 בתימן, האדי התמנה בממשלת תימן של הנשיא עלי עבדאללה סאלח לתפקיד שר הביטחון.

בתפקיד זה הוא הוביל את המערכה הצבאית נגד הרפובליקה הדמוקרטית של תימן.

בעקבות המלחמה הועלה לדרגת סגן הנשיא ב-3 באוקטובר 1994,

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 באוקטובר 1994, הוא מונה לסגן נשיא תימן על ידי הנשיא עלי עבדאללה סאלח לאחר שקודמו, עלי סלים אל-בייד, התפטר, ודרום תימן הפסידה במלחמת האזרחים בתימן.

הנשיא סאלח נפצע ב-3 ביוני 2011 מירי רקטות על ארמונו במסגרת ההפגנות בתימן שבאו כתוצאה מגל המחאות בארצות ערב.

בעקבות פציעתו הוטס סאלח לערב הסעודית על מנת לקבל שם טיפול רפואי. אל האדי, סגנו, החליף אותו כנשיא בפועל עד שסאלח שב לתימן ב-23 בספטמבר. ב-23 בנובמבר חתם סאלח בטקס שנערך בערב הסעודית בחסות בית המלוכה הסעודי ובנוכחות מנהיגי האופוזיציה בתימן על הסכם העברת סמכויות לסגנו האדי. ההסכם נוסח על ידי מדינות המפרץ וקבע כי סאלח ישמור זמנית על תוארו, אך יעביר את סמכויותיו במהלך החודש הקרוב לסגנו. תוך שלושה חודשים יתקיימו בחירות בתימן לתפקיד הנשיא, שבהן לא יתמודד סאלח אך ההסכם העניק לו ולמקורביו חסינות מפני העמדה לדין. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר: "ארצות הברית מברכת על החלטת הנשיא להעביר מיד את סמכויותיו לסגנו. זה צעד חשוב לעם התימני, שמגיעה לו ההזדמנות לקבוע את עתידו".‏[1] ב-25 בפברואר 2012 הושבע האדי לנשיא תימן[2].

עם היבחרו הוביל האדי, בסיוע מערבי, מתקפה רחבה נגד כוחות אל-קאעידה, שתפסו אחיזה חזקה בתימן.

ב-22 בינואר 2015, לאחר נפילת ארמון הנשיאות בצנעא בידי החות'ים, הגיש האדי את התפטרותו לפרלמנט. ב-8 בפברואר הודיע האדי כי התפטרותו סופית. ואולם ב-21 בפברואר, בנאום בעדן, הציג עצמו שוב כנשיא.

ב-25 במרץ 2015 ארצות הברית הודיעה כי לאחר שהתבצר בעדן, נמלט ואינו במתחם שאותו הפך לבסיסו. אך הממשל האמריקני לא מסר פרטים על מקום הימצאו.

לאחר בריחתו של הנשיא האדי מעדן, סיפרו עדי ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס כי תושבים בעיר בזזו את ארמון הנשיאות, שממנו נמלט הנשיא כמה שעות קודם לכן.

גורמים בתימן דיווחו לסוכנות הידיעות AP כי האדי נמלט מהמדינה דרך הים. לפי הדיווח הוא יצא בספינה מעיר הנמל עדן.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]