לדלג לתוכן

עבריין נמלט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עבריין נמלט (או מבוקש) הוא אדם המסתתר מהמשטרה, לאחר שנמלט ממאסר או ממעצר, או שהוא חשוד בעבירה פלילית ודרוש לחקירה משטרתית.

לתיאום בין משטרות במדינות שונות, במקרים שבהם המבוקש נמלט מהמדינה שבה הוא מבוקש, משמש האינטרפול.

לאיתורם של מבוקשים מסתייעת המשטרה לעיתים בפנייה לציבור, באמצעות כרזות "מבוקש", רשימת מבוקשים באינטרנט ותוכניות טלוויזיה העוסקות בכך, כגון התוכנית הבריטית "Crimewatch" ומקבילתה הישראלית "בשידור חוקר". לעיתים מובטח פרס גבוה למביא למעצרו של מבוקש.

החל משנת 1950 FBI מפרסם רשימת עשרת הנמלטים המבוקשים ביותר על ידי ה-FBI. נכון ליולי 2021 מאז פרסומה הראשון ברשימה היו כלולים 514 אנשים, מהם 490 נכלאו לאחר הופעתם ברשימה. בראש הרשימה נמצא ויליאם פישר שנכלל בה עוד בשנת 2002. רפאל קארו קינטרו נכלל ברשימה בשנת 2018 ומוסר מידע שתביא למעצרו יקבל פרס של 20 מיליון דולר. רוברטו סוליס ביצע את הפשע בזמן שהיה בשחרור על תנאי ומאז 1993 נמצא במעמד של עבריין נמלט.

למעצר מבוקשים בשטחי יהודה והשומרון משמשת יחידת דובדבן.

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבוקשים הם גיבוריהם של סרטי קולנוע אחדים:

  • "בוני וקלייד" - עוסק בקורותיהם של השודדים בוני פארקר וקלייד בארו, וחלק ניכר ממנו עוסק בבריחתם מאנשי החוק עד ללכידתם והריגתם.
  • "הנמלט" - אדם שנדון למוות באשמת רצח אשתו הופך לעבריין נמלט, ופועל להוכחת חפותו.
  • "האדם השלישי" - הולי מרטינס מגיע לפגוש את ידידו הארי ליים, ונודע לו שליים מת; לאחר מכן מתברר לו שליים ביים את מותו כדי להתחמק מן הרשויות, ומתנהל מרדף אחריו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עבריין נמלט בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.