עד שיצא עשן לבן (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עד שיצא עשן לבן
Conclave
Ashan master.jpg
מידע כללי
מאת רוברט האריס
שפת המקור אנגלית
סוגה מותחן
הוצאה
הוצאה כנרת זמורה-ביתן דביר
תאריך הוצאה 2016
מספר עמודים 272
הוצאה בעברית
תאריך 2019
תרגום גיל שמר
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-101-97290-8

עד שיצא עשן לבןאנגלית: Conclave, "קונקלווה") הוא ספר מאת רוברט האריס המתאר את תהליך בחירתו של אפיפיור דמיוני. הספר יצא לאור בעברית בהוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר בשנת 2019 בתרגומו של גיל שמר.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמות הראשית בספר הוא הקרדינל ג'קופו לומלי, המשמש כנשיא מועצת הקרדינלים. הספר נפתח במותו של האפיפיור המכהן, אשר שמו אינו נזכר בספר.[1] האפיפיור המנוח נודע כאדם פשוט, צנוע ואהוב, ובעל דעות ליברליות. עם מותו, מוטל על לומלי לארגן את הקונקלווה לצורך בחירת אפיפיור חדש. 117 קרדינלים מכל רחבי העולם מגיעים לקריית הוותיקן עבור הטקס. ארבעת המועמדים הבולטים הם: אלדו בליני, מנאמני האפיפיור הקודם אשר חולם להמשיך את הרפורמות הליברליות שלו. ז'וזף טרמבלה מקנדה, אשר מתיימר להביא לוותיקן רוח צעירה ומודרנית. ג'ושוע אדיימי מניגריה אשר חפץ להיות האפיפיור השחור הראשון, וגופרדו טדסקו השמרן הקיצוני אשר רוצה לשמר את המסורת הנוצרית. ברגע האחרון מופיע אדם מסתורי בשם ג'וזף בניטס אשר מונה לקרדינל אין פאקטורה[2] בידי האפיפיור לשעבר ומודיע על רצונו להשתתף בקונקלווה. הדלתות ננעלות, והקרדינלים מתנתקים מהעולם עד סוף הקונקלווה. בהדרגה חושף לומלי כי מרבית המועמדים מסתירים סודות אפלים, ובמקביל הוא נאלץ להתמודד גם עם סודות מעברו של האפיפיור לשעבר, עם ארגון טרור איסלאמיסטי המעוניין לחבל בקונקלווה, ועם החשש שבסופו של דבר הוא עצמו עלול להיבחר לאפיפיור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בהקדמה לספר מציין האריס כי למרות קווי דמיון מסוימים בין האפיפיור בספר לאפיפיור פרנציסקוס, הרי שמדובר באפיפיור בדיוני לחלוטין
  2. ^ אין פאקטורה ("בלב") הוא צו המאפשר לאפיפיור למנות אנשי כמורה למשרות בכירות בלי להודיע על כך לאף אחד