עורק הסרעפת התחתון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עורק הסרעפת התחתון
שיוך systemic artery
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (612) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
לטינית (TA98) arteria phrenica inferior עריכת הנתון בוויקינתונים
טרמינולוגיה אנטומיקה A12.2.12.002 עריכת הנתון בוויקינתונים
TA2 (2019) 4206 עריכת הנתון בוויקינתונים
FMA 14734 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0226406 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
עורק הסרעפת התחתון, במעלה התמונה, על פני הסרעפת.

עוֹרֵק הַסַּרְעֶפֶת הַתַּחְתּוֹן (TA: arteria phrenica inferior), שנקרא בעבר עוֹרֵק הַסַּרְעֶפֶת הַבִּטְנִי (arteria phrenica abdominalis), הוא עורק בבטן המסתעף על פי רוב מאבי העורקים הבטני ומספק דם לחלקה התחתון של הסרעפת ולבלוטת יותרת הכליה.

ישנה שונות גבוהה באוכלוסייה במוצאו של עורק הסרעפת התחתון. העורק, הן מימין והן משמאל, יכול לצאת בנפרד מחלקו הקדמי של אבי העורקים, ממש מעל גזע הבטן, אך אפשרות זו נדירה יחסית. נפוצה יותר יציאתם המשותפת של העורק מימין ומשמאל כגזע אחד, מאבי העורקים או מגזע הבטן. ישנם מקרים שבהם בצד אחד העורק יוצא מאבי העורקים ובצד השני הוא יוצא מעורק הכליה.

העורק מתבדר ממקבילו על פני שוקי הסרעפת (crura), ולאחר מכן הוא נע אלכסונית מעלה והצדה על פני חלקה התחתון. בצד שמאל נע עורק הסרעפת התחתון מאחורי הוושט, ולאחר מכן הולך לפנים על פני צדו השמאלי של מבקע הוושט. לעומת זאת, בצד ימין עובר העורק מאחורי הווריד הנבוב התחתון, לאורך צדו הימני של נקב הווריד הנבוב.

סמוך לחלקו האחורי של המרכז הגידי של הסרעפת מתפצל עורק הסרעפת התחתון לענף תיכון וענף צדי. הענף התיכון מתעקל לפנים ומשיק למקבילו מן הצד השני, לעורק הסרעפת השרירי ולעורק מסב הלב והסרעפת, ואילו הענף הצדי נע לעבר צדי בית החזה, שם הוא משיק עם התחתון מבין העורקים הבין-צלעיים ועם עורק הסרעפת השרירי. מהענף הצדי מימין מתפצלים מספר כלי דם לספק את הווריד הנבוב התחתון, ואילו מענף הצדי משמאל מתפצלים מספר כלי דם לעבר הוושט.

מעורק הסרעפת התחתון מסתעפים עורקי יותרת הכליה העליונים המזינים את בלוטת יותרת הכליה. גם הטחול והכבד מקבלים אספקת דם מענפים קטנים היוצאים מהעורק, משמאל ומימין בהתאמה.

Gray490.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.