אבי העורקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבי העורקים - באדום

אבי העורקים (TA: aorta), או ותין, הוא העורק הראשי בגוף, אשר ממנו מסתעפים כל העורקים במחזור הדם הסיסטמי. אבי העורקים יוצא מן החדר השמאלי של הלב, עובר בצורת קשת מעל הלב ויורד בקדמת עמוד השדרה, שם מסתעף לענפים גדולים וקטנים, עד שלבסוף מתפצל לעורקי הכסל המשותפים מעט מתחת לגובה הטבור. זהו עורק אלסטי, אשר כאשר מתמלא בדם הלחץ בו הוא הגבוה ביותר מכל העורקים האחרים בגוף. מאפיין זה מאפשר את זרימת הדם ממנו לעורקי הגוף.

אנטומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתמונה ניתן לראות את מבנה אבי העורקים. העורק הימני (שמאלי בתמונה), שממנו מתפצלים שני עורקים (העורק התת-בריחי והעורק התרדמני), נקרא גזע הזרוע והראש. בצד שמאל (ימין בתמונה), לעומת זאת, ניתן לראות שעורקים אלו יוצאים ישירות מקשת אבי העורקים.

אבי העורקים יוצא מהחדר השמאלי כלפי מעלה, עובר בצורת קשת אחורנית ושמאלה, מעל הלב ועורק הריאה, ויורד בקדמת עמוד השדרה לעבר הבטן. לאורך מהלכו אבי העורקים מסתעף לעורקי הגוף עד שלבסוף, מתחת לגובה הטבור, הוא מתפצל לשני עורקי הכסל המשותפים. על פי מבנה זה מקובל לחלק את אבי העורקים לשלושה חלקים: אבי העורקים העולה, אשר יוצא מן הלב כלפי מעלה, קשת אבי העורקים ואבי העורקים היורד, אשר מעל הסרעפת מכונה אבי העורקים החזי ומתחתיה אבי העורקים הבטני.

אבי העורקים העולה יוצא מפתחו של מסתם אבי העורקים כשהוא עטוף במסב הלב. קוטרו כ-2.5 ס"מ. מיד ביציאתו של אבי העורקים מהלב מסתעפים ממנו העורקים הכליליים הימני והשמאלי, שתפקידם לספק דם לשריר הלב עצמו. חלקו הראשון נקרא שורש אבי העורקים.

מקשת אבי העורקים מסתעפים שלושה עורקים גדולים המספקים דם לראש ולגפיים העליונות. העורק הראשון שמסתעף והימני מבין השלושה הוא גזע הזרוע והראש, שממנו מסתעפים העורק התת-בריחי הימני והעורק התרדמני הימני. לאחריו מסתעף העורק התרדמני השמאלי, ואחרון מן הקשת מסתעף העורק התת-בריחי השמאלי. בין קשת אבי העורקים לעורק הריאה מחברת הרצועה העורקית – שריד לצינור העורקי אשר מחבר בתקופה העוברית בין אבי העורקים לעורק הריאה.

אבי העורקים החזי מתחיל לשמאל גבולה התחתון של חוליה T4 ויורד לצדן של חוליות T5 עד T12. במהלכו מטה הוא נוטה לעבר מרכז בית החזה תוך שהוא מצטלב עם הוושט. הוא מסתיים במעברו דרך מבקע אבי העורקים שבסרעפת, בגובה גבולה התחתון של חוליה T12. במבקע זה נמצאים לימינו הווריד האי-זוגי וצינור החזה המנקז לימפה. אבי העורקים החזי מסתעף לענפי הוושט המסתעפים לפנים, לענפי הסמפונות המסתעפים לצדדים, לעורקים הבין-צלעיים האחוריים והעורקים התת-צלעיים המסתעפים בזוגות לאחור ולצדדים, לעורקי הסרעפת העליונים, היוצאים בזוג לפנים ולצדדים אל המשטח העליון של הסרעפת, ולענפי מסב הלב וענפי הבינה, היוצאים לפנים ושולחים סעיפים קטנים אל מסב הלב ואל הבינה.

לאחר המעבר של אבי העורקים היורד במבקע אבי העורקים הוא נקרא אבי העורקים הבטני. ההסתעפות הראשונה מאבי העורקים הבטני היא לגזע הבטן, היוצא לפנים ומסתעף לעורק הקיבה השמאלי, עורק הטחול ועורק הכבד המשותף. מתחת לגזע הבטן מסתעפים עורק מתלה המעי העליון בגובה חוליה L1 ועורק מתלה המעי התחתון חוליה L3, אשר מספקים דם למערכת העיכול. שני עורקים אלה עוברים בתוך מתלה המעי, שכבה כפולה של צפק המחברת את הקיבה, המעי הדק, הלבלב, הטחול ואיברים אחרים בבטן, אל הדופן האחורי של הבטן. ביניהם מסתעפים בזוגות לצדדים עורקי יותרת הכליה האמצעיים, עורקי הכליה ועורקי האשכים בזכר או עורקי השחלות בנקבה. עורקי הכליה אינם סימטריים בגובהם ובאורכם מאחר שהכבד דוחק את הכליה הימנית מעט יותר מטה. לאחור ולצדדים מסתעפים בזוגות מאבי העורקים הבטני עורקי הסרעפת התחתונים, המספקים את הסרעפת ואת בלוטות יותרת הכליה, ועורקי המותניים המספקים את דופן הבטן.

כ-2–3 ס"מ מתחת לגובה הטבור מתפצל אבי העורקים לשני עורקי הכסל המשותפים, הימני והשמאלי, אשר כל אחד מהם מתפצל לעורק כסל פנימי ועורק כסל חיצון. העורק הפנימי מספק דם לאיברים הפנימיים של חלל הבטן והאגן, בעוד שהעורק החיצוני עובר מעל עצמות האגן לכיוון המפשעה, ומשם ממשיך מטה לגפה התחתונה.

אספקת דם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבי העורקים מוזן מצינורי צינורות עד גובה עורקי הכליה, אשר מתחתיו הדופן הבונה את אבי העורקים דקה יותר ומוזנת מפעפוע מתוך הדם הזורם בו בלבד.

מפרצת באבי העורקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבי העורקים הוא, כאמור, כלי הדם הראשי שמוביל דם מהלב לכל הגוף. הלחץ הפנימי המתמיד שקיים באבי העורקים (מהדם הזורם בו) ותהליכים של טרשת עורקים שמשפיעים עליו, כמו גם על שאר כלי הדם במחזור הדם, עשויים להביא להתרחבות הקרויה מפרצת באבי העורקים. אף שהתהליכים המשפיעים על יצירת מפרצת דומים לאילו של טרשת עורקים, ההתרחבות באבי בעורקים אינה טרשתית כלל אלא נובעת מהרס הדרגתי של השכבות התומכות הגמישות של אבי העורקים, תהליך הקרוי בלעז Medial intimal necrosis. התרחבות זו עשויה להמשיך ולהתקדם עד כדי פקיעה המביאה לדימום פנימי, המהווה סכנת חיים.

הטיפול העיקרי במפרצת של אבי העורקים הוא במניעה (כמו איזון לחץ דם, גמילה מעישון וכדומה), וכן במעקב או באמצעות טכניקה פולשנית. שתי הטכניקות הפולשניות הקיימות במאה ה-21 הן תיקון אנדו-וסקולארי עם קטטר מיוחד ותומכנים, או על ידי ניתוח.[1] קיימת המלצה של ארגון הרפואה האמריקאי לבדיקת אולטרה סאונד לגברים אחרי גיל 65 אם אי פעם עישנו סיגריות.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבי העורקים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Vascular Medicine and Endovascular Interventions / edited by Thom W. Rooke, associate editors, Timothy M. Sullivan, Michael R. Jaff. Blackwell publishing. 2009. pp. 186-193
  2. ^ Annals of Internal Medicine | Screening for Abdominal Aortic Aneurysm: Recommendation Statement