עלה אפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עיטור העלה האפי אצל עטלף אף-חנית ענק.

עלה אפיאנגלית: "noseleaf"), הוא עיטור עור בולט ויחודי המאפיין מספר משפחות של עטלפים הפעילים בלילה, והוא מהווה חלק ממערכת איכון ההד של העטלפים שבה הם משתמשים כדי לנווט את דרכם ולמצוא מזון באפילה. העיטור מכונה "עלה אפי" משום שהוא מורכב בדרך כלל ממשטח עגלגל דמוי עלה המכסה את האף של העטלף. בדרך כלל לעלה האפי יש מבנה מוזר המשווה לעטלף מראה מבחיל ועל כן העיטור גם מכונה "עלה האופל".

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלה האפי הוא חלק ממערכת איכון ההד; דרכו העטלף פולט ומכוון את גלי הקול לעבר סביבתו וההד המוחזר נקלט באוזניים. באופן זה העטלף יכול לנווט ביעילות בלילה ולא להיתקל בעצמים וכמו כן מאתר בעזרתו את טרפו כדוגמת חרקים מעופפים.

באופן כללי צורתו של העלה האפי משתנה בין המינים, אך אצל מינים רבים יש מבנה די זהה: עלה גדול או קטן שמזדקר בצורה ישרה מעל האף כזיז (אצל מיני הזיזף) או עלה בינוני ורחב כפרסת סוס (אצל מיני הפרסף); עם זאת ישנן מספר מינים עם עיטורים יוצאי דופן. בין הצורות המיוחדות ניתן למנות את זו של עטלף צהוב-כנף (עלה רחב בצבע כתום עם קמטים בולטים במרכזו ובצדדיו שנראים כקרניים), ערפד חקיין (עלה מקומט דמוי אף חזיר), עטלף אף-חרב (עלה ארוך מאוד בצורת חרב), עטלף אף-חנית (עלה זקוף ומשולש בצורת חנית) ומספר מינים נוספים. המיקום והצורה המדויקת של העלה האפי יכולים לשמש כאמצעי חשוב עבור זיהוי וסיווג של העטלף.

העלה האפי נמצא לרוב רק אצל המינים הפעילים בלילה ובעיקר אצל בני המשפחות הבאות:

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עלה אפי בוויקישיתוף