עלילות ספיידרוויק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
עלילות ספיידרוויק
The Spiderwick Chronicles
ספיידרוויק 1.jpg
כריכת הספר הראשון בסדרה
ספרי הסדרה
עלילות ספיידרוויק - מדריך שימושי
עלילות ספיידרוויק - משקף האבן
עלילות ספיידרוויק - סודה של לוסינדה
עץ הברזל
זעמו של מולגראת
מידע כללי
מאת טוני דיטרליצי והולי בלק
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
הוצאה Simon & Schuster
הוצאת מטר (מהדורה עברית)
תאריך הוצאה 2003
מספר עמודים (על פי סדר הספרים:) 106,105,104,101,123.
הוצאה בעברית
תרגום אורי בלסם
סדרה
סדרת ספרים עלילות ספיידרוויק

עלילות ספיידרוויק היא סדרת ספרי פנטזיה לילדים ונוער בת חמישה ספרים שנכתבה על ידי טוני דיטרליצי והולי בלק.

הסיפור מגולל את עלילותיהם של התאומים ג'ארד וסיימון גרייס ואחותם הגדולה מאלורי, העוברים לגור באחוזה ישנה שהייתה שייכת לדודהּ ובת דודתה של אמם, ארתור ולוסינדה ספיידרוויק. בתוך האחוזה הם מגלים ספר המכיל מפתח לעולם מופלא מלא בפיות, שדונים ויצורים קסומים אחרים.

ב-2009 קצת לאחר פרסומה המלא של סדרת הספרים הראשונה יצאה טרילוגיית המשך הנקראת "בעקבות עלילות ספיידרוויק", ובה מסופר על שני אחים חורגים, ניקולס ולורי, שמגלים יחד את עולמן של הפיות וצריכים להציל אותו מפני סכנה שמאיימת עליו.

ב-14 בפברואר 2008, הופק סרט שנקרא אף הוא עלילות ספיידרוויק והוא מתבסס על סדרת הספרים הראשונה של עלילות ספיידרוויק. הסרט הופק על ידי Nickelodeon Movies והוא מלווה במשחק וידאו (למחשב ולפלייסטיישן).

רקע העלילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מספר על עלילותיהם של ילדי משפחת גרייס: ג'ארד, סיימון ומאלורי. ג'ארד וסיימון הם תאומים זהים בני 9 ומאלורי, אחותם הגדולה, בת 13. אביהם של הילדים עוזב את הבית, מצבם הכלכלי של משפחת גרייס יורד ועל כן מחליטה אימם של הילדים, גב' גרייס, לעבור לגור יחד עם ילדיה באחוזה הישנה של דודתה, לוסינדה ספיידרוויק. שלושת הילדים שונים מאוד זה מזה באופיים.

  • ג'ארד הוא ילד סקרן שמידרדר לצרות רבות בבית הספר בעקבות עזיבת אביו ונוהג לריב עם כולם.
  • סיימון הוא ההפך הגמור מג'ארד, הוא אוהב בעלי חיים ונהנה לגדל אותם ולחקור אותם.
  • מאלורי היא החכמה ביותר בין האחים וחושבת תמיד בהיגיון. מאלורי מתאמנת בסייף וזכתה במדליות רבות.

כשעברו לאחוזה הישנה של משפחת ספיידרוויק, נתקל ג'ארד במעשים מוזרים והתרחשויות מוזרות. ג'ארד עולה לעליית הגג הסודית של הבית ומוצא על השולחן המעופש ומלא האבק פתק שעליו כתובה חידה:

"על הרי אררט תוכל למצוא
את סודי למין האנושי כולו
בין אמת לשקר אין הבדל
על כן בקרוב מתהילתי תתפעל
מעלה מעלה ושוב אל על
חבר יקר, שיהיה במזל"

לאחר זמן ארוך של מחשבה וחיפושים מגלה ג'ארד תיבה ובה מוחבא ספר ישן כבן 80 שנה, "המדריך השימושי לעולם הפיות והשדונים". הספר נכתב על ידי ארתור ספיידרוויק, דודה של סבתו של ג'ארד, ואביה של בעלת הבית המקורית, לוסינדה ספיידרוויק.

המדריך, שהתגלה, מדבר על שדונים, גובלינים, פיות, גמדים, טרולים, ועוד יצורים מיתולוגיים אחרים, שעל פי המדריך, קיימים באמת, בכל מקום סביבנו.

מגילוי זה, ג'ארד, סיימון ומאלורי מגלים את עולם השדונים ויוצאים להרפתקאה מופלאה ומוזרה בעולם החדש שנתגלה להם.

מדריך שימושי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עלילות ספיידרוויק - מדריך שימושי

בספר הראשון ג'ארד, סיימון, מאלורי ואמם עוברים לאחוזה שקיבלו מלוסינדה ספיידרוויק (דודתם של אמם) שם הם מגלים עולם שלם של יצורים קסומים ושונים בשבילם, ועומדים בפני דילמה קשה. הם פוגשים עוזרן (בראוני) בשם נעצוץ שעוזר להם במהלך הסיפור.

משקף האבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עלילות ספיידרוויק - משקף האבן

בספר השני סיימון נחטף על ידי הגובלינים הלא נראים לעין. בספר זה הם מוצאים אבן המעניקה "ראות" (היכולת לראות את היצורים הקסומים המסתתרים מבני האדם) ובעזרתה תוקפים גובלינים, ועוברים נחל שבו שוכן טרול מאיים.

סודה של לוסינדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עלילות ספיידרוויק - סודה של לוסינדה

המדריך השימושי נגנב והילדים באים לבקר את דודת אימם, לוסינדה, בבית המשוגעים. היא מספרת להם את סודה, ומאירה אור על סודות עולם הפיות והשדונים.

עץ הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת גרייס נוסעת לתחרות של מאלורי בסייף. לאחר התחרות הם אינם מוצאים אותה. גא'רד פוגש משנה צורה ומאיים עליו עם הסכין שלו. אמם של גארד סיימון ומאלורי מדברת עם אביהם על ההידרדרות של ג'ארד. ג'ארד ואחיו מגלים שהגמדים חטפו את אחותם והמלכוס רוצה לדבר איתם הם מחליטים להחליף את מאלורי תמורת המדריך.

זעמו של מולגראת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר האחרון ג'ארד מאלורי וסיימון נלחמים בעוג, מולגראת וממציאים תככים כדי להציל את אמם. לבסוף ג'ארד הורג את מולגראת כאשר מולגראת מתחזה לאביו ואומר שהוא אוהב את ג'ארד, ולדבריו של ג'ארד אביו שונא אותו ולכן הסוד מתגלה ומולגראת נהרג.

טרילוגיית בעקבות עלילות ספיידרוויק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הראשון בטרילוגיה "בעקבות עלילות ספיידרוויק"

טרילוגיה שנכתבה גם על ידי טוני דיטרליצי והולי בלק. מהסדרה יצאו כל שלושת הספרים "שירת הנחלילית", "בעיה ענקית" ו"מלך המנדרקונים". שלושת הספרים תורגמו גם לעברית בהוצאת מטר.

שירת הנחלילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר הראשון של בעקבות עלילות ספיידרוויק מסופר על ילד בשם ניק (ניקולס) שאמו מתה ואבא שלו התחתן שוב. לביתם באות אמו החורגת ואחותו החורגת. אחותו החורגת של ניק, לורי הביאה איתה ספרים על יצורים קסומים. לורי וניק יוצאים לחפש יצורים קסומים ומוצאים נחלילית פצועה (פיית מים). הנחלילית מודה להם וניק מתחיל להאמין ביצורים הקסומים. ניק ולורי יוצאים לעוד מסע חיפוש ומגלים ענק שמנסה להשמיד את האזור.

בעיה ענקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר השני בסדרה, ניק ולורי לומדים בעזרת מדריכם מהספר הקודם, ג'ק לורואה, כיצד לחסל ענקים. ניק כבר כמעט מתייאש ואילו לורי, כמובן, נהנת מאוד וכבר מוכנה לקטול ענקים. הכל נראה רגיל למדי (יחסית למה שניק ולורי הכירו) עד שכל הענקים בפלורידה מתעוררים ומתחילים להרוס אותה, והרי ג'ק לימד את ניק ולורי כי בפלורידה מספר הענקים הוא הגדול ביותר. ניק ולורי צריכים למצוא דרך לעצור אותם מלהשמיד את כל פלורידה. בדרך הם פוגשים, ענקים, בנות ים ויצורים אחרים.

אל ניק ולורי מצטרפים למסע ג'ול, אחיו הגדול של ניק, וסינדי חברתו.

מלך המנדרקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר השלישי והאחרון בסדרה הוא המשך לסיפור השני אחרי הברחת הענקים לים מופיעים בפלורידה מנדרקונים והם יוצאים למשימה לחסל אותם והם מחזירים את הענקים מהים כדי להביס את המנדרקונים. להרפתקה מצטרפים מאלורי, ג'ארד וסיימון.

ספרים נלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • טוני דיטרליצי והולי בלק, ארתור ספיידרוויק - מדריך שימושי לעולם הפיות והשדונים
  • טוני דיטרליצי והולי בלק, פיות, גידול, טיפול והאכלה
  • איירין קילפטריק, זהירות, בוגרט! - מדריך שימושי לעולם הפיות והשדונים מאת ג'ארד גרייס
  • ברוק לינדנר, מאלורי על המשמר
  • רבקה פרייזר, משימתו של טימבלטאק

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]