עמינדב קריספין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב עמינדב מכלוף קריספין
אין תמונה חופשית
לידה ה'תרצ"ב (בן 90 בערך)
אסואירה, מרוקו
מדינה מרוקו, ישראל
מקום פעילות ארפוד, קריית ביאליק
השתייכות יהדות מרוקו, משפחת אבוחצירא, חסידות חב"ד
רבותיו חמיו הרב מאיר אבוחצירא, הרב שמואל לויטין, הרב ניסן נמנוב והרב ישראל נח בליניצקי
בת זוג סוליקה לבית אבוחצירא

הרב עמינדב מכלוף קריספין (נולד בה'תרצ"ב, 1931/1932) הוא רב חרדי-ספרדי ישראלי, שכיהן כרבה של קריית ביאליק בין השנים 2009-1982.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת ה'תרצ"ב[1] באסואירה (מוגאדור) שבמרוקו לרב ישראל קריספין, נכדו של רבי יעיש קריספין. בצעירותו עברה משפחתו לפריז, שם למד בישיבה ליטאית. בגיל 18 החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בברינואה מפי הרבנים שמואל לויטין, ניסן נמנוב וישראל נח בליניצקי, ושם התקרב לדרכה של חסידות חב"ד. כשנה וחצי לאחר מכן, נשלח בהוראת הרבי מלובביץ' לקזבלנקה, לסייע בעבודתו החינוכית של הרב שלמה מטוסוב, וסייע בניהול המוסדות שהקים. בשנת ה'תשי"ג נשלח לארפוד, והיה אחראי על כל המוסדות שבין מקנס למרקש, כולל ישיבה גדולה במרקש שלמדו בה מעל 400 תלמידים. בארפוד התארס עם בחורה מקומית, אולם הרבי מלובביץ' הורה לו לשאת את בת הרב המקומי, רבי מאיר אבוחצירא (הרב אבוחצירא והרב קריספין השתייכו לשתי קהילות שונות שהתקיימו בארפוד), והוא נשא את בתו סוליקה.

בשנת ה'תשכ"ה עלה לישראל. שימש בתפקידים רבניים בלוד ובאשדוד.

בשנת ה'תשמ"ב התמנה לרב העיר קריית ביאליק. ייסד בעיר את כולל "כתר שם טוב", וכיום הוא נשיאו (בעבר עמד בראש הכולל הרב שלמה שלוש). עסק בהוצאה מחודשת לאור של כתבי רב-סבו רבי יעיש קריספין.

בשנת 2008 נעצר בחשד שביצע הטרדות מיניות בשלוש נשים, שתיים מתוכן עובדות המועצה הדתית בקריית ביאליק[2]. ב-2009 הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בחיפה בשלושה סעיפים של הטרדה מינית ובסעיף של הדחת עד[3], והוא נאלץ לפרוש מתפקידו. בשנת 2013 זוכה הרב קריספין מכל ההאשמות נגדו, לאחר שנחשפה הקלטה שבה דורש מזכיר המועצה הדתית בעיר, חיים אוטמזגין סכומי כסף גבוהים בתמורה לסגירת התיק, עובדה שהטילה צל כבד על גרסת התביעה[4].

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב קריספין נשוי לאחותם של הרבנים דוד חי אבוחצירא, אלעזר אבוחצירא, יקותיאל אבוחצירא, רפאל אבוחצירא וישועה ורחמים אבוחצירא. אחיות נוספת נשואות לרבנים חיים פינטו ויוסף טולידנו.

אחותו של הרב קריספין נשואה לרב שמעון ביטון, רבה של בית שמש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ברוך סבאג, הרבי ויהדות ספרד, עמ' 40
  2. ^ קובי מנדל‏, הרב של קרית ביאליק חשוד במעשים מגונים, באתר וואלה!‏, 17 במרץ 2008
  3. ^ אחיה ראב"ד, אישום: הרב של קרית ביאליק תקף מינית, באתר ynet, 3 במרץ 2009.
  4. ^ N12 - הקלטת חשפה: כך ניסו להפליל את הרב של קריית ביאליק, N12, ‏2013-12-15