פאקס אמריקנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פּאקס אמריקנהלטינית: Pax Americana, 'השלום האמריקאי') הוא מונח המתייחס לקונספט ההיסטורי של שלום יחסי בחצי הכדור המערבי, ומאוחר יותר ביתר העולם המערבי, שנוצר כתוצאה מעליונות כוחה של ארצות הברית על יתר מדינות העולם שהחלה בתחילת המאה ה-20.

פאקס אמריקנה בקונוטציות המודרניות משמשת בעיקר כדי להתייחס לשלום שהוקם בתום מלחמת העולם השנייה בשנת 1945. במובנה המודרני, משתמשים במונח על-מנת לציין את מיקומה הצבאי וכלכלי של ארצות הברית ביחס לעמים אחרים. המונח הוא בעצם גלגול של בהשראת הפאקס רומנה של האימפריה הרומית, הפאקס הבריטי של האימפריה הבריטית והפאקס המונגולי של האימפריה המונגולית.

בתקופה המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת הפאקס אמריקנה המודרני הוא מונח שמשתמשים הן התומכים והן המתנגדים לארצות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה. אולם בין 1991-1945 המונח פאקס אמריקנה שיצא בעיקר מפי חברי הגוש הקומוניסטי, נחשב כהסדר בינלאומי חלקי שחל רק על מדינות הגוש הקפיטליסטיות. רבים מהפרשנים ומהמבקרים מתמקדים במדיניותה של ארצות הברית מאז 1991 ועד היום ומשום כך המונח הפאקס אמריקנה נושא קונוטציות שונות בהתאם להקשר. לדוגמה: מתייחס לצורך של ארצות הברית לשקם את מערכות ההגנה העומדות לרשותה- בשנת 2000, מתייחס לדומיננטיות ולכוח העצום שיש לאמריקה האימפריאליסטית. מאמצע שנות הארבעים של המאה ה-20 מתייחס למדיניות של ארצות הברית שהחלה לנהל את מדיניות-החוץ שלה על סמך המלחמה הקרה תוך בלימת הגוש-הקומוניסטי, והתאפיינה בכוח-צבאי בינ"ל עצום ומעורבות הדיפלומטית גדולה יותר. עם מלחמת אוקראינה–רוסיה בפברואר 2022 נגמרה תקופת השלום שבאה עם עליונותה הצבאית והכלכלית של ארצות הברית על שאר מדינות העולם.

ערך זה הוא קצרמר בנושא ארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]