פארק ולנטינו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Torino-Parco del Valentino.jpg
מבט על נהר הפו

פארק וולנטינו (איטלקית: Parco del Valentino) הוא פארק ציבורי מפורסם בעיר טורינו, לאורך נהר הפו. בפארק מצויים, בין השאר, גן בוטני, קסטלו די וולנטינו וכפר ומצודה ששוחזרו מימי הביניים.

תולדות הפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפארק העירוני מוכר לתושבי פיימונטה כסמל העיר כמו מולה אנטונליאנה. מקורו של שם הפארק אינו ידוע בוודאות. אחדים סבורים כי במקור "וולנטינו" היה שם רומאי עתיק. אחרים סבורים כי המקור הוא מימי הביניים, יש גם כנסייה, הנושאת שם זה.

יסודו של הגן הוא במרחב של "קסטלו דה וולנטינו", אשר הוקם במאה ה-16. רק במאה ה-19 הגן יצא לפועל בתור פארק ציבורי. היה זה הודות לצייר הנופים הצרפתי "בארילט דהקאמפ" (Barrilet-Dechamps) שראה בו פרויקט בעל סגנון רומנטי.

כאשר נערכה בטורינו התערוכה האיטלקית הגדולה (Esposizione Generale Italiana) בשנת 1884 הגן הפך לעיירה מימי הביניים, שכלל את כל האפיונים לעיר מאותה תקופה תוך דגש לאלמנטים של בנייה מהמחוזות פיימונטה ומואלה ד'אאוסטה, כולל מספר רב של מצודות משוחזרות. בפרארק התקיימו תערוכות נוספות לצמחים ולפרחים "פלור 1961" (Flor 1961). תערוכה נוספת התקיימה בו לרגל 100 שנים לאיחוד איטליה.

תיאור הגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגן מצויות ערוגות פרחים. יש גן סלעי וגן הררי עם מפלים, מזרקות ויובלי מים. המזרקה המפורסת בגן היא של "סאפי" (la fontana del Ceppi ) שהוקמה בשנת 1898. היא הוקדשה לחודשי השנה וכך הבריכה המקיפה את המזרקה מחולקת לפי חודשי השנה. בשנים האחרונות הפארק הפך למוקד לריצה "גוגינג" ולרכיבת אופניים. בלילה הוא אינו נחשב למקום בטוח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]