פוליאינוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פוליאינוסיוונית: Πoλύαινoς) היה היסטוריון ונואם מוקדוני בן המאה ה-2 שנודע בעיקר בשל חיבורו "תכסיסי מלחמה" אותו הקדיש לקיסר לוקיוס ורוס.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט מאוד ידוע על חייו של פוליאינוס. הוא נולד בביתיניה למשפחה ממוצא מוקדוני.[1] בזמן שנולד היו שתי הארצות תחת שלטון האימפריה הרומית.

הוא התפרסם כנואם וסופר, ופעל בבתי המשפט הרומיים.[2] כמו כן הוא היה מקורב לקיסרים לוקיוס ורוס ומרקוס אורליוס. ללוקיוס ורוס הקדיש את ספרו "סטראטגמטה" (Στρατηγήματα) או "תכסיסי מלחמה". על פי עדותו של פוליאינוס עצמו, הספרים הוענקו לקיסר כמתנה לרגל צאתו למלחמה על האימפריה הפרתית בשנת 162.[3] כמו כן מעיד פוליאינוס שלוקיוס ורוס עיין בספרים, וישנם אף רמזים שמרקוס אורליוס נשא אותם עמו במהלך המלחמות המרקומניות.[1]

על פי עדותו של פוליאינוס עצמו, הסטראטגמטה היא אוסף של 900 אנקדוטות מפורסמות המתארות ניצחונות של מצביאים דגולים. הסטראטגמטה מחולקת לשמונה ספרים המסודרים לפי נושאים, אולם קטעים מספרים 6 ו-7 אבדו, כך שמתוך 900 האנדקוטות שרדו רק 833. האנדקוטות ממוינות בסדר הבא: ספר 1 עוסק בעיקר בגיבורים מהמיתולוגיה היוונית. ספר 2 עוסק בעיקר בגיבורים מספרטה ותבאי. ספר 3 עוסק בגיבורים מאתונה העתיקה. ספר 4 עוסק בגיבורים ממוקדון הפרקים הראשונים עוסקים בפיליפוס השני ואלכסנדר הגדול. ספר 5 עוסק בעיקר בהיסטוריה של סיציליה. ספר 6 עוסק בקרתגו ובערים יווניות אחרות. ספר 7 עוסק בעיקר בעמים אסייתיים כגון פרסים, מדים וסקיתים. ספר 8 מחולק לשניים כאשר חציו הראשון עוסק בגיבורים רומאיים מפורסמים וחציו השני עוסק בנשים לוחמות.

על פי הסודא, לפוליאינוס היו שתי יצירות נוספות שלא שרדו עד ימינו: "על תבאי" (Περὶ Θηβῶν) וחיבור על טקטיקה (Τακτικά) ב-3 ספרים.[4] כמו כן הוא מציין על כוונתו לכתוב גם ספר שיעסוק בלוקיוס ורוס, אם כי לא ידוע אם הוציא לפועל את תוכניתו.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 פוליאינוס באתר ליוויוס
  2. ^ פוליאינוס, "תכסיסי מלחמה", הקדמה לספר 2.
  3. ^ פוליאינוס, "תכסיסי מלחמה", הקדמה לספר 1.
  4. ^ סודא, פוליאינוס – Suidas, s.v. Πολύαινος
  5. ^ פוליאינוס, "תכסיסי מלחמה", הקדמה לספר 6.