פוסק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פוסק (או פוסק הלכה או מורה הוראה או מורה צדק, המוכר גם בראשי התיבות מו"צ או דומ"צ) הוא שם תיאור לרב שעוסק בהכרעת שאלות הלכתיות המובאות בפניו.

מבחינה טכנית, כל סמיכת חכמים מהווה "היתר הוראה" המתירה לרב לענות על שאלות הלכתיות. אמנם, לא כל הרבנים הם פוסקים ובקיאים בשאלות הלכתיות, וחלקם מתעסקים בנושאים תורניים אחרים כמו תנ"ך, תלמוד, מוסר, חסידות ועוד.

לעתים ישנו מורה הוראה לנושא הלכתי ספיציפי, למשל מורה הוראה לבית המטבחיים, בו שוחטים בהמות.

לעתים יש חלוקה בין רב קהילה, האחראי לניהול עניינייה הרוחנים של הקהילה, לבין מורה הוראה, האחראי על פסיקת ההלכה. חלוקה כזו נעשית לרוב בקהילות חסידיות בהם הרב הרשמי הוא איש ממשפחת האדמו"ר או רב בעל ידע וסמכות בענייני חסידות ובעל יכולת דרשנית, במקרים כאלו ממנים רב נוסף שתפקידו לפסוק הלכה ובדרך כלל הוא מכונה דומ"צ, ראשי תיבות של דיין (העוסק בשאלות ממוניות) ומורה צדק העוסק בשאלות בענייני יום יום (אורח חיים ויורה דעה).

הכינוי פוסקים מתייחס, על פי רוב, ליצירותיהם של רבנים פוסקים מובהקים, בעיקר לפירושים ההלכתיים שהודפסו במהדורות העיקריות של השולחן ערוך ולספרי שאלות ותשובות (בקיצור שו"ת). המושג 'בקיא בש"ס ופוסקים' מציין אדם שיש לו ידיעה מקיפה בתלמוד הבבלי ומפרשיו, בשולחן ערוך ומפרשיו ובספרות השו"ת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.