פורטל:בעלי חיים/ערכים מומלצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Article MediumPurple.svg
בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען

אוקאפיאלבטרוסייםאנטילופה הודיתארכאוזואולוגיהארסבילבי ענקבלנייםגואנודוב קוטבדורסי לילהדיינוסוכוסההחלפה האמריקנית הגדולההאדם הניאנדרטליהומו ארקטוסהומו היידלברגנסיסהומו פלורסיינסיסהיפופוטםהיפופוטם ננסיזאב הרעמהזאב טסמניחסרי זנבטריצרטופסיגוארלווייתנאיםלווייתן כחוללוטרת היםלילית אפורהנדידת עופותניסויים בלשניים בקופי אדםנמר השלגעיטם לבן-ראשפודו דרומיפרעושיםצפע מצויקאקאפוקודו גמלוניקטלןקרנף ג'אווהקרנף סומטרהקרפדת קניםראשתן גדול ראששונר איברישמורות הפנדה הענק בסצ'ואןשחפית הקוטבשימפנזה מצוישירת הלווייתןתנינאיםתנין היאורתנין הים


אוקאפי

האוֹקַפִּי הוא מין פרסתן מעלה גירה ממשפחת הג'ירפיים והשריד היחיד מסוגו. זהו היצור החי הקרוב ביותר לג'ירף. הוא יצור ביישן, זהיר מאוד וחמקני, ובעל יכולת שמיעה והרחה מעולים, המאפשרים לו לנוס בכל פעם שהוא חש בסכנה. פסיו של האוקאפי משתנים בכל פרט, והם מסייעים לו להסתוות בין צללי יער הגשם, ואולי אף לעזור לאוקאפים שונים למצוא אחד את השני. הזכר שונה מהנקבה בקרניו, שהן קצרות יחסית, אך זו לרוב גדולה ושוקלת יותר. לאוקאפי לשון ארוכה המשמשת אותו לאיסוף מזון יעיל יותר, ואף מאפשרת לו ללקק את עיניו ואוזניו. אף על פי שהוא בן משפחתו החי היחיד של הג'ירף, צווארו אינו ארוך כמו של האחרון וגובהו נמוך ממנו. כמו כן, שונה האוקאפי ממנו במספר מאפיינים, עד כדי כך שחוקרים אחדים חשבו לסווגו כקרוב יותר לאנטילופה הקרויה נילגאי.

האוקאפי פעיל בשעות היום בעיקר ואינו נוטה לחיי חברה. הוא מתבודד במשך רוב חייו, מוסתר בנבכי הצמחייה וצלליה. הוא אוכל מגוון צמחים, ואף ניזון מסוגי מינרלים שונים כגון חרסית. מעצם היותו בעל חיים גדול, הוא צורך כמות רבה של מזון: בין 18 ל-29 קילוגרמים ליום. הוא כמעט ואינו משמיע קולות, אך יכול להפיק קול תת-שמעי. דרך תקשורת זו משמשת בעיקר את האם וילדה.

טורפו העיקרי של האוקאפי הוא הנמר האפריקאי, וכן חתוליים קטנים יותר המסוגלים לטרוף עגלים. האוקאפי נתון תחת איומים נוספים המעמידים בסכנה את קיומו כמין, אשר העיקרי מביניהם הוא צמצום והרס בית הגידול שלו. לאור זאת, הוגדר המין בשנת 2013 על ידי איגוד השימור העולמי כ"נתון בסכנת הכחדה".