פורטל:בעלי חיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


בעלי חיים (Metazoa) ממלכה בעל-ממלכת האוקריוטיים של יצורים רב תאיים.

בעלי החיים הם יחידות חיים המסוגלות להגיב באופן פעיל לסביבתם. בעלי החיים הם צרכנים - כדי לייצר אנרגיה הם נדרשים לצרוך אורגניזמים אחרים וחומרים מן הסביבה. זאת לעומת צמחים, אשר מפיקים אנרגיה מאור השמש בתהליך שנקרא פוטוסינתזה (הטמעה). לכל בעלי החיים פרט למספר מינים במערכת הצורבים יש כושר ניידות. בנוסף, לכל בעלי החיים פרט לספוגיים יש מערכת עצבים.

Litoria phyllochroa.JPG Red-headed Rock Agama.jpg Canada goose flight cropped and NR.jpg Papio hamadryas (aka).jpg


אמו

אמו (שם מדעי: Dromaius) הוא העוף השני בגודלו אחרי היען, ששייך אף הוא לסדרת היענאים. בדומה ליען, גם האמו חסר יכולת תעופה. המין Dromaius novaehollandiae הינו המין היחיד ששרד בסוג זה, ומצוי ביבשת אוסטרליה בלבד.

[הצגה]
ערכים מומלצים נוספים
Article.gif

אוקאפי - אילנית אוסטרלית לבנה - אלבטרוסיים - אלמוג - ארכאוזואולוגיה - בלניים - גואנו - דוב קוטב - דורסי לילה - האדם הניאנדרטלי - הומו היידלברגנסיס - היפופוטם - היפופוטם גמדי - זאב הרעמה - זאב טסמני - חסרי זנב - טריצרטופס - יגואר - כבש - לווייתנאים - לווייתן גדול סנפיר - לווייתן כחול - לוטרת הים - נדידת עופות - ניסויים בלשניים בקופי אדם - נמר השלג - עיטם לבן ראש - פרעושים - קאקאפו - קטלן - קיפודן נמלים אוסטרלי - קרנף ג'אווה - קרנף סומטרה - קרפדת קנים - ראשתן גדול ראש - שונר איברי - שמורות הפנדה הענק בסצ'ואן - שחפית הקוטב - שימפנזה מצוי - שירת הלווייתן - תנינאים - דיינוסוכוס - תנין הים - לילית אפורה - תנין היאור - ארסGiraffe Ithala KZN South Africa Luca Galuzzi 2004.JPG
זכרי ג'ירף נאבקים זה בזה


פנדה אדום

פיירפוקס הוא לא רק דפדפן אינטרנט, אלא גם סוג של דוב פנדה הנפוץ בסצ'ואן, צפון בורמה ונפאל והידוע בשם פנדה אדום.


להלן קטגוריות המשנה שתחת קטגוריית בעלי חיים בוויקיפדיה:

Cepaea hortensis 01 THWZ.jpg

רַכִּיכוֹת (Mollusca) -מערכה של בעלי חיים. היא אחת ממערכות החי המגוונות והנפוצות ביותר על פני כדור הארץ. המדענים מונים בה כ-100,000 מינים, חיים ומאובנים, הנחלקים לשבע מחלקות.

ארבע המחלקות החשובות במערכת הרכיכות הן: החלזונות, הצדפות, הרב-לוחיתיים והדיונונאים.


Red eyed tree frog edit3.jpg

דו-חיים (Amphibia) - מחלקה של מיתרניים בקבוצת בעלי ארבע רגליים, בעל-מחלקת חולייתנים לסתניים.

הדו-חיים הם חולייתנים שבצעירותם חיים במים מתוקים, ובבגרותם מסוגלים להתקיים גם מחוץ למים. למרות זאת, גם בשלב זה זקוקים הדו-חיים ללחות תמידית; את זאת הם מקיימים באמצעות הפרשת ריר על-גבי עורם, השומר על לחות העור. הריר המכסה את גופם של הדו-חיים הוא אחד מהמאפיינים העיקריים של מחלקה זו, ומשמש בעיקר לצורך נשימה עורית. לעתים מכיל הריר חומרים רעילים המשמשים להגנה.

ישנם מגוון מיני דו-חיים כמו: בעלי זנב, חסרי רגליים, צפרדעים וקרפדות.


Zonotrichia albicollis CT1.jpg

עופות (Aves) - מחלקה של מיתרניים בקבוצת ארכוזאוריה בעל מחלקת חולייתנים לסתניים.

עופות (שם מדעי: Aves) היא מחלקה של בעלי חיים במערכת המיתרניים. מחלקת העופות כוללת כעשרת-אלפים מינים המפוזרים כיום על פני מרבית האזורים הגאוגרפים של כדור הארץ, והופכים אותה לאחת מהמחלקות המצליחות והמוכרות ביותר של המיתרניים.

העופות מכוסים בנוצות, תכונה המייחדת אותם מכל שאר בעלי החיים בני-ימינו, והגפיים הקדמיות שלהם הפכו לכנפיים המאפשרות למרביתם לעופף באוויר. ואולם יש מיני עופות שהכנפיים שלהם מנוונות חלקית והם אינם מסוגלים לעופף. בגוף העופות בני ימינו חלו התאמות מקיפות לתעופה, כמו מקור קל במקום שיניים, עצמות חלולות לחסכון במשקל, ומערכת ייחודית של שקי אוויר וריאות לנשימה יעילה במיוחד. העופות הם הומיאותרמים (בעלי "דם חם"), מתרבים באמצעות הטלת ביצים (ראו תטולה), וההורים מטפלים בצאצאיהם.

ישנם מיני עופות שונים כמו: עורבני, ברווז, תוכי, ינשוף, עיט, שקנאי, פינגווין, יען ושחף.


Water Dragon 001.jpg

זוחלים (Reptilia) הם קבוצה מגוונת של בעלי חוליות, שבעבר נחשבה למחלקה במיון עולם הטבע אך, עתה מוגדרת כקבוצה פרפילטית. קיימים כ-6500 מינים. הזוחלים בני ימינו משתייכים כולם לקבוצת סאורופסידה. הם כוללים יצורים כמו צבים, תנינים, לטאות ונחשים. ומינים נוספים שנעלמו כמו הדינוזאורים והפטרוזאורים.


Anthidium February 2008-1.jpg

פרוקי רגליים (Arthropoda), היא מערכה של חסרי חוליות. זוהי המערכה הגדולה ביותר בעולם הטבע, והיא כוללת למעלה מ-1,134,000 מינים שונים - יותר מכל מיני בעלי החיים האחרים יחדיו. כ-80% מכלל בעלי החיים על-גבי כדור הארץ הם פרוקי-רגליים (מבחינת מספר הפרטים). לפרוקי הרגליים משתייכות כמה קבוצות ידועות מאוד של בעלי חיים, ובהן חרקים, עכבישים, עקרבאים וסרטנים. מחלקת החרקים היא המחלקה הגדולה ביותר בעולם הטבע. למחלקה זו משתייכים יותר ממיליון מינים מתוארים. פרוקי הרגליים שונים בגודלם, ונעים מגודל של פלנקטון מיקרוסקופי (~0.25 מילימטר) ועד לגודל של סרטן עכביש יפני שאורכו מספר מטרים.


Balistapus undulatus (Nausicaä).jpg

דגים הם בעלי חיים במערכת מיתרניים אשר חיים במים. מבחינה טקסונומית משתייכים הדגים לשתי מחלקות: דגי גרם, אשר כוללים את רוב הדגים המוכרים לנו, ודגי סחוס, הכוללים את הכרישים וכמה מינים נוספים. דגי הגרם מהווים את המחלקה הגדולה ביותר במערכת המיתרניים; ישנם יותר מינים של דגים מאשר מיני עופות, יונקים וזוחלים גם יחד.

Älgko med diande kalv i Gårdsjö älgpark 0561.jpg

יונקים (Mammalia), מחלקה במערכת המיתרניים. המאפיין המשמעותי ביותר של היונקים (ממנו נגזר שמה של המחלקה) הוא קיומן של בלוטות חלב באמצעותן מזינה האם את צאצאיה.

מאפיינים נוספים הם פרווה או שיער וכן היכולת לווסת את טמפרטורת הגוף באמצעות תהליכי חילוף חומרים הפולטים חום (Tachymetabolism), תכונה המכונה גם אנדותרמיות או "דם חם". מחלקת היונקים מונה מעל 5000 סוגים בגוון סדרות כמו טורפים, לווייתניים, עטלפים, בעלי חדק, מכפילי פרסה ופרימטים. בנוסף על יונקי הכיס ובעלי הביב הפרימיטיבים.


Phyllorhiza punctata (White-spotted jellyfish) edit.jpg

צורבים (Cnidaria), היא מערכה של נבוביים בממלכת בעלי חיים. במערכה זו כלולים כ-10,000 מינים של בעלי חיים פשוטים יחסית (בעלות שתי שכבות נבט בלבד) המצויים בסביבות מיימיות בלבד, בעיקר בים. שמם המדעי של הצורבניים Cnidaria בא מהמילה קנידוציט (Cnidocyte), תאים מיוחדים שנושאים אברוני עקיצה. במערכה זו נכללים בין היתר אלמוגים, שושנות ים, מדוזות סוכך, נוצתאים וצרעות ים. בעבר זכתה הקבוצה לשמות Coelenterata וCoelentera, אך מכיוון ששמות אלו כללו את המסרקניים הם נזנחו. כל העיכול של הצורבניים עשוי חלל עיכול אחד.


Swamp-Wallaby-joey-Wallabia-bicolor-cropped.jpg

חיות כיס (Marsupialia), תוך מחלקה במחלקת היונקים. יחודה של הקבוצה בהריונן הקצר של הנקבות, אשר ולדותיהן נולדים זעירים ולא מפותחים, וזוחלים מיד עם לידתם לכיס (marsupium)- שהוא קפל עור המחובר לעצמות הכיס שמתחת לבטן האם. שם הם ממשיכים להתפתח במשך כמה חדשים עד להשלמת התפתחותם.

יונקי הכיס כוללים מיני קנגורו, קואלה, וומבט, נמיית כיס ופוסום אוסטרלי.


Diplodocus carnegiei.jpg

בעלי חיים נכחדים הם מיני אורגניזמים שנכחדו מהעולם. בביולוגיה, מין נחשב למין נכחד כאשר הפרט האחרון בעולם מבני המין מת. הכחדה של מינים, כמו גם היווצרות של מינים הם תהליכים המתרחשים כל הזמן, אולם יש תקופות בהן יש הכחדה המונית.

ישנם מספר בעלי חיים שנכחדו הרבה לפני האדם המודרני, כמו דינוזאורים, פטרוזאורים ופורוסרקוסיים. מינים אחרים נעלמו עקב פעילות האדם, כמו דודו, זאב טסמני, פרת הים של שטלר ושור הבר.


P Israel Fauna.png
P bird.png
P Marine Mammals.png
P human body.svg
P biology.svg
P Moai.png
פורטל החי והצומח בארץ ישראל פורטל האורניתולוגיה פורטל יונקים מימיים פורטל גוף האדם פורטל הביולוגיה המורשת העולמית


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בנושא בעלי חיים שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מה שווים דף בקשת ערך ודף בקשת תמונות ואיורים אם לא מתייחסים אליהם?
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".
[הצגה]
רשימת ערכים מבוקשים

בעמוד זה מרוכזות הבקשות לערכים בתחום בעלי החיים. נא להוסיף שם עברי אם קיים, אך לא לתרגם שם משפה אחרת או להמציא אחד חדש. שמות שהומצאו ללא בסיס הוסרו מרשימה זו, אך כנראה מופיעים גם בערכים אחרים בוויקיפדיה. על כן, נא לא להעתיק שמות מוויקיפדיה אלא להסתמך על מונחי האקדמיה ללשון העברית, מדריך לעיצוב דפים (בעלי חיים), ויקיפדיה:עברות שם מדעי או ויקיפדיה:ייעוץ לשוני. כדי להבין בדיוק על איזה בעל חיים מדובר, נא להוסיף קישור לויקי האנגלית או את השם המדעי. כל הבקשות שאינן מזוהות מרוכזות בתחתית הערך.

לפני שכותבים ערך על מין מסוים, עדיף לבדוק אם קיימים ערכים על הקבוצות (טקסון) בהן הוא נכלל, ולכתוב אותם אם הם חסרים. כך לדוגמה ניתן לכתוב את הערך על סוג הברווז צולל (Aythya) ולציין בו את המידע הכללי של הסוג, במקום לכתוב בכל ערך של מין בסוג את המידע הכללי שוב ושוב. בדומה לכך, במקום לציין כאן את שמותיהם של רוב או כל ערכי המינים בסוג מסוים, עדיף פשוט לבקש כך לדוגמה: "מיני הברבור".

רשימות נוספות לערכי בעלי חיים חסרים נמצאות בדפי המשתמשים H. sapiens (וכן כאן) ו-Manedwolf ובקטגוריות: קטגוריה:ארץ ישראל: יונקים, קטגוריה:ארץ ישראל: עופות, קטגוריה:ארץ ישראל: זוחלים, קטגוריה:ארץ ישראל: חולייתנים בעלי דם קר של מים מתוקים, קטגוריה:יונקים מימיים, קטגוריה:יונקים ימיים וקטגוריה:אווזאים.

דגים

מגפיראניה (אנ') - נוט כלל-ימי (אנ') - טונה זהובה (אנ') - גיטרניים (אנ') וגיטרן (אנ') - תוכינוניים (אנ') - מלאכי (דג) (נקרא בטעות סקלר על שם המין P. scalare) (אנ') - קרפיונאים (אנ') וקרפיוניים (אנ') - משפחות וסדרות שונות של מקריני סנפיר - משפחת Serrivomeridae (אנ') - ‏ Esox (אנ') - ‏Notothenioidei (אנ') - ‏Caranx latus (אנ')

שפמנון המקונג (אנ') ‏ - סילור אירופי (אנ') ‏ - Bagarius yarrelli (אנ') ‏ -Plotosus (אנ') ‏ - Ictalurus punctatus (אנ')

חסרי-חוליות

סדרות ומשפחות הדיונונים - רפיוניתאים (אנ') - אלמוג פרגול - בוטריליים (אנ') - אקרית החלודה (Phyllocoptruta oleivora) - חגביים (אנ') - פרחית הפרג (אנ') - כינת הגוף (אנ') - עש הבגד (אנ') - קדמום יהודה (Levantina hierosolyma) - קדמום השומרון (Levantina caesareana) - ברחול המדבר (Eremina desertorum) - לבנונית (חלזון) (אנ') - ‏Vampyromorphida (אנ') - ‏Maja (אנ') ו-Maja squinado (אנ')‏ - Sepiola (אנ') - ‏Palaemon elegans (אנ') - ‏Magicicada (אנ') - ‏Araneus diadematus (אנ') - ‏Lethocerus (אנ') - Meganisoptera (אנ') - ‏Eurypterids (אנ') - ‏Sea snail (אנ') - ‏Salpidae (אנ') - ‏Brachyura (אנ')

עופות

סלנגנה (אנ') - נקר ירוק (אנ') - ‏podargidae (אנ') - ‏Neophema (אנ') - ‏Eudyptes (אנ') - ‏Tachornis (אנ')

נסטור (תוכי) (אנ')‏ - הבני (אנ') - לורי הקשת (אנ') - קוניור שמש (אנ') - אקלקטוס (אנ') - קקדו גאלה (אנ') - ‏Deroptyus accipitrinus (אנ') - ‏Thectocercus acuticaudatus (אנ')
סוגי ומיני השכווים - הוקיים (אנ') - תרנגול פולני (אנ') - רוד איילנד לבן (אנ')
יונת הבית (אנ') - ‏Chloroceryle amazona (אנ')‏ - ‏Zenaida galapagoensis (אנ')
ברווז צהוב מצח (אנ') - שרשיר הכף (אנ') - ברווז חד זנב (אנ') - ברווז אדום מקור (אנ') - צולל חלוד (אנ') (נהגה חָלֹד) - צולל מצוייץ (אנ') - צולל ימי (אנ') - קטיפנית שחומה (אנ') - מרגון גמד (אנ') - מרגון בינוני (אנ') - מרגון גדול (אנ') - נטה אדומת ראש (אנ') - נטה דרומית (אנ') - קזרקה חלודית (אנ') - ברווז שורק קטן (אנ') - אווז קטן (אנ') - ברנטה אדומת חזה (אנ') - מיני הברבור - צוללן שחור גרון (אנ') - ‏Merganetta armata (אנ') - ‏Gastornithidae (אנ')
בז חופים (אנ') - עיט נצי (אנ')- ‏Parabuteo unicinctus (אנ')Trigonoceps occipitalis (אנ')‏ - Haliaeetus leucogaster (אנ')‏ - ‏Macheiramphus alcinus (אנ') - ‏Spilornis (אנ') - ‏Herpetotheres cachinnans (אנ') - ‏Micrastur (אנ') - ‏Ichthyophaga (אנ')
אנפה ארגמנית (אנ') - אנפת גוליית (אנ') - חסידן ורוד (אנ') - סולתיים (אנ') - סולה לבנת בטן (אנ') - ‏Sula dactylatra (אנ') - ‏Anhinga anhinga (אנ') - ‏ Cochlearius cochlearius (אנ')‏ - Mycteria (אנ') - ‏Butorides sundevalli (אנ') - ‏Synthliboramphus (אנ') - ‏Pelecanus erythrorhynchos (אנ') - ‏Nyctanassa violacea (אנ') - ‏Leptoptilos dubius (אנ')
אמודאיים (אנ') - תנריים (אנ') -נבליים (אנ') - חקייניים (אנ') - שתאי (אנ') - חורפית (אנ') - תפוחית (אנ') - פצחן (עוף) (אנ') - זרזיריים (אנ') - זרזיר הבקר (אנ') - פרוש הרים (אנ') - פרוש מצוי (אנ') - חצוצרן חרמון (אנ') - בזבוז לבנון (אנ') - ‏Acanthis flammea (אנ') - ‏Carpodacus erythrinus (אנ') - ‏Cracticus (אנ') - ‏Serinus pusillus (אנ') - ‏Serinus Serinus (אנ') - ‏Semioptera wallacii (אנ') - ‏Campylorhynchus brunneicapillus (אנ') - ‏parrotbills (אנ') - ‏Icterus bullockii (אנ')
יסעורוניים (אנ')‏ - שחף כספי (אנ') - שחף שחור (אנ') - יסעור מצוי (אנ') - ‏Larus heuglini (אנ')‏ - Pterodroma phaeopygia (אנ')‏ - ‏Pelecanoididae (אנ')

זוחלים ודו-חיים

דמויי תנינים (אנ') - מינים חסרים בסוג תנין - צב נשכן מצוי (אנ') - צב אליגטור (אנ') - צב סגיר (אנ') - ‏Chelus (אנ') - ‏Eurycea (אנ') - ‏Crocodylus suchus (אנ')

איגואנית מקרינה (אנ') - דרקון דואה (אנ') - לטאות לבה (אנ') - פתן המוות (אנ') - נחש מים (אנ') - עכסן עכני (אנ') - גומצן (אנ') - ‏Thamnophis (אנ') - נחש זמורה (סוג מהסוגים Ahaetulla, Chironius , Oxybelis, Imantodes) - נחש ביצים מסוג Dasypeltis (אנ') - עכסן גב-יהלום (המינים: Crotalus adamanteus, Crotalus atrox, Crotalus oreganus, Crotalus ruber)
  • זוחלים ודוחיים קדומים
מינים חסרים בסדרת הפטרוזאורים (בין הנפוצים: רמפורינקוס (אנ'), אורניתוקרוס (אנ'), דימורפודון (אנ') וקוואצלקואטלוס (אנ')) - משפחת Thalattosauria - משפחת Metoposauridae - משפחת Euparkeriidae - דקוסאורוס (אנ') - פלטאוזאורוס (אנ') -מוסזאורוס (אנ') - ‏Anatosuchus (אנ') - ‏Postosuchus - ‏Ornitholestes - ‏Liopleurodon - ‏Diplocaulus - ‏Tylosaurus - ‏Carnotaurus - ‏Muttaburrasaurus - ‏Leaellynasaura - ‏Petrolacosaurus - ‏Maiasaura - ‏Inostrancevia - ‏Scutosaurus - ‏Ophthalmosaurus - ‏ Cryptoclidus

יונקים

משפחות חסרות של עטלפים ומכרסמים - פוטמוגליים (אנ') - מינים קיימים חסרים ממשפחת החתוליים - פיקה (סוג) (אנ') - יונקים ארסיים (אנ')‏- Afrotheria (אנ') - ‏Sylvilagus aquaticus (אנ') - ‏Laurasiatheria (אנ') - ‏Mystacinidae (אנ')

קולובוס (אנ') - גלגו (אנ') - ‏ Phaner (אנ') - ‏ Avahi (אנ')
טורפים ימיים חסרים - Physeteroidea (אנ') - ‏Stenella attenuata (אנ') - ‏Berardius (אנ') - ‏Lissodelphis (אנ')
Didelphis (אנ') - אופוסום וירג'יניה (אנ')
סוס איסלנדי (אנ') - סוס קווטר (אנ') - סוס פינטו (אנ')
(אנ') - ויסקש (אנ') - הוטיה (אנ') - ירבוען (אנ') - רטופה (אנ') - עכבר הקנגורו (אנ') - סנאי אמריקני (אנ') - אנומלור (אנ') - ‏Euchoreutes naso (אנ') - ‏Marmotini (אנ') - טופיה (סוג) (אנ')
גזעי כלבים מוכרים - באסט האונד (אנ') - זאב מקסיקני (אנ')
  • יונקים קדומים
משפחת Amphicyonidae - משפחת Pampatheriidae - קבוצת Meridiungulata - עצלן ימי (אנ') - ממותת הערבות (אנ') - ‏Platygonus (אנ') - ‏Livyatan melvillei (אנ') - ‏Cervalces (אנ') - ‏Mixotoxodon - ‏Eurohippus - ‏Leptictidium - ‏Ceratogaulus - ‏Uintatherium - ‏Arctocyon - ‏Arsinoitherium

שונות

האבולוציה של הסוס (אנ') - כואנופלגלטה (אנ') - אמיליאנה אקסלי (אנ') זן של קוקוליתופורידים - עינן ירוק (Euglena viridis, כרגע מפנה לערך Euglena) -‏ Pseudogymnoascus destructans (אנ')‏ - הכלאה או בן-כלאיים (אנ') - "התקהלות נגד טורפים" או "התגודדות" (אנ') - קנה הנשימה (לפרט על זה של חסרי החוליות) (אנ') - פרסה (איבר) (אנ') - ‏Big five game (אנ') - ‏Nephridium (אנ') - ‏Scute (אנ') - קרני אייליים (אנ')

בקשות לא מזוהות

גירית בנגלית (כנראה מסוג הגירית Melogale) - שבלולון המדבר - סרטן גלטיט - סרטנים ארוכי בטן - אמזונה בהירה - פרחתיים - שחמטן (זבוב) - עש מים - חיות חצופות - זרזיר הנחלים

[הצגה]
רשימת ערכים דורשי שיפור

מבין בעלי החיים יש רבים שאמורים להיות ערכי הדגל של ויקיפדיה, מכיוון שקוראים רבים מחפשים מידע לגביהם. ברשימה זו מרוכזים ערכים חשובים ומוכרים, שכדאי לשפר אותם עד לרמת ערך מומלץ. כל מתנדב מוזמן! קבוצות גדולות (סדרה ומעלה) וערכים מרכזיים מופרדים מערכים פרטניים יותר. ערכים נוספים נמצאים גם בדף המשתמש H. sapiens (וכן במשתמש:H. sapiens/פרויקט ערכי אבולוציה)

חיות מחמד וחיות מבויתות

עופות

יונקים


דגים

חרקים, חסרי חוליות ודומיהם

זוחלים

צבי ים‎, צב יבשה מצוי, צב גלאפגוס, חרדוניים, איגואנה, שממית הבתים, דרקון קומודו, אליגטור, זיקיתיים.

  • נחשים: המצב כאן די עגום, כי חסרים המון ערכים חשובים, המיון שגוי וחסר וכו'.
נחשי ים (Hydrophiinae), כרכן (Pantherophis) ובעיקר כרכן תירס (Pantherophis guttatus), זעמן אלמוגי (Lampropeltis), פיתוניים (והסוג פיתון), אנקונדה‎, עכסנים (בעיקר הסוג עכסן), קוברה (גם קוברה יורקת, קוברה הודית, קוברה מצרית ורב פתן מלכותי), אפעה, צפע הודי‎, הסוג צפע (Vipera),‏ Garter snake ‏(Thamnophis), ממבה שחורה, רב חנק מצוי (Boa constrictor).

דו-חיים

ערכים כלליים בנושא טבע ובעלי חיים

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים