לדלג לתוכן

פורטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פורטן)
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: הערך נערך ושונה על ידי אחד העורכים, ולאחר עריכתו נדרשת עריכה מסיבית, תיקונים, ושכתוב חלקים גדולים ממנו.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: הערך נערך ושונה על ידי אחד העורכים, ולאחר עריכתו נדרשת עריכה מסיבית, תיקונים, ושכתוב חלקים גדולים ממנו.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

פּוֹרְטַלאנגלית: web portal; על־פי קביעת האקדמיה ללשון העברית: פּוֹרְטָן) הוא אתר אינטרנט המספק נקודת התחלה או שער למקורות אחרים ברשת האינטרנט או האינטראנט, או גישה לתכנים מגוונים. המונח רווח במיוחד בשנות התשעים של המאה ה-20 ובתחילת שנות האלפיים. פורטלים למטרות פנים-ארגוניות (אינטראנט) מכונים בדרך כלל "פורטל ארגוני" או "פורטל מקצועי".

המונח פורטל (באנגלית: portal)[1] הצביע על אתרי אינטרנט המשמשים כ'שער' כניסה לרשת, מכילים בדרך כלל מנוע חיפוש, אינדקס של אתרים לפי נושאים, מגוון עשיר של מדורים וכן שירותים נוספים המיועדים למשוך אליהם מבקרים, כגון תיבות דואר אלקטרוני, פריטי מידע עדכניים, משחקי רשת ועוד. חלופה עברית שקבעה האקדמיה: פּוֹרְטָן.

הפורטלים בתצורתם הרווחת כללו תוכן, מידע חדשותי, סקירות תרבותיות, חברתיות ומקצועיות ולמעשה הציעו למבקרים "להישאר מעודכנים" במה שקורה, ברשת ובכלל.

פורטלים הציעו למבקרים בהם גם אפשרות הרשמה וכך זיהוי המשתמש בכניסות הבאות, וכך אפשרות להציג תכנים המותאמים לו.

עם התפתחות רשת האינטרנט והופעתם של יישומים מקוונים חדשים, איבדו הפורטלים מהמרכזיות שבהם. עלייתו של מנוע החיפוש גוגל היוותה גורם מהותי בצמצום כמעט מוחלט של אחד היתרונות ותכונה מרכזית אצל הפורטלים - אפשרות החיפוש ברשת. הופעתה של פייסבוק ולאחר מכן רשתות חברתיות אחרות כדוגמת טוויטר פגעו אף הם במרכזיות ובעוצמת הצורך ממנה נהנו הפורטלים - בספקם בעצמם עדכונים וחדשות בתדירות גבוהה (לעיתים גבוהה מהפורטלים עצמם), גם באמצעות המבקרים עצמם, ואף אפשרו דיונים סביב ידיעות חדשותיות או נושאיות.

סוגי פורטל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטלי ווב סווגו לעיתים כאופקיים או אנכיים, או כפורטלים רחבים/כלליים לעומת פורטלים נישתיים. פורטל אופקי משמש כפלטפורמה למגוון רחב יותר של תחומי תוכן. פורטל אנכי (הידוע גם כ"vortal") הוא נקודת כניסה ספציפית לשוק ספציפי או לתעשיית נישה, אזור נושא או עניין. חלק מהפורטלים האנכיים נקראו גם "פורטלי מידע אנכיים" (v.i.p). אתרי v.i.p. מספקים חדשות, תוכן מערכתי, פרסומים דיגיטליים ומסחר אלקטרוני. בניגוד לפורטלים מסורתיים אנכיים, v.i.p. מספקים גם אפליקציות מולטימדיה הכוללת רשתות חברתיות, פרסומי וידאו ובלוגים. כיום, השימוש במונח פורטל רווח פחות, וניתן לשמוע הרבה יותר את המונח פאבלישר, המצביע על אתרי תוכן גדולים, מרובי תחומים, או על אתרי תוכן נישתיים, המתמחים בתחום אחד עיקרי.

פורטל אופקי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת הפורטלים האופקיים[2] הייתה למקד קהלים רחבים ומגוונים. אתרים אלה הכילו גם מנועי חיפוש ואפשרו למשתמש למצוא את התכנים והשירותים המקוונים המעניינים אותו, ולהתרגל לדרכי הניווט למידע המעניין אותו כגון מזג אוויר מקומי, שערי מניות או עדכוני חדשות. פורטלים אלה מהווים גם שערים למידע ושירותים של מציעים אחרים.

באינטרנט, פורטל אנכי הוא אתר אינטרנט המספק שער למידע הקשור ספציפית לענף מסוים כמו שירותי בריאות, ביטוח, רכב או ייצור מזון. (תעשייה אנכית מתמקדת בקשת צרה יחסית של מוצרים או שירותים בעוד שתעשייה אופקית מכוונת לספק קשת רחבה של מוצרים ושירותים. מכיוון שרוב התעשיות נוטות להתמחות בנושא ספציפי רוב התעשיות נוטות להיות אנכיות, אך ניתן להשוות את הפורטל המקוון האופקי ל"סופרמרקט" לעומת חנות מתמחה אותה ניתן להנגיד לפורטל אנכי). מונח נוסף שיכול להיות בשימוש הוא "אתר אינטרנט חברתי" וזאת מכיוון שכל תעשייה אנכית מפגישה אנשים החולקים אינטרס קניה, מכירה או החלפת מידע בנוגע לענף מסוים. פורטלים אנכיים נראים גם כקהילות עסקים-לעסקים, לדוגמה, אנשי עסקים קטנים עם משרדי ביתיים עלולים להימשך אל פורטל אנכי שמציע רעיונות ומוצרי מידע הקשורים בהקמה ותחזוקה של עסקים קטנים.

פורטל קולי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטל קולי[4] (לפעמים נקרא vortal) הוא פורטל שניתן לגשת אליו אך ורק על ידי הקול. באופן אידיאלי כל סוג של מידע, שירות או עסקה ניתן למצוא באינטרנט על ידי פורטל קולי. משתמש סלולרי עם טלפון סלולרי עשוי לחייג לפורטל קולי ולבקש מידע באמצעות תוכנת קול מיוחדת באתר האינטרנט. אינטראקציית פורטל קולית עשויה להיות כרוכה בזיהוי קולי או ממשק מקשה של הטלפון. בהתאם לצורכי המשתמש, פורטלי קול יכולים לגשת למידע ממגוון מקורות (קובץ שטוח, מסדי נתונים רבי ממדים ותוכן דפי האינטרנט). ישנן שתי קטגוריות עיקריות: פורטל קול הצרכן מספק גישה כללית למידע; פורטל קול מספק גישה מותאמת אישית ותמיכת לקוחות. פורטלי קול לצרכן הופיעו בסוף 1990. רשתות TEELME ו-QUACK.COM היו בין הספקים הראשונים לשירותים משולבים זיהוי דיבור והפיכת דיבור לטקסט. דבר זה נעשה על ידי יכולת טכנולוגית מבוססת אינטרנט כגון מסדי נתונים ושרתי יישומים. AOL רכשה את QUACK בשנת 2000 והשיקה מחדש את השירות כמו AOL באמצעות הטלפון. סוגי המידע הניתנים לגישה על ידי פורטל קולי כוללים מזג אוויר, תוצאות ספורט ושערי מניות.

פורטל ארגוני

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – פורטל ארגוני

פורטל ארגוני הוא אתר אינטרנט או אינטראנט (= אינטרנט פנימי לחברה), המשמש כשער כניסה למקורות אחרים ברשת עבור כלל עובדי ארגון או חברה, ומתמקד בנושאי תקשורת פנים-ארגונית, משאבי אנוש, רווחה ומאגד בתוכו מידע שימושי לעובד.

לצד הפורטל הארגוני (ולעיתים משולב בתוכו), פועל בדרך כלל פורטל מקצועי, שער למידע מקצועי המשותף לבעלי עניין בתוך הארגון. הפורטל המקצועי מאפשר למשתמש גישה ושיתוף של מסמכים מקצועיים, דעות, תובנות, טיפים ודיונים בתחום המקצועי וביצוע פעולות בצורה התומכת בקבלת החלטות עסקיות.

הפורטל הארגוני משקף את מבנה הארגון, הוא מורכב מדף בית של הקבוצה כולה, אתרים לחברות השונות ותתי-אתרים לסניפים ולחברות בנות, והמידע הכלול בהם מוצג ברמה הרלוונטית.

אתרי הפורטל מספקים עדכונים לגבי דיני עבודה, נהלים ארגוניים, הודעות על ביקורת בסניפים, מידע אודות קורסים, מצגות מקצועיות, ספר טלפונים ארגוני מלא, יומן אירועים, פורמטים לביצוע סקרים ועוד - מרביתם כקובצי Office. מנהלי הסניפים מדווחים באמצעות הפורטל על מהלכי מכירה.

מגה פורטלים מספקים מגוון רחב של אפשרויות, שירותים, תוכן ושותפים מסחריים, דוגמאות לכך בם: יאהו ונטסקייפ.

פורטלים בישראל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קמו פורטלים שונים שניסו לשכפל את המודלים שהציגו עמיתיהם האמריקאיים. בין החלוצים ניתן לציין את "וואלה", הפורטל הישראלי לו נתוני החשיפה הגבוהים ביותר, "נענע 10", "תפוז אנשים" וכן, הגרסה העברית של MSN. פורטל "נטקינג" נסגר באמצע שנת 2001 ו-"IOL" (ראשי התיבות של "ישראל און ליין") מוזג עם וואלה!.

ynet, אתר החדשות מקבוצת ידיעות אחרונות נוסד ביוני 2000, יחסית באיחור לעומת קודמיו, אך מיצב עצמו כאתר של תוכן חדשותי המתבסס על העיתון הפופולרי בישראל דאז. מאקו, האתר מבית קשת, עלה לאוויר בשנת 2008 כגרסה מחודשת לאתר האינטרנט של קשת.

פורטלים אנכיים (או אתרי תוכן נישתיים) שהיו בין החלוצים באינטרנט הישראלי הם One בספורט, גלובס בכלכלה, ואוטו בתחום הרכב.

כאמור, כיום מכונים אתרי התוכן הפופולריים, רוחביים או נישתיים - פאבלישרים.

לצד הפורטלים שקמו, עלו אתרים קטנים יותר שעיקר תפקידם היה לשמש כ"שער" לאינטרנט או אינדקס אתרים ופחות תכנים (אם כי חלקם הציעו גם תכנים בצורה כזו או אחרת), עליהם ניתן למנות את:

  • a - הפורטל הראשון בו ניתן היה לבצע חיפוש משולב במספר מנועי חיפוש.
  • start - הוקם בשנת 1997 כאחד מפורטלי האינטרנט הראשונים בעברית, בהתחלה איפשר חיפוש במספר מנועי חיפוש במקביל, והתפתח אחרי שמייסדיו קלטו את הפוטנציאל המסחרי שבו. הפורטל איפשר כבר בהתחלה פרסונליזיה, כלומר התאמת האתר לצרכיו האישיים של הגולש, וזאת על ידי אפשרות לקבוע באיזה מנוע חיפוש ייעשה שימוש, איזה תיבות שיחה יופיעו ואיזה לא, והאם יוצגו גם נתוני ספורט/מזג אוויר/פנאי/ כלכלה וכדומה. בשנת 2001 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין אתר סטארט (שהיה אז מקבוצת זאבי) ובין MSN וכתוצאה שונתה כתובתו הראשית של הפורטל ל: start.msn.co.il.
  • Kafe.co.il - אינדקס אתרים נוסף המהווה מעין "שער" ו"מראה מקום" לגישה מהירה לשירותים ומקורות מידע שונים.

אתרים אלו פופולריים היום הרבה פחות מבעבר.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פורטל בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ פורטל. בתוך המילון העברי העדכני והמקיף ביותר ברשת. אוחזר ב- 12 בינואר, 2017, באתר רב-מילים
  2. ^ [Default.aspx Winker, R. Product Design Center, SAP AG. What is a Web Portal. Retrieved from]
  3. ^ Rouse, M. (2007). Vertical portal. Retrieved from
  4. ^ [voice-portal Rouse, M. (2007). Voice portal. Retrieved from]