פלדת דמשק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבט מקרוב על חרב איראנית מהמאה ה-16 שהופקה מפלדת דמשק

פלדת דמשקערבית: فولاذ دمشقي) הוא הכינוי בו השתמשו בתרבויות אירופאיות כדי לכנות פלדה שעברה עיבוד מיוחד, שהכשיר אותה כחומר גלם משובח במיוחד ליצירת חרבות וכלי נשק אחרים. סימן ההיכר של הפלדה הדמשקאית הוא המראה שלה, מראה הדומה למים זורמים המצויים תחת השפעה של רוח נושבת.

דרך ייצורה של פלדה דמשקאית אבד במהלך ההיסטוריה ואף על פי שיש מספר טוענים שהצליחו לשחזר זאת, אין בכך ודאות. בתקופה המודרנית השם משמש למוצרי פלדה בעלי מראה אופייני, אך לא בהכרח עשויים מפלדה דמשקאית.

למרות השם שלה, מקורה של פלדת דמשק אינו בעיר דמשק, אלא באזור הודו, משם עברה לארצות ערב. האירופאים, שהגיעו למזרח התיכון בתקופת מסעי הצלב, הביאו את החרבות לאירופה.

פלדת דמשק מוכרת גם כפלדה "מקופלת", מכונה בעגה מקצועית כ-"pattern welded". ביפן הפלדה נקראת "suminagashi". בתרגום מיפנית מתארת כ-"דיו זורם" או "ציור על מים". זרימה היא אלמנט מבורך בתרבות היפנית, וכן פכפוך מים הוא סמל לטוב (המונח Damascus Steel אינה מילה יפנית, והיא משמשת רק למכירת מוצרים לשוק המערבי). פלדה זו עשויה משילוב שכבות של פלדת פחמן ופלדה רכה, בתהליך עתיק יומין של היתוך סוגי פלדה שונים, מקופלים ומחושלים יחדיו, ליצירת להב חזק ביותר, אך בה בעת גמיש, ובעל עמידות גבוהה לשבר וסדיקה. השכבות והקיפולים, יוצרים להב בעל חזות מרקם מיוחד במינו ומרהיב ביופיו, ובעל איכות גבוהה משני סוגי הפלדה שממנו נוצר.

במונח פלדת דמשק אין הכוונה לסוג מסוים של פלדה, אלא לטכניקת בניית הלהב מחישול רבדים מקופלים של סוגי פלדות שונים. כיוון שלהבי הדמשק מורכבים מפלדות שונות המחושלות יחדיו, איכות הלהב שנוצר בטכניקה זו, היא תוצר של סוג הפלדה שנעשה בה שימוש, ומומחיות חרשי הברזל בחישול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלדת דמשק בוויקישיתוף