פלדת דמשק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבט מקרוב על חרב איראנית מהמאה ה-16 שהופקה מפלדת דמשק

פלדת דמשקערבית: فولاذ دمشقي) היא פלדה שעברה עיבוד מיוחד שהכשיר אותה כחומר גלם משובח ליצירת חרבות וכלי נשק. סימן ההיכר של הפלדה הדמשקאית הוא המראה שלה, מראה הדומה למים זורמים המצויים תחת השפעה של רוח נושבת. שיטת הייצור של פלדת דמשק אבד במהלך ההיסטוריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שמה, מקורה של פלדת דמשק אינו בעיר דמשק, אלא באזור הודו, משם עברה לארצות ערב. נעשה שימוש בכינוי "פלדת דמשק" בתרבויות אירופאיות, על ידי האירופאים שהגיעו למזרח התיכון במסעי הצלב, והביאו עמם את החרבות חזרה לאירופה. במונח פלדת דמשק אין הכוונה לסוג מסוים של פלדה, אלא לטכניקת בניית הלהב מחישול רבדים מקופלים של סוגי פלדות שונים. לכן מכונה לעיתים גם "פלדה מקופלת". כיוון שלהבי הדמשק מורכבים מפלדות שונות המחושלות יחדיו, איכות הלהב שנוצר בטכניקה זו, היא תוצר של סוג הפלדה שנעשה בה שימוש, ומומחיות חרשי הברזל בחישול.

ביפן פלדה בגימור דומה נקראת "סומינאגאשי" (אנ'), שפירושו "דיו זורם" או "ציור על מים". זרימה היא אלמנט מבורך בתרבות היפנית, וכן פכפוך מים הוא סמל לטוב. פלדה זו עשויה משילוב שכבות של פלדת פחמן ופלדה רכה, בתהליך עתיק יומין של היתוך סוגי פלדה שונים, מקופלים ומחושלים יחדיו, ליצירת להב חזק ביותר, אך בה בעת גמיש, ובעל עמידות גבוהה לשבר וסדיקה. השכבות והקיפולים, יוצרים להב בעל חזות מרקם מיוחד במינו ומרהיב ביופיו, ובעל איכות גבוהה משני סוגי הפלדה שממנו נוצר.

שיטת הייצור של פלדת דמשק אבד במהלך ההיסטוריה. עם זאת יצרנים שונים טוענים שהצליחו להתחקות אחר התהליך ולייצר פלדה דמשקאית. בתקופה המודרנית השם משמש למוצרי פלדה בעלי מראה אופייני, המזכיר פלדת דמשק, אך לא בהכרח נחשבים לכאלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלדת דמשק בוויקישיתוף