פרבלני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פָּרָבָּלָנִייוונית עתיקהπαραβαλανεῖς - "מרחצים") הידועים גם בכינויים "פזיזים" היו החברים באחווה הנוצרית של הנצרות הקדומה שהתנדבו לטפל בחולים ולקבור את המתים בהבנה שלמה שעלולים למות. ככאלו שנלקחו ממעמדות הנמוכים שימשו כשרתי בישופים וגם כשומרי הראש וצבא בסכסוכיהם. ידועים רק פרבלני מאלכסנדריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרבלני לא היוו מסדר ולא נדרו נדרים אך נחשבו כחלק מן הכמורה ונהנו מהטבות וחסינויות שלה.


הם קיבלו את שמם מתפקידם הרשמי: טיפול בחולים וקבורת מתים שבו הסתכנו בחייהם במודע. בפועל היו שומרי הראש של הבישוף. נוכחותם באסיפות העם ובתיאטרונים הייתה אסורה לפי החוק. הם השתתפו באופן פעיל בוועידת אפסוס השנייה. 

מעריכים כי האחווה התארגנה לראשונה בעת פרוץ מחלת הדבר באלכסנדריה במהלך כהונתו של דיוניסיוס מאלכסנדריה (המחצית השנייה של המאה ה-3). למרות שגויסו על ידי בישוף ותמיד נשארו בשליטתו, קודקס תאודוסיאנוס שם אותם תחת השגחת פרפקט אוגוסטאליס שהיה השליט מטעם האימפריה על פרובינקיית מצרים.

יש סברה כי לפרבלני היה חלק ברצח היפאטיה, מדענית ופילוסופית מאלכסנדריה ב-415.

בגלל קיצוניותם שהתבטאה במרידות רבות, חוקי ההמשך הגבילו את מספרם: בשנת 416 באלכסנדריה מספרם הוגבל ל-500, שנתיים אחר כך המספר הועלה ל-600. בקונסטנטינופול מספרם הוקטן מ-1100 ל-950. מתקופת יוסטיניאנוס אינם מוזכרים יותר.

בתרבות המונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט 'אגורא' משנת 2009 שמתמקד בהיפאטיה, פרבלני מתחילים כמתנדבים נוצריים בחלוקת לחם לעניים אך בהדרגה הופכים ליחידות מוות שרוצחות פגנים, יהודים ונוצרים המתנגדים לבישוף קירילוס האלכסנדרוני.

מקורות חוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

  •  Herbermann, Charles, ed. (1913). "Parabolani". Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.