לדלג לתוכן

פרוזדור סיליגורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרוזדור סיליגורי הוא רצועת השטח ההודי בתוך המעגל המודגש האדום.

פרוזדור סיליגורי (הידוע גם בשם צוואר התרנגולת) הוא רצועת אדמה צרה, כ-22 ק"מ רוחב, הממוקמת במדינה ההודית מערב בנגל ומחברת את הודו בחלקה הצפון מזרחי לשאר הודו. נפאל ובנגלדש גובלות בשני צדי הפרוזדור. ממלכת בהוטן שוכנת בצד הצפוני שלו. ממלכת הסיקים שכנה בעבר בצד הצפוני של המסדרון, עד למיזוגה עם הודו בשנת 1975.

העיר סיליגורי, במדינת מערב בנגל, היא היישוב המרכזי באזור זה והצומת המרכזי המחבר בין בהוטן, נפאל, בנגלדש, סיקים, גבעות דרג'ילינג, צפון-מזרח הודו ושאר הודו.

פרוזדור סיליגורי נוצר בשנת 1947 לאחר חלוקת בנגל. ממלכת סיקים שכנה בעבר בצד הצפוני של המסדרון, עד לאיחודה עם הודו בשנת 1975 בעקבות משאל עם.[1][2]

פרוזדור סיליגורי הוא שטח חשוב ורגיש במיוחד עבור הודו, שנוצר על ידי הקמתה של מזרח פקיסטן (כיום בנגלדש) בשנת 1948. חלוקת הודו התרחשה כתוצאה מהעוינות בין הקונגרס הלאומי ההודי לליגה המוסלמית. מלכתחילה עמדו היחסים בין שתי המדינות החדשות הללו תחת השפעתם השלילית של פעולות איבה ועימותים.

היווצרות מזרח בנגל יצרה מחסום גאוגרפי לחלק הצפון מזרחי של הודו. פרוזדור סיליגורי הצר, שבשלב מסוים הוא עומד על פחות מ-27 ק"מ רוחב, נותר כגשר היחיד בין החלק הצפון-מזרחי של הודו לשאר חלקי המדינה.

בהיותו תחום בין אזור בנגלדש מדרום וממערב לבין סין מצפון, לאזור הצפון מזרחי של הודו אין גישה לים. התקדמות צבאית סינית עלולה לנתק את בהוטן, חלק ממערב בנגל וכל צפון מזרח הודו, אזור המכיל כמעט 50 מיליון בני אדם. חשש זה עלה במהלך מלחמת הודו–סין בשנת 1962.[3] בעיה זו מזכירה את הבעיה האסטרטגית הנוצרת בשל המותניים הצרים של ישראל באזור השרון.

כאזור רגיש בין שלוש מדינות, הרצועה מנוטרת בכבדות על ידי צבא הודו.

כל הובלה יבשתית בין הודו היבשתית לבין מדינותיה הצפון מזרחיות משתמשת במסדרון מעגלי זה, מכיוון שאין הסכם סחר חופשי בין בנגלדש להודו. מסדרון טטוליה, חלופה למסדרון סיליגורי, מוצע על פי אחד מסעיפי הסכם הסחר הודו – בנגלדש משנת 1980, הקובע כי "שתי הממשלות מסכימות לערוך הסדרים המועילים זו לזו לשימוש בנתיבי המים שלהן, מסילות הברזל והכבישים שלהן למסחר בין שתי המדינות ולהעברת סחורות בין שני מקומות במדינה אחת דרך השטח של האחרת". עם זאת, ההצעה נמצאת עדיין בשלבים ראשוניים של משא ומתן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרוזדור סיליגורי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Sikkim Votes On Indian Merger". Daytona Beach Morning Journal. 15 באפריל 1975. נבדק ב-28 בינואר 2018. {{cite news}}: (עזרה)
  2. ^ "Sikkim Voters OK Merger With India". Sarasota Herald-Tribune. 16 באפריל 1975. נבדק ב-28 בינואר 2018. {{cite news}}: (עזרה)
  3. ^ Partha S. Ghosh, "Cooperation and Conflict in South Asia", UPL, Dhaka, 1989, p-43