צבא הודו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צבא הודו
Flag of Indian Army.svgADGPI Indian Army.svg
תאריך הקמה 15 באוגוסט 1947 עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מטה ניו דלהי עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגות
ראש הצבא ביפין רוואט
כוח אדם
כוחות פעילים 1,252,090
כוחות מילואים 1,155,000
תקציב
indianarmy.nic.in
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

צבא הודו הינדי: भारतीय थलसेना, באנגלית: Indian Army או IA) היא זרוע הכוחות הקרקעיים (והזרוע הגדולה ביותר) של הכוחות המזוינים של הודו. נשיא הודו משמש המפקד העליון של צבא הודו, המפקד הראשי של הצבא (Chief of Army Staff או COAS) הוא קצין בדרגת גנרל.

צבא הודו נוצר מהארמייה של חברת הודו המזרחית הבריטית שהפכה לימים לצבא הודו הבריטית ולאחר קבלת העצמאות, לצבא הודו. במחצית השנייה של המאה ה-20 היה צבא הודו מעורב במספר רב של עימותים, מלחמות וסכסוכי גבול בעיקר כנגד פקיסטן וסין. גבולותיה הצפוניים של הודו מאופיינים בטופוגרפיה הררית, לכן מרכיב חשוב בצבא ההודי הן היחידות ללוחמה הררית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רגימנט הסיקים ה-52, צפון הודו הבריטית 1902.

צבא הודו הבריטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צבא הודו הבריטית

החל משנת 1776 חברת הודו המזרחית הבריטית שהחלה בהדרגה לשלוט בחלקים מתת היבשת ההודית, פיקדה על כוח צבאי להגנה על גבולות השליטה והמושבות הבריטיות בהודו. עד למחצית המאה ה-19 השליטה הצבאית בהודו התחלקה לפי שלושת מחוזות השלטון והתנהלה לפי פיקודים תואמים: ארמיית בנגאל (במזרח), ארמיית מדרס (בדרום) וארמיית בומבי (במערב). בשנת 1858 לאחר פרוץ המרד ההודי הגדול, בוטל שלטון חברת הודו המזרחית והשליטה על הודו עברה לפרלמנט הבריטי, בשלב זה הכוחות הצבאיים ההודיים אורגנו מחדש בתור צבא הודו הבריטית - אלו פעלו במקביל ותחת פיקוד "הצבא הבריטי בהודו" שהורכב מיחידות בריטיות.

ב-1 באפריל 1895 אוחדו שלוש הארמיות לכוח צבאי אחד תחת פיקוד צבאי מרוכז, מועד זה נחשב ליום הקמת צבא הודו, אם כי יעברו עוד למעלה מ-50 שנים עד שתזכה הודו בעצמאות מהאימפריה הבריטית.

לצד הצבא הודו הבריטית התקיימה מערכת של יחידות שירות אימפריאלי. יחידות אלו גויסו על ידי נסיכויות וממלכות הודיות קטנות ששלטו בחסות הבריטים או היו נאמנים להם, בשעת מלחמה או במצבי חירום רגימנטים אלו נשלחו לשרת תחת פיקוד הצבא ההודי.

צבא הודו המודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1947 בוצעה החלוקה של הודו הבריטית להודו, פקיסטן, בורמה (מיאנמר) ובנגלדש. הרגימנטים של צבא הודו הבריטי הועברו למדינות החדשות, לפי אזור הגיוס והשיוך הדתי ואזורי של חיילי הרגימנט. הרוב הגדול של הרגימנטים הלוחמים בימינו בצבא ההודי נוסדו בתקופה הבריטית, ומלבד החלפת הסמלים הבריטים בסמלים הודים - רוב האופי, הסממנים והמסורות של כל יחידה נותרו כפי שהיו (במקרים רבים הרגימנטים נותרו עד היום בבסיסים שנבנו במאה ה-19).

לאורך ההיסטוריה המודרנית של צבא הודו, הצבא היה מעורב במספר עימותי גבול, מערכות ומלחמות בעיקר כנגד פקיסטן.

 • מלחמת קאשמיר הראשונה (1947) - המלחמה הראשונה בין הודו לפקיסטן סביב השליטה על חבל קשמיר, לשעבר נסיכות קאשמיר ונאג'ו. לאחר 14 חודשי לחימה, הוכרזה הפסקת אש כאשר פקיסטן שולטת בכשליש מקשמיר והודו בשני שלישים.
 • מלחמת הודו-פורטוגל (1961) - עימות צבאי בין הודו לפורטוגל סביב השליטה בקולוניות הפורטוגליות שנותרו בהודו - גואה, דמן ודיו. לאחר העימות הקצר הועברו הטריטוריות לשליטה הודית.
 • מלחמת הודו–סין (1962) - סכסוך גבול צבאי בין הודו לסין סביב אזור אקסאי צ'ין, העימות הסתיים לאחר כחודש בניצחון סיני כאשר האזור הועבר לשליטה סינית מלאה.
 • מלחמת הודו-פקיסטן (1965) - עימות שהחל עם כניסת כוחות פקיסטנים לקשמיר ההודית והסתיים ללא תוצאות מובהקות (בלחץ האו"ם) לאחר כחודש לחימה.
 • מלחמת הגבול הסינית-הודית (1967)
 • מלחמת הודו-פקיסטן (1971) - מערכה בין הודו לפקיסטן שהסתיימה לאחר 13 ימים בלבד בניצחון הודו והקמת המדינה העצמאית בנגלדש (לשעבר פקיסטן המזרחית).
 • עימות סיישן (1984) - בתגובה להשטלתות הדרגתית של כוחות פקיסטנים על קרחון סיישן, הונחתו כוחות הודים שהשטלתו שוב על האזור. העימות מתמשך עד היום כשכל צד טוען לריבונות על האזור.
 • מלחמת קרגיל (1999) - סכסוך גבול צבאי בין הודו לפקיסטן סביב אזור קרגיל על הגבול בין קשמיר ההודית לפקיסטנית, לאחר מספר שבועות של לחימה הודו ניצחה והשליטה על קרגיל חזרה להודו.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה פיקודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבא הודו מחולק לשישה פיקודים אזוריים; מערב, דרום-מערב, דרום, צפון, מרכז ומזרח. אלו מפקדים על סך הכל 13 קורפוסים, כאשר כל פיקוד כולל 2–3 קורפוסים (מלבד פיקוד המרכז שלא מפקד על קורפוסים כלל).

הקורפוסים כוללים בין 2 ל-5 דיוויזיות מסוגים שונים. כלל הקורפוסים (למעט אלו של פיקוד המזרח) מוגדרים כקורפוסי חיל רגלים, אך בפועל הם כוללים לרוב מרכיב מרכזי של יחידות רגלים - לעיתים לצד דיוויזיות שריון, דיוויזיות ממכונות או דיוויזיות הרריות. הדיוויזיות המרכיבות את הקורפוסים של פיקוד המזרח הן כולן דיוויזיות הרריות (3 דיוויזיות בכל קורפוס), פיקוד זה אחראי על הגזרות ההרריות בצפון-מזרח המדינה לאורך הגבול עם מיאנמר, סין ובנגלדש.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המטה הכללי
(ניו דלהי)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פיקוד המערב
(שנדימנדיר)
 
 
 
 
 
 
 
פיקוד דרום-המערב
(ג'איפור)
 
 
 
 
 
פיקוד הדרום
(פונה)
 
 
 
 
 
 
 
פיקוד הצפון
(אודמפור)
 
 
 
 
פיקוד המרכז
(לקנאו)
 
 
 
 
פיקוד המזרח
(קולקטה)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קורפוס 11
 
קורפוס 9
 
קורפוס 2
 
קורפוס 10
 
קורפוס 1
 
קורפוס 21
 
קורפוס 12
 
קורפוס 16
 
קורפוס 15
 
קורפוס 14
 
 
קורפוס 33
 
קורפוס 4
 
קורפוס 3


רגימנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רגימנט מדרס שהוקם ב-1758, מהיחידות הוותיקות בעולם.

בדומה לשיטה הנהוגה בצבא הבריטי ושהייתה נהוגה בצבא הודו הבריטית, היחידות הלוחמות בצבא הודו מתחלקים לרגימנטים לפי אזור גיוס ואופי היחידה. כל רגימנט מחולק למספר גדודים ואלו פועלים תחת פיקוד חטיבות מבצעיות, כך שכל חטיבה מורכבת מגדודים המשויכים למספר רגימנטים שונים. בשעת לחימה או חירום, כל רגימנט יכול לגייס גדודים נוספים ואלו נשלחים לפי צורך לחטיבות והדיוויזיות הלוחמות. בנוסף, לפי הצרכים המבצעיים ניתן לשנות את סדר הגדודים בחטיבות וכך נוצרת גמישות רבה באופי והיכולת של החטיבות והדיוויזיות.

 • רגימנטי חיל רגלים: בצבא ההודי ישנם 31 רגימנטים של חיל רגלים, מהם רק חמישה הוקמו לאחר עצמאותה של הודו ו-26 הוקמו תחת השלטון הבריטי וסופחו לתוך צבא הודו החדש. כל רגימנט כולל סדר גודל של 15–20 גדודים.
 • רגימנטי שריון: חיל השריון ההודי כולל סך הכל 62 רגימנטים, כאשר רובם משוריינים וכמה מהם משמשים כסיור או יחידות סיוע לוחמות, ישנו אף רגימנט פרשים (הרג' ה-61). בדומה לרגימנטים הרגליים, חלק גדול מהרגימנטים המשוריינים נוסדו בתקופת השלטון הבריטי וסופחו לצבא ההודי עם עצמאותה של הודו.
 • רגימנט הארטילריה: בדומה לנהוג בצבא הבריטי, חיל התותחנים ההודי נקרא "רגימנט הארטילריה" ולמרות שמו מורכב ממספר רגימנטים בעלי תפקידים שונים החל מארטילריית שדה, סוללות תומ"תים ועד ליחידות מזל"טים ויחידות נ"ט.
 • יחידות הנדסה: הצבא כולל שלוש יחידות בסדר גודל של רגימנטים; קבוצת ההנדסה מדראס (לשעבר 'פלסי מדרס'), קבוצת ההנדסה בנגל (לשעבר 'פלסי בנגל') וקבוצת ההנדסה בומבי (לשעבר 'פלסי בומבי'). שלוש היחידות הוקמו כיחידות הנדסה לפי שלוש הארמיות ההיסטוריות בתקופת השלטון הבריטי.

אמצעי הלחימה וכוח אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

צנחנים הודים עם רוס"ר תבור.
חיילים מצבא הודו בצעדת יום הניצחון במוסקבה, 2015

השירות בצבא הודו הוא בהתנדבות ולמרות שקיים כח מילואים, הוא מעולם לא הופעל. בשנת 2010 הוערך כוח האדם בצבא הודו בכ-1,129,900 חיילים סדירים ועוד כ-960,000 חיילי מילואים. לאור נתונים אלו צבא הודו הוא הצבא ההתנדבותי הגדול בעולם.

טנק המערכה העיקרי של חיל השריון ההודי הוא הארג'ון מתוצרת הודו, לצידו משרתים גם טנקי T-72 רוסים.

דרגות צבא הודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגות קצונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוד נאט"ו OF-1 OF-2 OF-3 OF-4 OF-5 OF-6 OF-7 OF-8 OF-9 OF-10
סמל
Lieutenant of the Indian Army.svg
Captain of the Indian Army.svg
Major of the Indian Army.svg
Lieutenant Colonel of the Indian Army.svg
Colonel of the Indian Army.svg
Brigadier of the Indian Army.svg
Major General of the Indian Army.svg
Lieutenant General of the Indian Army.svg
General of the Indian Army.svg
Field Marshal of the Indian Army.svg
דרגה לֵיטננט קפטן מייג'ור לֵיטננט קולונל קולונל בריגדיר מייג'ור גנרל לֵיטננט גנרל גנרל[1] פילדמרשל[2]
שם באנגלית Lieutenant Captain Major Lieutenant Colonel Colonel Brigadier Major General Lieutenant General General Field Marshal

דרגות חוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוד נאט"ו OR-1 OR-2 OR-3 OR-4 OR-5 OR-6 OR-7 OR-8
סמל אין סמל Indian Army Lance Naik.gif Indian Army Naik.gif Indian Army Havildar.gif Naib Subedar - Naib Risaldar of the Indian Army.svg Subedar - Risaldar of the Indian Army.svg Subedar Major - Risaldar Major of the Indian Army.svg
דרגה טוראי רב-טוראי משנה רב-טוראי סמל אין קצונה זוטרה (דרגות נגדים)
שם באנגלית Sepoy Lance Naik Naik Sergeant Naib Subedar Subedar Major Subedar

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דרגתו של ראש המטה הכללי.
 2. ^ לרוב מינוי בשעת מלחמה.