פרנסין שפירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ד"ר פרנסין שפירואנגלית: Francine Shapiro, ‏18 בפברואר 1948, ברוקלין, ניו יורק) היא פסיכולוגית יהודיה-אמריקאית שיצרה ופיתחה את שיטת EMDR, פסיכותרפיה לטיפול בתסמינים של זכרונות טראומתיים וחוויות חיים שליליות, על ידי הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפירו סיימה תואר ראשון (1968) ושני (1974) בספרות אנגלית. במהלך לימודיה לדוקטורט בתחום זה, חלתה במחלת הסרטן, ובעקבות החלמתה החליטה להתמחות בתחום השפעת הלחץ הנפשי על המערכת החיסונית.

שפירו ניסתה לפתח ידע פרקטי שיוכל לסייע לאנשים במניעת מחלות ובטיפול עצמי כדי למנוע לחץ, ליצור תהליכים חדשניים להתמודדות עם לחץ, ולהפיץ אותם לציבור הרחב. במהלך השנים השתתפה במספר סדנאות ותוכניות שעסקו בהפחתת לחץ, ופנתה ללימודי פסיכולוגיה כדי להרחיב את הידע שלה בנושא.

ב-1987 גילתה במקרה שתנועות עיניים מקלות על רמת המצוקה של מחשבות וזכרונות שליליים. התנסות זאת הובילה אותה לבדוק את התופעה באופן שיטתי. היא עבדה עם 70 מתנדבים כדי לפתח שיטות שניתן יהיה ליישם אותן קלינית, ויצרה את בסיס התזה שלה, שכללה מחקר מבוקר עם מטופלים הסובלים מטראומה. ב-1988 קיבלה דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית מבית הספר המקצועי ללימודי פסיכולוגיה בסן דייגו, קליפורניה, והמחקר שלה פורסם ב-1989 ב-Journal of Traumatic Studies. בעקבותיו פורסם מאמר נוסף ב-Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry. מאז, הקדישה עצמה שפירו לפיתוח ולמחקר של שיטת EMDR שפיתחה.

ב-1995 הוציאה ספר הוראה למטפלים העוסק בשמונת השלבים של טיפול ב-EMDR. שיטה זו מומלצת כיום כטיפול אפקטיבי לטראומה על ידי מספר ארגונים בינלאומיים, כולל ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי ומשרד ההגנה האמריקאי.

שפירו מכהנת כיום כמרצה בכירה במוסד המחקר לבריאות הנפש של פאלו אלטו, קליפורניה. היא מנכ"ל ארגון EMDR, והמייסדת והנשיאה של העמותה לפרויקטים הומניטרים של EMDR, מלכ"ר שמתאם מענה לאסונות והכשרות בהתנדבות ברחבי העולם. הארגון קיבל ב-2011 את פרס העמותה הבינלאומית ללימודי לחץ טראומתי עבור מצוינות קלינית.

שפירו הייתה חברה בצוות המומחים של ארגון הפסיכולוגים האמריקאי וארגון הפסיכולוגים הקנדי לטיפול במצבי מלחמה אתנו-פוליטיים, וכיהנה כיועצת לטיפולי טראומה. כתבה יותר מ-60 מאמרים, פרקים וספרים על EMDR.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כממציאת ומפתחת ה-EMDR קיבלה שפירו מספר פרסים על תרומתה לפסיכולוגיה, בהם הפרס הבינלאומי על שם זיגמונד פרויד לפסיכותרפיה של העיר וינה בשיתוף המועצה העולמית לפסיכותרפיה; פרס ארגון הפסיכולוגים האמריקאי לתרומה מצטיינת לטיפול בפסיכולוגיית טראומה; ופרס ההישג המדעי יוצא הדופן בפסיכולוגיה של ארגון הפסיכולוגים של קליפורניה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Shapiro, F., Eye Movement Desensitization and Reprocessing: Basic Principles, Protocols, and Procedures, Guildford Press,2001
  • Shapiro, F., EMDR as an Integrative Psychotherapy Approach: Experts of Diverse Orientations Explore the Paradigm Prism, APA, 2002
  • Shapiro, F., Getting Past Your Past: Take Control of Your Life with Self-Help Techniques from EMDR Therapy, Rodale, 2012
  • Shapiro, F. & Forrest, M. S., EMDR: The Breakthrough Therapy for Overcoming Anxiety, Stress and Trauma, Basic books, 2004
  • Shapiro, F., Kaslow, F., & Maxfield, L., Handbook of EMDR and Family Therapy Processes, Wiley, 2007
  • Solomon, M.F., Neborsky, R.J., McCullough, L., Alpert, M., Shapiro, F., & Malan, D., Short-Term Therapy for Long-Term Change, Norton, 2001

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]