צ'ארלס אמי קטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צ'ארלס אמי קטר
Charles Ammi Cutter
לידה 14 במרץ 1837
בוסטון, ארה"ב עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 6 בספטמבר 1903 (בגיל 66)
Walpole, ארה"ב עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
מעסיק אתנאום בוסטון, Forbes Library עריכת הנתון בוויקינתונים
תפקיד נשיא איגוד הספריות האמריקאי (18871889) עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה היכל התהילה של הספרייה (1951) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צ'ארלס אמי קטראנגלית: Charles Ammi Cutter; ‏14 במרץ 18376 בספטמבר 1903) הוא דמות חשובה בהיסטוריה של הספרנות האמריקאית.

נולד בבוסטון, מסצ'וסטס. קטר נבחר להיות עוזר ספרן בספריית בית הספר לתאולוגיה באוניברסיטת הרווארד (Harvard Divinity School) עוד בהיותו סטודנט שם. אחרי שסיים את לימודיו הוא עבד כספרן בהרווארד קולג' (Harvard College) שם הוא פיתח צורה חדשה של קטלוג כשהוא משתמש בכרטיסים במקום בספרים מודפסים שהכילו הן את קטלוג המחברים והן את מיון הנושאים.

תרומתו החשובה ביותר של קטר לתחום הספרנות היה פיתוח של שיטת קטר של מיון פתוח. שיטה זו השפיעה על התפתחות ספריית הקונגרס. כחלק מעבודתו על השיטה הוא פיתח שיטה של טבלאות אלפא-נומריות ששימושן היה לקצר שמות מחברים וליצור מספר מדף ייחודי. בשיטת מספור זו ("מספרי קטר") משתמשים גם היום בספריות. הדרך בה נעשה הקיצור היה על ידי ייצוג מילה או שם על ידי אות אחת או יותר ואחריה ספרה אחת או יותר שנראה כשבר עשרוני. אף על פי שעדיין משתמשים בשיטה שלו בספריית הקונגרס (שיטת ספריית הקונגרס), הרי ששיטת המיון המתחרה - שיטת המיון העשרוני של מלוויל דיואי נעשתה השיטה הידועה ביותר בעולם כולו. ייתכן שהסיבה לכך היא שקטר מת בטרם סיים את העבודה והשיטה נותרה לא מושלמת.

קטר היה אחד ממאה המייסדים, ב-1876 של איגוד הספריות האמריקאי והיה חבר בהיכל התהילה של הספריות (Library Hall of Fame).

בזמן שקטר עבד בספריית אוניברסיטת הרווארד (Harvard Library}, רכשה הספרייה את אוסף הספרים של פרופסור גוטפריד כריסטיאן פרידריך לוקה (Gottfried Christian Friedrich Lücke) מספריית אוניברסיטת גטינגן. אוסף זה הכפיל את גודלה של ספריית הרווארד. לכן נאלצו צ'ארלס קטר וצ'ארלס נויס פורבס (Charles Noyes Forbes) לכתוב מחדש את כל הקטלוג על מנת לכלול בתוכו את הספרים החדשים. קטר הושפע רבות ממנהל מחלקת הקטלוג בהרוורד, ד"ר עזרא אבוט (Ezra Abbot).

ב-1868 קיבל קטר משרה בספריית הבוסטון אתנאום (Boston Athenaeum). אחת ממטרותיו הראשיות הייתה לפרסם קטלוג מילוני שלם של האוסף. מנהל הספרייה הקודם ועוזריו עבדו על כך כאשר הוא פרש. לרוע המזל רוב העבודה הייתה לא ברמה מספקת, לדעתו של קטר, והיה צורך לעשות אותה מחדש. דבר זה לא היה בהתאם לרצונם של הנאמנים שרצו להוציא לאור קטלוג במהירות האפשרית. בכל אופן הקטלוג פורסם וקטר היה מנהל ספריית הבוסטון אתנאום במשך עשרים וחמש שנים. ב-1876 נשכר קטר על ידי משרד החינוך של ארצות הברית (United States Office of Education) על מנת לעזור לכתוב דו"ח על מצב הספריות עבור יובל המאה. החלק השני של דו"ח זה היה החוקים שלו לקטלוג המילוני. הוא היה, גם, העורך של כתב העת Library Journal מ-1893 עד 1891. מבין המאמרים הרבים שכתב בזמן זה, האחד המפורסמים ביותר היה מאמר שנקרא "הספרייה הציבורית של בפאלו ב-1893". הוא כתב במאמר זה על איך ספרייה צריכה להיות, לדעתו, מאה שנה מאוחר יותר. הוא הקדיש זמן רב לפרטים כמו איך ספרייה תהיה מסודרת בצורה הטובה ביותר מבחינת תאורה ובקרת לחות באוויר על מנת לשמר את הספרים. הוא דן גם בגרסה פרימיטיבית של השאלה בין-ספרייתית. לאחר זמן מה בה היה באתנאום הגיעה קבוצה חדשה של נאמנים. הם לא כל כך אהדו את הרפורמות של קטר ולכן היחסים ביניהם הצטננו.

ב-1893 מסר קטר לנאמנים מכתב ובו הביע את רצונו לא להמשיך ולחדש את החוזה שלו בסוף השנה. למזלו הייתה משרה פנויה בנורתהמפטון, מסצ'וסטס. שופט בית המשפט העליון של מסצ'וסטס (Massachusetts Supreme Judicial Court), צ'ארלס אדוארד פורבס (Charles Edward Forbes), השאיר לעיר סכום מכובד על מנת לבנות בה ספרייה. הייתה זו הזדמנות עבור קטר ליישם את רעיונותיו מהבסיס. מ-1880 החל לפתח שיטת קטלוג שנקראה שיטת קטר המתפשטת (Cutter Expansive Classification). הוא נפטר ב-1903 לפני שהספיק לסיים אותה. היו אמורים להיות לה שבע רמות של מיון כשבכל אחת רמת הפירוט גבוהה יותר. בצורה כזאת ספריות קטנות שלא רצו לעסוק במספרי מיון ארוכים שלא לצורך יכלו להשתמש ברמות נמוכות יותר ועדיין להיות מספיק מפורטים למטרותיהם. ספריות גדולות יותר יכלו להשתמש בטבלאות מפורטות יותר כשהצרכים שלהן חייבו זאת.

בספריית פורבס (Forbes Library) הקים קטר את מחלקת האמנויות והמוזיקה ועודד ילדים מבתי ספר סמוכים להציג את האמנות שלהם. כמו כן הוא הקים סניפים של הספרייה וייסד ספרייה ניידת.

צ'ארלס קטר נפטר ב-6 בספטמבר 1903 בוולפול (Walpole, New Hampshire), ניו המפשייר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]