צ'ארלס צ'סנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
צ'ארלס צ'סנט בגיל 40

צ'ארלס וואדל צ'סנטאנגלית: Charles Waddell Chesnutt; ‏20 ביוני 1858 - 15 בנובמבר 1932) היה סופר ופעיל פוליטי, ידוע בעיקר בשל הרומאנים והסיפורים הקצרים שכתב, בהם התייחס ומחה על נושאי גזע וחברה מורכבים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'סנט נולד בקליבלנד שבאוהיו, לאנדרו ואן מרי צ'סנט, שהגיעו לקליבלנד מפאייטוויל צפון קרוליינה. שני הוריו היו מעורבי גזע ועל פי ההגדרות שרווחו בעת לידתו במדינות הדרום הוא יכל להחשב לאדם לבן, הודות לסבו מצד אביו שהיה אדם לבן בעל עבדים ועוד מאבותיו שהיו מגזע לבן. למרות זאת, צ'סנט הזדהה כל חייו כאמריקאי-אפריקני.

לאחר מלחמת האזרחים האמריקאית, וכשצ'סנט היה בן 9 המשפחה חזרה לפאייטוויל, שם ניהלו הוריו חנות מכולת שלא הצליח מבחינה עסקית. בגיל 14 צ'סנט החל לעבוד כמורה בבית הספר המקומי.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'סנט המשיך ללמוד וללמד ולבסוף הפך לסגן המנהל של בית ספר להכשרת מורים שהתפתח להיות אוניברסיטת פאייטוויל. ב-1878 הוא נשא לאשה את סוזאן פרי, ועבר לעיר ניו יורק, בה קיווה להימלט מהעוני והדעות הקדומות של אנשי הדרום. כמו כן, הוא רצה להמשיך בקריירה בתחום הספרות. לאחר כחצי שנה הזוג עבר לקליבלנד, שם למד ועבר את הבחינה במשפטים ב-1887. הוא הקים עסק שעסק בדיווח על מאורעות בתי המשפט, שנחשב למאוד מצליח.

צ'סנט החל לכתוב סיפורים שהתקבלו על ידי מגזינים מצליחים כמו הThe Atlantic, שגם פרסם את סיפורו הקצר הראשון, "Goophered Grapevine" באוגוסט 1887. ספרו הראשון היה "The Conjure Woman", פורסם ב-1899. בסיפורים אלו כיכבו דמויות שחורות אשר דיברו בניב דרומי אשר היה מקובל באותם ימים בספרות המקומית.

סיפוריו של צ'סנט היו מורכבים יותר מסיפורים רבים בני אותו הזמן. הוא כתב על דמויות המתמודדות עם נושאים קשים, כגון זהות גזעית, גזענות ומצב חברתי כנגזרת של גזע, הנושאים היו מאוד רגישים באותה תקופה במיוחד על רקע הניסיון של לבנים בדרום לגרום לאנשים בעלי רקע אפריקאי למעמד נמוך יותר ובד בבד המתח שנוצר בין "אנשי צבע חופשיים " ועבדים ששוחררו לאחרונה.

צ'סנט המשיך בכתיבת סיפורים קצרים וגם השלים את הביוגרפיה של פרדריק דאגלס, הוא גם כתב מספר רומאנים והופיע כמרצה, למרות שסיפוריו התקבלו בביקורת חיובית הם נמכרו בכמויות מעטות, דבר שבעצם דן למוות את שאיפותיו להתקיים מקריירה ספרותית. הרומן האחרון שלו התפרסם ב-1905. ב-1906 המחזה שלו "בתה של גב' דארסי", הומחז, אך גם הוא היה כישלון מסחרי. בין 1906 למותו ב-1932, צ'סנט פרסם מעט סיפורים קצרים ומעט מאמרים.

צ'סנט היה מוכר ומכובד בין שאר הכותבים של תקופתו, ב-1905 צ'סנט הוזמן למסיבת יום הולדתו ה-70 של מרק טוויין בניו יורק. החל מ-1901 צ'סנט שוב הקדיש עצמו בעיקר לעסקי הסטנוגרפיה ובד בבד החל להיות אקטיבי בנושאים פוליטיים וחברתיים, הוא מונה לחבר בוועדה הכללית של הארגון לקידום אנשים צבעוניים. הוא נהיה לאחד האקטיביסטים הדומיננטיים של תחילת המאה העשרים, מאמרים שהוא כתב בהתנדבות עבור המגאזין של הארגון הציגו ומחו כנגד המדיניות של רבות ממדינות הדרום לדיכוי השחורים. ב-1917 צ'סנט הפגין כנגד הקרנת הסרט "הולדתה של אומה",סרטו מעורר המחלוקת של ד.וו גריפית', באוהיו, אשר בעקבות זאת אכן נאסרה הקרנתו באוהיו. צ'סנט נפטר ב-15 בנובמבר 1932 בגיל 74, ונקבר בקליבלנד.

ציוני דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב-1928 צ'סנט קיבל מדליה עבור מפעל חיים מה- NAACP.
  • ב-2002 הספרייה של אמריקה פרסמה אסופה של עבודותיו של צ'סנט בסדרה של סופרים אמריקאים.
  • ב-2008 השירות הבולאי של ארצות הברית הוציא בול עם דיוקנו, היה זה הבול ה-31 בסדרה "מורשת שחורה".

סגנון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתיבתו של צ'סנט התאפיינה בשני סגנונות מרכזיים, ריאליזם אמריקאי ועיתונות חדשה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'ארלס צ'סנט בוויקישיתוף