צ'ה צ'ה צ'ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ילדים רוקדים בתחרות ריקודי צ'ה צ'ה צ'ה בצ'כיה

צ'ה צ'ה צ'הספרדית: chachachá) הוא ריקוד קובני במוצאו, שהתפתח מהממבו והרומבה.

בתחילה נקרא "טריפל ממבו", כלומר ממבו שהוסיפו לו שלושה צעדים. שלושת הצעדים כונו: "צ'ה צ'ה צ'ה", ומהווים סינקופה על הספירות 4 & 1. הריקוד מביע שמחה, שובבות ואלמנטים של חיזור הדדי. המוזיקה עשירה במקצבה וכלי ההקשה המרובים בולטים מאד. תנועות האגן הבולטות הן תוצאה ישירה של עבודת הרגליים. כאשר רוקדים צ'ה צ'ה, הרגליים נשארות קרובות ככל האפשר לקרקע כך שנראה שהן מחליקות עליה.

מקורות הצ'ה צ'ה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-40 המאוחרות של המאה הקודמת, הייתה העיר הוואנה בקובה אתר נופש פופולרי עבור תושבי צפון אמריקה. תזמורות מהמפורסמות באמריקה וכמו כן תזמורות מקומיות ניגנו בבתי הקזינו שבקובה. חלקן ניסו לשלב את סגנון הג'אז האמריקאי יחד עם קצב הרומבה הקובני. התוצאה הייתה סגנון מוזיקלי חדש בשם ממבו (Mambo).

בין צורותיו השונות של הממבו, הייתה אחת הנקראת צ'אצ' (chatch) אשר שילבה 3 חילופי משקלים מהירים ולאחריהם 2 צעדים איטיים. בתחילת שנות ה-50 של המאה העשרים, פותחה צורה זו של הממבו לריקוד המורכב מווריאציות פשוטות של צ'אצ'. ריקוד זה קיבל את השם צ'ה צ'ה (Cha Cha), אך מכיוון שבריקוד זה ישנם 3 חילופי משקלים בצעדי הבסיס של הריקוד, יש הנוהגים לקרוא לו צ'ה צ'ה צ'ה (Cha Cha Cha).

ההיסטוריה של הצ'ה צ'ה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הרקדן האנגלי מונסיור פייר (Monsieur Pierre) ביקר בקובה ב-1952, הוא שם לב שלפעמים הרומבה נרקדת עם ביטים נוספים. כאשר חזר לאנגליה, הוא החל ללמד צעדים אלה כריקוד נפרד. שם הריקוד נלקח ממקור השנוי במחלוקת. ייתכן ונלקח מהמלה הספרדית chacha שמשמעותה "מטפלת" או מהמלה chachar שמשמעותה ללעוס עלי קקאו או מהמלה char שמשמעותה "תה" אך האפשרות הסבירה ביותר היא הריקוד הקובני הקצבי Guaracha. אפשרות נוספת היא שמקור השם הוא מ-3 הצעדים המהירים בבסיס הריקוד.

בשנת 1954 תואר הריקוד כממבו בקצב הגווירו (Mambo with a guiro rhythm).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'ה צ'ה צ'ה בוויקישיתוף