לדלג לתוכן

צ'יטניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צ'יטניה
לידה 1486
Nabadwip, הודו עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1534 (בגיל 48 בערך)
פורי, הודו עריכת הנתון בוויקינתונים
שם לידה বিশ্বম্ভর মিশ্র עריכת הנתון בוויקינתונים
השקפה דתית וישנויזם עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוק sannyasi עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה Sultanate of Bengal עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Vishnupriya עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צ'יטניהאנגלית: Caitanya;‏ 1534-1486) היה תאולוג, נזיר וחסיד בהקטי יוגה וישנוי בעל השפעה שפעל תחילה בבנגל ובהמשך ברחבי הודו, וייסד את זרם הגאודיה ואישנוויזם. לשמו נוספת לעיתים קידומת הכבוד שרי והסיומת מהאפרבהו ("מורה גדול") - Sri Caitanya Mahaprabhu. בגלל גוון עורו הוא נקרא גם בשם גאורה (Gaura) - "הזהוב".

סיפור חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני לווייתו של צ'יטניה ראו בו התגלמות של קרישנה עלי אדמות וישנן מספר הגיוגרפיות המתארות את חייו. לפי הצ'יטניה-צ'ריטאמריטה הקאנונית, צ'איטניה נולד בנאואדוויפ שבמערב בנגל בזמן ליקוי ירח מלא. בעת לידתו, חזה אסטרולוג כי הוא עתיד לגאול את העולם כולו. על כן קראו לו הוריו בשם וישומבהארה (מישען היקום). מכיוון שנולד תחת עץ אזדרכת הודית (נים), הוא אף כונה לעיתים בכינוי החיבה נימאי. עוד בילדותו גילה בקיאות בסנסקריט ובתורת הלוגיקה ואף הביס בוויכוח את המלומדים המקומיים.

בבגרותו, עת ששהה במחוז גאיה, פגש את אישווארה פורי וקיבל ממנו דיקשה, חניכה רוחנית שמקבל תלמיד מגורו. לאחר מכן חזר לנאואדוויפ שם התקבצו סביבו קבוצה של חסידים. בעוד הם נודדים מיישוב ליישוב, נהגו צ'איטניה וחסידיו לשיר מנטרות הכוללות את שמות האלוהים כגון קרישנה וראמה. כך הוא ביסס את מנהג הסנקירטנה: זימרה פומבית של שמות האלוהים כדי להפיץ דבקות רוחנית. המנטרה העיקרית המזוהה עם צ'איטניה היא המהא-מנטרה הרא קרישנה הלקוחה מתוך הקלי סנטארנה אופנישאד.

בגיל 24 קיבל על עצמו צ'איטניה סניאסה (נזירות). בעת חניכתו קיבל את השם צ'איטניה. לאחר מכן נדד במשך ארבע שנים במקומות כמו ורינדאוון וורנאסי עד שבסופו של דבר התיישב בעיר פורי שבאודישה ליד מקדש ג'גנאתה, שם בילה את שארית חייו בלימוד מחשבת הבהקטי.

מורשת דתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'איטניה חונך על ידי מורה משושלת מאדהוה, ונהוג להתייחס למסורת שהשאיר אחריו כזרם וישנוי הקרוי ברהמה-מאדהוה-גאודיה-ואישנוויזם. שישה מתלמידיו, הקרויים ששת הגוסוואמים, נחשבים לממשיכי דרכו והם שהעלו על הכתב את תורתו. ככל הידוע, צ'איטניה עצמו הותיר בכתב רק חיבור אחד בן שמונה פסוקים הקרוי שרי שיקשאשטקה (שמונת בתי השיר על הוראה) המתמצת את פילוסופיית הבהקטי של הגאודיה ואישנוויזם.

צ'איטניה דגל בהנגשת הבהקטי, הדבקות הרוחנית באלוהים, מן המקדשים אל הציבור. הוא דגל בהפצת ידע רוחני אודות האל והנשמה באופן שוויוני, בלא התחשבות בקאסטות, מין או דת. צ'איטניה אף חזה כי הבהקטי עתידה להתרחב מעבר לגבולות הודו ולהתפשט בעולם כולו.

פילוסופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפילוסופיה הגאודיה-ואישנווית מגדירה את אלוהים כנבדל מן הבריאה ויחד עם זאת גם שורה בה, מצב נשגב ובלתי נתפס המתאפשר על ידי יכולתו האינסופית של אלוהים. את הפילוסופיה הזו ציין צ'איטניה בביטויי "אצ'ינטיה-בדהה-אבדהה-טטווה" (האמת המוחלטת שהיא באחדות ושניות בו זמנית באופן בלתי נתפס).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'יטניה בוויקישיתוף