צחיח אבן חבאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

צחיח אבן חִבּאןערבית: صحيح ابن حبان) הוא אוסף של חדית' שאוגד על ידי האימאם אבו חאתם מחמד אבן פיסל אלתמימי אלדארמי אלבסתי (ערבית: امام ابو حاتم محمد ابن فیصل التمیمی الدارمی البستی), המכונה "אימאם אבן חִבּאן", אשר נפטר בשנת 965[1]. הוא נחשב לספר קטן בגודלו, יחסית לאוספים אחרים של חדית', ונועד להכיל רק את המסורות האותנטיות ביותר. אימאם אבן חבאן היה מומחה בתחום החדית', ופוסק הלכה מהאסכולה השאפעית[2].

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מכיל כ-7,500 חדית'ים[3]. בתחום החדית', ישנם רק ארבעה ספרים אשר מתחילים בכינוי צחיח (או סחיח), שמשמעותו "אותנטי" או "מאומת", וצחיח אבן חבאן הוא אחד מהם, וזאת מפני שרוב המסורות המובאות בו הן אותנטיות ומאומתות[4]. שלושת הספרים האחרים שקיבלו את התואר "צחיח" הם צחיח אל-בוח'ארי, צחיח מוסלִם, וצחיח אבן חֻזימה.

אותנטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חכמי הדת האסלאמיים נחלקו בנוגע לרמת האותנטיות של המסורות המובאות בספר[5]. לדעת חלקם, צחיח אבן חבאן הוא הספר השלישי בדרגת האותנטיות שלו מבין ארבעת ה"צחיחים"[6], בעוד שאחרים טענו שהוא הרביעי[7].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ alkitab.com-Your Source for Arabic Books: Sahih Ibn Hibban (8 vol) صحيح ابن حبان:, www.alkitab.com
  2. ^ Empty citation (עזרה) 
  3. ^ Sahih Ibne Hibban (صحیح ابن حبان)
  4. ^ Empty citation (עזרה) 
  5. ^ Abu Huraira Center (6 במאי 2018), The History of Hadith Compilation Part 2 Mufti Muhammad Muneer, בדיקה אחרונה ב-10 ביולי 2019 
  6. ^ Empty citation (עזרה) 
  7. ^ ihcker (2 במאי 2013), Constantinople, בדיקה אחרונה ב-10 ביולי 2019