ציד האייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אייל ארנבת
אייל A, a C, b
ארנבת B, c D, d
איור 1: ציד אייל כללי
     
אייל ארנבת
אייל 2, 2 0, 1
ארנבת 1, 0 1,1
איור 2: דוגמה של ציד אייל

בתורת המשחקים, "ציד האייל", הוא משחק שמתאר עימות בין אמון וביטחון בשיתוף פעולה. המצב המתואר על ידי ז'אן-ז'אק רוסו הוא מצב בו שני שחקנים יוצאים לציד. כל אחד מהם בנפרד יכול לבחור לצוד אייל או ארנבת כאשר אינם מודעים לבחירה אחד של השני. אם שחקן בחר לצוד אייל, הוא חייב את בחירתו של השחקן השני באייל על מנת להצליח בציד. לעומת זאת, שחקן מסוגל לצוד ארנבת לבדו, אך שוויה נמוך משל האייל. משחק זה מדמה היטב את המושג "שיתוף פעולה".

"ציד האייל" שונה מ"דילמת האסיר" בכך שישנן שתי נקודות שיווי משקל נאש, כששני השחקנים משתפים פעולה וכאשר שני השחקנים אינם משתפים פעולה. בדילמת האסיר ישנה נקודת שווי משקל נאש יחידה והיא כאשר שני השחקנים אינם משתפים פעולה. דוגמה לכך מובאת באיור 2.

הגדרה פורמלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Reaction-correspondence-stag-hunt.jpg

"ציד האייל" הוא משחק בעל שתי נקודות שווי משקל נאש – אחת בעלת סיכון והשנייה בעלת רווח מובטח. מטריצת הרווח באיור 1 מדגימה משחק "ציד האייל" כאשר בנוסף לשתי נקודות ש"ומ נאש של אסטרטגיות טהורות, ישנה נקודה נוספת בעלת אסטרטגיה מעורבת. שווי משקל זה תלוי בתועלות, אך הסיכון הדומיננטי מציב חסם על נקודה זו. שום רווח לא יכול להתקבל מנקודות כאלו כאשר "בחירת אייל" הוא בהסתברות קטנה מחצי.

ההתאמות שמובילות לתגובה טובה ביותר מובאות בתמונה.

ציד האייל ושיתוף פעולה חברתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

"Nature and Appearance of Deer" מתוך "Livre du Roy Modus" מן המאה ה-14.

למרות שרוב הסופרים מתמקדים בדילמת האסיר כמשחק שמייצג בצורה הטובה ביותר את בעיית שיתוף הפעולה, כמה סופרים מאמינים שציד האייל מציג נקודת מבט מעניינת בצורה שווה, או גדולה יותר, לנושא שיתוף הפעולה ובעיותיו. הקשר בין ציד האייל לבין דילמת האסיר הוא ניכר. בביולוגיה נסיבות רבות שתוארו כדילמת האסיר יכולות להתפרש גם כציד האייל, תלוי כיצד כושר גופני נמדד. זהו גם המקרה בו אינטראקציות בין בני אדם שנראות כדילמת האסיר יכולות להיות למעשה מקרי ציד האייל. לדוגמה מקרה של דילמת האסיר כמוצג באיור 3.

מלשין שותק
שותק 0, 3 2, 2
מלשין 1, 1 3, 0
איור 3: דוגמה למקרה של דילמת האסיר.

דוגמאות לצייד האייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לדוגמה המוצעת על ידי רוסו, ישנן דוגמאות נוספות לציד האייל. דוגמה אחת מתארת שני שחקנים שצריכים להשיט סירה במשוטים. אם שניהם בוחרים להניע את המשוט הם יצליחו להשיט את הסירה, אך אם אחד מהם יחליט לא להשיט, השחקן השני מבזבז את כוחו לשווא. דוגמה נוספת מתארת שני שכנים שמעוניינים להוביל מרעה. אם שניהם יעבדו לנקז את המרעה הם יצליחו במשימה, אך אם אחד מהם לא יעשה את חלקו, אזי המרעה לא יובל.

בנוסף, התנהגות דומה לציד האייל נצפתה בבעלי חיים. זן קטלני של לוויתנים צד בדומה להתנהגות ציד האיל. הלוויתנים מרכזים כמויות גדולות של דגים באזור מסוים ומונעים מהם לברוח באמצעות שיתוף פעולה של הלוויתנים, על ידי יצירת מעין חומה ברדיוס סביבם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Skyrms, Brian. (2004) The Stag Hunt and Evolution of Social Structure. Cambridge: Cambridge University Press.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]