ציד רוחות רפאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משתתפת בציד רוחות רפאים הבודקת את השטח באמצעות מכשיר לקריאת השדה האלקטרומגנטי

ציד רוחות רפאיםאנגלית: Ghost Hunting) הנו תחביב שכרוך בחקר אתרים שונים, אשר לכאורה רדופים על ידי רוחות רפאים, ובאיסוף הוכחות לקיומה של פעילות על-טבעית באותם האתרים.

ציד רוחות הרפאים הפך פופולרי במיוחד בארצות הברית במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 בזכות הזמינות הגוברת של מיכשור אלקטרוני מתקדם, ובזכות תוכניות טלוויזיה פופולריות שונות העוסקות בנושא בהם Ghost Hunters (בערוץ Syfy)‏, Ghost Lab (בערוץ דיסקברי), ו-Ghost Adventures (בערוץ Travel Channel). בעקבות העלייה בפופולריות החלו ארגונים שונים בארצות הברית לערוך בלילות סיורי "ציד רוחות רפאים" באתרים היסטוריים שונים ברחבי ארצות הברית תמורת תשלום.

על אף שקבוצות ציידי רוחות רפאים רבים משתמשים בשיטות "מדעיות" לכאורה כדי לנסות ולהוכיח את קיומם של רוחות רפאים, שום גוף מדעי לא מכיר בקיומן של רוחות רפאים[1] ולא מתייחס ל"הוכחות" אלו ברצינות.

מהלך הציד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב ציד רוחות הרפאים נעשה בקבוצות קטנות של 4-8 אנשים כאשר כל חבר צוות מבצע בדרך כלל משימות שונות הקשורות בתחום התמחות או תחום עניין מסוים.

המשתתפים בקבוצות של ציד רוחות רפאים לרוב משתמשים במגוון רחב של גאדג'טים אלקטרוניים על מנת להקליט נתונים בשטח, בהם: מכשירים לקריאת השדה האלקטרומגנטי, מדי טמפרטורה דיגיטליים, מצלמות וידאו דיגיטליות ניידות ונייחות (בהם מצלמות אינפרא אדום ומצלמות ראיית לילה), מכשירי אודיו דיגיטליים, מכשירי מגנטומטר, גלאי מתכות, מונה גייגר ומחשבים.

אתרי ציד רוחות רפאים בולטים בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית
  • אלקטרז - עד שנת 1963 היה בית סוהר אמריקאי לעבריינים מסוכנים ביותר על אי במפרץ סן פרנסיסקו שבקליפורניה. לאורך השנים מבקרים שונים באתר ומדריכי טיולים באתר טענו כי שמעו באתר צעקות מסתוריות, טריקות מסתוריות שלדלתות התאים, מוזיקת בנג'ו, וצעדים בלתי מוסברים. סדרות ציד הרוחות "Ghost Hunters" ו-"Ghost Lab" שלחו משלחות לאתר אשר בילו שם לילה שלם וניסו לחקור את אמיתות הדיווחים.[2][3]
  • בית המסתורין של וינצ'סטר - אחוזה בסן חוזה שבקליפורניה אשר לכאורה רדופת רוחות.[4]
  • מתקן מנספילד - בית סוהר בשטחי העיר מנספילד שבמדינת אוהיו אשר פעל מסוף המאה ה-19 ועד 1990. לאורך השנים מבקרים שונים באתר טענו כי שמעו באתר טריקת דלתות תאים בלתי מוסברות וצעקות. סדרת ציד הרוחות "Ghost Hunters" שלחה משלחת לאתר אשר בילתה שם לילה שלם וניסתה לחקור את אמיתות הדיווחים.[5][6]
  • מיסיון האלמו בסן אנטוניו - לכאורה רדוף רוחות של הלוחמים הרבים שמתו במקום במהלך קרב אלמו. לאורך השנים מבקרים שונים באתר טענו כי ראו באתר רוחות רפאים.[7]
בריטניה
צרפת

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]