קבוצת ארמיות אוברריין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קבוצת ארמיות אוברריין
Heeresgruppe Oberrhein
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית
שיוך ורמאכטורמאכט ורמאכט
סוג קבוצת ארמיות
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 26 בנובמבר 194425 בינואר 1945 (8 שבועות ו־5 ימים)
מלחמות
פיקוד
מפקדים היינריך הימלר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קבוצת ארמיות אובררייןגרמנית: Heeresgruppe Oberrhein) היה שמה של קבוצת ארמיות קצרת ימים של הוורמאכט בחזית המערבית במהלך מלחמת העולם השנייה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת ארמיות אוברריין ("הריין העליון") נוסדה ב-26 בנובמבר 1944. בעקבות התקדמותן המהירה של בעלות הברית בחזית המערבית. היטלר, הורה לאגד את כל היחידות הגרמניות באזור נהר הריין העליון לקבוצת ארמיות, שכמפקד שלה מינה את שר הפנים היינריך הימלר. היטלר סבר שנוכחותו של הימלר תעודד את החיילים, אולם בפועל נוכחותו רק הפכה את קבוצת ארמיות אוברריין לגוף נפרד בפני עצמו שאינו כפוף לאוברבפסלהאבר ווסט, היינו המפקד העליון של אזור המערב.

בעקבות הקרב על הבליטה, נאלצו בעלות הברית להעביר כוחות רבים מאזור גבול צרפת-גרמניה אל ארצות השפלה, מה שהותיר את הכוחות הגרמניים באזור הריין מדולדלים מעט. הימלר סבר שזוהי שעת כושר שאסור להחמיצה, והורה על פתיחת מבצע נורדווינד - מתקפת הנגד הגרמנית האחרונה בחזית המערבית, שנועדה לכבוש מחדש את אלזס. ב-5 בינואר תקפו הכוחות של קבוצת הארמיות אוברריין, והצליחו לכבוש מספר ערים, אולם בעלות הברית הגנו על שטרסבורג היטב, והגרמנים נאלצו לסגת. בעקבות הכישלון אוחדה קבוצת ארמיות אוברריין עם קבוצת ארמיות G.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]