קבוצת ארמיות מרכז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קבוצת ארמיות מרכזגרמנית: Heeresgruppe Mitte) היה שמן של שתי קבוצות ארמיות בוורמאכט, שלחמו בחזית המזרחית במלחמת העולם השנייה.

הקבוצה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה הראשונה שנקראה כך נוסדה ב-22 ביוני 1941 בעת מבצע ברברוסה. יעדה של קבוצת הארמיות במבצע היה לכבוש את מוסקבה. הודות להתנגדות סובייטית עיקשת הגרמנים הפסידו בקרב על מוסקבה ולא כבשו את העיר.

במהלך 1942 קבוצת ארמיות מרכז נלחמה כנגד קבוצות פרטיזנים בעורף הצבא הגרמני (בתחילת 1943 מוערך מספרם בכ-250,000). פרטיזנים אלו הורכבו מחיילים שניצלו מהכיתור הגדול של הכוחות הסובייטים ב-1941, מתאים שאומנו מבעוד מועד מלפני המלחמה ומאנשי המפלגה הקומוניסטית שנמלטו מידי הגסטאפו. הסטאבקה פיקד עליהם באופן ישיר והם היוו מטרד וחיבלו בקווי התקשורת והאספקה של הורמאכט. קבוצת הארמיות פעלה במספר מבצעים מיוחדים שבהם נהרגו אלפי פרטיזנים מידי הגרמנים.

ב-1943 השתתפה קבוצת ארמיות מרכז בקרב קורסק ונלחמה בהצלחה כנגד כוחות הצבא האדום בשנים 1943-1944 אך לרוע מזלם של הגרמנים פתחו הסובייטים במבצע בגרטיון שתפס את הפיקוד הגרמני בהפתעה. יתרון מספרי סובייטי עצום (2.5 מליון חיילים סובייטים אל מול חצי מליון חיילים גרמנים) חרץ את גורלה של קבוצת ארמיות מרכז. 350,000 חייליה נשבו במהלך המבצע וקבוצת הארמיות עצמה הושמדה.

הקבוצה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-25 בינואר 1945 שונה שמה של קבוצת ארמיות מרכז לקבוצת ארמיות צפון לאחר כיתורה על ידי הסובייטים בקניגסברג ואילו קבוצת ארמיות A קיבלה את הכינוי קבוצת ארמיות מרכז כשעליה מפקד הגנרל הגרמני פרדיננד שרנר. בשלב זה של הלחימה היה היתרון המספרי הסובייטי עצום (יחס של 9 חיילים סובייטים לחייל גרמני אחד). קבוצת הארמיות נלחמה בסלובקיה, פולין ובמהלך הקרב על ברלין והקרב על פראג. בפראג נכנעו שארית כוחות קבוצת ארמיות מרכז לסובייטים ב-11 במאי. במאי 1945 שרנר נטש את הפיקוד על קבוצת הארמיות וב-18 במאי נעצר על ידי האמריקנים.

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.